TÕDE SELGUB LAUPÄEVAL: Enne suurt kõnet annavad Edgar Savisaarele nõu tema toetajad Olga Ivanova (vasakul), Oudekki Loone ja Siret Kotka (taga). Kas sõjaplaanis ka asja on, selgub laupäeval, kui koguneb Keskerakonna volikogu. Foto: Laura Oks
Karoliina Vasli 8. juuni 2016 06:00
Kummast saab Keskerakonna presidendikandidaat?

Rohelised õhupallid, elevil naispoliitikud ja agarad pensionärid. Just see ilmestas Edgar Savisaare eilset etteastet, kui ta teatas, et ihkab ikka presidendiks saada. Ent tema kõnest kumas läbi, et lõpuni ta ei pruugi minna, vaid toetab ühel hetkel Siim Kallast.

Kui Kadri Simsoni toetajate hulka kuuluv Mailis Reps teatas mõni aeg tagasi, et soovib olla Keskerakonna presidendikandidaat, oli ilmselge, et partei esimees Edgar Savisaar peab astuma vastukäigu, muidu on ta poliitilisel malelaual patiseisus. Eile saabuski kauaoodatud päev.

Keskerakond korraldas Tallinna rahvusraamatukogus parteiürituse, mis tipnes kella 18 ajal Savisaare kõnega. Hoone ees olid püsti rohelised erakonnatelgid, kus jagati saabujatele õhupalle.

"Mis ma sellega teen?" imestas mitu pensionäri, kellele usinad kesknoored õhupalle ulatasid. "Aga kuulake ära kõne, pärast võtate koju kaasa," utsitasid noored.

Õhtulehega vestelnud vanemad parteilased olid pisut kahtlevad, kas Savisaar peaks ikka presidendiks kandideerima.

"Elan talle väga kaasa, alati tema poolt hääletanud, aga äkki ikka tervis ei luba," märkis üks proua. Tema sõbranna lisas siiski, et Savisaarel on nii palju jaksu ja tahtmist, et küllap suudaks ka Eesti riiki juhtida.

Simsoni tiim jäi koju

Raamatukogu suures saalis torkas esmalt silma laval olev hiigelekraan, kus kirjas: "Savisaar presidendiks!" Savisaar siiski ei tõtanud enne kõnet kinnitama, kas ta ütleb välja, et presidendiks saada tahab.

Praegu ametist taandatud meer oli siiski heas meeleolus ja energiat lisas kindlasti ka teda ümbritsenud noorte naiskeskerakondlaste leer – teda ümbritsesid esireas Olga Ivanova, Oudekki Loone ja Siret Kotka. Küll torkas silma, et kohal polnud ei Kadri Simsonit, Mailis Repsi ega ka Jüri Ratast.

Savisaare kõnele eelnes riigihümn, mida esitas Erich Krieger. Tormiline aplaus saabus hetkel, kui Savisaar otsesõnu lavale astus. Näitamaks oma head vormi, ei läinud ta sinna ratastoolis, vaid toetava käe abil ikka kõndides.

Esiti tõi Savisaar välja mõne põhjuse, miks ta ei peaks presidendiks kandideerima. Näiteks märkis ta, et erakonna esimehena on tal käed tööd täis. "Vaja on valmistuda kohalike omavalitsuste valimiste kampaaniaks." Oli siiski ilmselge, et pikk sissejuhatus viib selleni, et ta toob välja plussid.

"Kes siis veel kui mitte erakonna esimees peaks olema kogu erakonda esindav kandidaat? Kellel on veel selgem mandaat kui kongressil saadud häälteenamus. Kaalukas argument," arutles ta. Keskerakonna volikogu arutab erakonna võimaliku kandidaadi üle sel nädalavahetusel ning viimaks Savisaar kinnitas. "Kas ma olen nõus volikogus oma kandidatuuri üles seadmisega?

Vastus sellele küsimusele on lihtne: jah, olen nõus."

Savisaar võrdles end Kallasega

Öeldu ei tulnud üllatusena, küll aga viitas tema kõne sellelegi, et ta on valmis end suvel taandama ja kedagi teist toetama. Poliitringkondades on ammu arutletud, et Savisaar teab, et ei saa riigikogus või valijameeste kogus vajalikke hääli. Kaotus oleks piinlik.

Mis on alternatiiv? Kedagi teist toetada. Oma kõnes kiitis Savisaar Siim Kallast. Ta ütles, et tema ja Kallas on kõige tugevamad kandidaadid. Ta viitas nii sellele, et nad mõlemad on olnud peaministrid ja ministrid.

"Hiljem on tema olnud rohkem Brüsselis ja mina jällegi lähemal Eesti elule Tallinna linnapea ametis. Üks pole halvem teisest," lausus ta. Samas rõhutas Savisaar sedagi, et ta jääb ikka seisma keskklassi eest. "Meile parempoolsete eliidi-ühiskond ei sobi ega hakka kunagi sobima."

Keskpartei volikogu koguneb sel laupäeval Tallinnas Kultuurikatlas. Riigikogu valib presidendi augusti lõpuks, et seal kandideerida, on vaja vähemalt 21 riigikogulase toetust.

Riigikogus valituks saamiseks vajab kandidaat 2/3 saadikute toetust ehk 68 häält. Kui keegi seda ei kogu, jääb viimane sõna valijameeste kogule.