Eesti uudised

PEAASI, ET TERVIS VASTU PEAB | Savisaar teatas ametlikult, et ihkab presidendiks! (108)

Karoliina Vasli, 7. juuni 2016 18:06
Keskerakonna esimees ja endine Tallinna linnapea Edgar Savisaar Lasnamäel asuvas Lipo linnapoes kassapidajana 2016. aasta mai lõpupäevadel. 7. juunil kinnitas mees, et tahaks saada Eesti Vabariigi presidendiks.Foto: Laura Oks
Täna õhtul teatas Edgar Savisaar Tallinnas rahvusraamatukogus ametlikult, et tahab kandideerida Eesti presidendiks. 

"Savisaar presidendiks!" seisis suurel ekraanil, mis ilmestas raamatukogu suurt saali. Ei tekkinud küsimustki, kas ja mis Savisaar ütleb. Enne etteastet ise jäi Savisaar siiski tagasihoidlikuks ning märkis, et ei hakka kinnitama, kas kandideerib või ei. Kohale oli tulnud palju Savisaare toetajaid. "Peamine, et tervis korras oleks, kas just presidendiks..." jäid isegi põlised Savisaare toetajad pigem tagasihoidlikuks. Üks noortekogu liige mainis Õhtulehele, et ennekõike on oluline, et Savisaar näitab, et ei jää Kadri Simsoni leerile ehk Mailis Repsile alla. Kui tõsiseltvõetav on kandideerimine reaalselt, on iseasi.

Samal teemal

Savisaar astus (otsesõnu) pulti veidi pärast kella 18. Eelnes riigihümn, mida esitas laulja Erich Krieger. Savisaare lavaletulek tõi kaasa ka suure aplausi. Savisaar rõhutas, et kõige tähtsam on presidendi puhul sisepoliitika. Ta ütles, et ka nö sõltumatud kandidaadid pole tegelikult apoliitilised, vaid esindavad ikka mõne erakonna huve.

Savisaar märkis, et kõige tugevamad kandidaadid presidendiks oleksid tema ja Siim Kallas. Ta tõi välja, et mõlemad on olnud ka peaministrid. Varasemalt on mõned allikad Õhtulehele viidanud, et Savisaar võib suve jooksul ühel hetkel ise kandideerimisest loobuda ning astuda isegi Kallase selja taha (teades, et ta ise vajalikke hääli riigikogus või valjatekogus ei saa).

Savisaar rõhutas ka, et tema praegune otsus ei tähenda, kas temast saab kandidaat või ei, vaid seda, kas ta on nõus Keskerakonna volikogu ees üles astuma. "Jah, olen nõus," rõhutas ta ise. Volikogu koguneb sel nädalavahetusel.

Savisaare vastaskandidaat volikogus on just Mailis Reps, kes viimastel nädalatel Eestis ringi sõitnud ja kohtunud Keskerakonna kohalike osakondadega. Ka Savisaar on viimasel nädalal sama teinud. Riigikogu valib president augusti lõpus. Seal kandideerimaks, on kandidaadil vaja 21 riigikogulase toetust. 

Samal teemal

07.05.2016
Edgar Savisaar lubab Kadriorus keskerakondlikku poliitikat: Eesti presidentide apoliitilisus on müüt
07.05.2016
Erikomisjon: kaitsepolitseis on asjad korras, Savisaare kaitsja aga on teist meelt
06.05.2016
Kelle eest kaitses mupo Edgar Savisaart?
03.05.2016
Clinton: Trump on liiga ebastabiilne, et anda tuumarelvad tema käsutada