Angela MerkelFoto: Reuters / Scanpix
Maailm
8. juuni 2016 06:00

Kolm maailma mõjukamat naist (16)

Ühelgi teisel naisel maailmas ei ole rohkem võimu kui Saksamaa liidukantsleril Angela Merkelil. Niisugusele järeldusele jõudis USA äriajakiri Forbes. Tema positsiooni ohustab Hillary Clinton, seda juhul, kui ta valitakse 8. novembril USA järgmiseks presidendiks.

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel juhib kuuendat aastat järjest ja üldse juba kümnendat korda maailma mõjukamate naiste edetabelit, mida USA äriajakiri Forbes koostab alates 2004. aastast.

Kui kodumaal on Angela Merkel sattunud jätkuva põgenikekriisi pärast järjest tugevama kriitika alla, siis välismaal on ta noppinud ühe kõrge tunnustuse teise järel.

Nii tunnistasid agentuuri AFP ajakirjanikud Angela Merkeli eelmisel aastal kõige mõjukamaks inimeseks maailmas. Reitingu koostajad põhjendasid oma valikut Saksamaa valitsusjuhi rolliga miljoni põgeniku riiki võtmisel ja Kreeka võlakriisi lahendamisel.

Ka USA ajakiri Time valis Angela Merkeli eelmise aasta detsembris aasta inimeseks. Teda nimetati ajakirja esikaanel vaba maailma kantsleriks.

Clinton ähvardab Merkeli troonilt tõugata

Hillary Clinton Foto: Reuters / Scanpix

Äriajakirja Forbes värskes mõjukate naiste edetabelis järgneb Angela Merkelile nii nagu eelmiselgi aastal USA presidendiks pürgiv demokraat Hillary Clinton.

Kui Hillary Clinton peaks võitma 8. novembril presidendivalimised ning temast saaks USA ajaloos esimene naispresident, siis pole kahtlust, et tuleval aastal tunnistab Forbes just Hillary Clintoni maailma mõjukaimaks naiseks.

Kui mulluses edetabelis oli kolmandal positsioonil USA filantroop Melissa Gates ja neljas USA föderaalreservi (keskpanga) juht Janet Yellen, siis tänavu on nad koha vahetanud.

Janet Yellen Foto: Reuters / Scanpix

Viiendaks paigutas Forbes tänavu USA autokontserni General Motors juhi Mary Barra, kes oli samal kohal ka aasta tagasi. General Motors annab tööd üle 200 000 inimesele.

Forbesi koostatud mõjukate naiste edetabelis domineerivad Ameerika Ühendriikide kodanikud, kes on vallutanud sajast edetabelikohast koguni pooled. Järgnevad hiinlannad üheksa kohaga.

Venemaa meedia nendib kurvastusega, et edetabelisse on mahtunud vaid üks Venemaa esindaja, 56. real olev keskpangajuht Elvira Nabibullina.

Leedukad rõõmustavad

Rõõmustada saavad seekord leedukad, sest nende president Dalia Grybauskaite on mõjukate naiste edetabelis platseerunud 72. kohale.

Forbes kirjutab teda iseloomustades, et Leedu presidenti kutsutakse raudseks leediks ning teda tuntakse palju suurema ja võimsama idanaabri kartmatu kriitikuna, kes võrdleb Venemaa presidenti Vladimir Putinit Jossif Stalini või Adolf Hitleriga.

Tasub meenutada, et varem on saja mõjukama naise hulka kuulunud ka Vaira Vike-Freiberga ja Tarja Halonen, kui nad olid veel vastavalt Läti ja Soome president.

Saja mõjukama naise seas on vanim 90aastane Suurbritannia kuninganna Elizabeth II, kes asub 29. positsioonil. Vanuselt järgmine on 77aastane Libeeria president Ellen Johnson-Sirlaf, kelle leiab 83. kohalt.

Noorim on 55. kohale asetatud 41aastane ameeriklane Marissa Mayer, kes juhib tuntud veebiettevõtet YAHOO!. Temast on aasta võrra vanem Euroopa Liidu välispoliitikajuhina töötav itaallanna Federica Mogherini, kelle Forbes paigutas edetabelis 19. kohale.

USA äriajakiri Forbes seadis maailma mõjukad naised pingeritta 13. korda. Edetabeli koostamisel arvestab Forbes karjääri, majanduslikku mõjukust ja meediakajastust.

Kahel esimesel aastal (2004 ja 2005) juhtis edetabelit Condoleezza Rice, kes 2004. aastal töötas USA tollase presidendi George W. Bushi julgeolekunõunikuna ja 2005. aastal asus välisministriametisse.

Rice’i tõrjus 2006. aastal troonilt Angela Merkel, kellest 2005. aasta novembris sai Saksamaa liidukantsler. Sest saati on Merkel esikoha kaotanud vaid 2010. aastal, kui Forbes valis mõnevõrra üllatuslikult maailma mõjukaimaks naiseks USA presidendi Barack Obama abikaasa Michelle Obama.

USA esileedi tähelend jäi aga lühikeseks, tänavuses edetabelis leiame ta alles 13. realt.

Mõjukate naiste esikümme

1. Angela Merkel (61) – Saksamaa liidukantsler;

2. Hillary Clinton (61) – USA presidendikandidaat.;

3. Janet Yellen (69) - USA keskpanga juht;

4. Melinda Gates (48) – Bill & Melissa Gatesi fondi kaasjuht;

5. Mary Barra (54) - General Motorsi tegevjuht;

6. Christine Lagarde (60) – Rahvusvahelise Valuutafondi tegevjuht;

7. Sheryl Sandberg (46) – Facebooki tegevjuht;

8. Susan Wojcicki (47) – Google’i ja YouTube´i tegevjuht;

9. Meg Whitman (59) – Hewlett-Backardi tegevjuht;

10. Ana Patricia Botin (55) – Hispaania suurpanga Banco Santander juht.