TÖÖMESILANE: Taavi Rõivasel on nii palju välis- ja ka siseviite, et vahel tuleb sõita ka üürilennuki või PPA kopteriga. Teet MalsroosFoto: Teet Malsroos
Karoliina Vasli 8. juuni 2016 06:00
Kuigi politsei- ja piirivalveamet on kinnitanud, et peaminister Taavi Rõivase meeskond peab vähemalt nädalakese ette teatama, kui neil kopterit vaja läheb, tehti möödunud nädalal erand. Rõivase ametisõite olid enne seda järjest tabanud ärajäänud liinilennud.

Rõivas oli eelmisel neljapäeval hilinenud üle kahe tunni, sõites töövisiidile Varssavisse, sest üks liinilend jäi ära. Ka Varssavist tagasisõit ei läinud viperusteta – lendu lükati edasi, kuni öösel teatas SAS, et Tallinna lend jääb ära ja järgmine lennuk stardib hommikul.

Valitsuse meedianõuniku Ave Tampere sõnul tuli leida võimalus kaotatud aeg tasa teha ja püüda enamvähem õigeks ajaks valitsuse väljasõiduistungile Kagu-Eestis. Selleks tellitigi politsei- ja piirivalveameti kopter, mida üldiselt tarvitatakse muude hädaolukordade puhul.

PPA lennusalga juht Kalmer Sütt on kinnitanud, et kõrged riigiesindajad saavad vajadusel kopterit kasutada. "Iga kord ei pruugi me siiski vastu tulla. Näiteks teiste eesseisvate tööülesannete tõttu."

Põhja prefektuuri pressiesindaja Uku Tampere selgitab: "Kuna üks kopter ja meeskond olid parajasti vabad, sai PPA selle lennu ette võtta. Kuna ükski töö ega muu lend seepärast tegemata ei jäänud, siis ei näinud me ka keeldumiseks põhjust. Valvekopterit ega selle meeskonda ei kasutatud."

Tänu kopterilennule sai Rõivas osaleda valitsusistungil Kagu-Eestis. Kas poleks saanud Rõivast sõidutada sinna ametiautoga või ta saaks osaleda valitsuse kabinetinõupidamisel videokanalite vahendusel?

Tampere sõnab, et kui Rõivas Eestisse jõudis, oli valitsusistung juba alanud ning ees ootamas kabinetinõupidamine.

"Lisaks oli kogu valitsusel plaanis ühine piirikülastus ning pärast seda kohtumine kohaliku elu edendajate ja ekspertidega."

Peaministriks oldud aja jooksul on Rõivas PPA kopterit kasutanud kuus korda. Enne möödunud nädalat viimati 10. mail, kui sõitis Tallinnast Helsingisse, et kohtuda Soome peaministriga.

Rõivas sõitis ülemkogu istungitele üürilennukiga

Valitsuse meedianõunik Ave Tampere ütleb, et peaministri 2016. aasta neljateistkümnest välisvisiidist on rendilennukit kasutatud kaks korda.

"Mõlemal juhul Euroopa liidrite kohtumisele (Euroopa Ülemkogu), mille lõpukellaaega ei ole saa prognoosida," selgitab ta.

"Rendilennuki kasutamine on võimaldanud kohe pärast ülemkogu lõppu Eestisse tagasi sõita, mistõttu ei ole pidanud peaministri ja tema kaaskonna lennupileteid tühistama või ööbimiseks hotelli broneerima."

Lendude maksumus jääb 22 000–25 000 euro vahele, kuid kulud on hüvitanud Euroopa Liit.

18.–19.02: Tallinn–Brüssel–Tallinn, kaheksa reisijat

7.–8.03: Tallinn–Brüssel–Tallinn, seitse reisijat