Eesti uudised

Erikomisjon: kaitsepolitseis on asjad korras, Savisaare kaitsja aga on teist meelt (8)

Õhtuleht.ee, 7. juuni 2016 06:00
SLAJANE: Kaitsepolitsei tegevus on suures osas avalikkusele nähtamatu, vaid riigikogu erikomisjon saab aeg-ajalt sellele kontrolliva pilgu peale visata. Foto: Teet Malsroos
Riigikogu julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjon kontrollis mais kaitsepolitsei teabetoimikuid selgitamaks, kas ameti pealtkuulamised on olnud seaduslikud.

"Kontrolli tähelepanu oli suunatud sellele, kas kaitsepolitsei tuvastatud telefoninumbrite pealtkuulamine on olnud seadustega kooskõlas," ütleb erikomisjoni esimees Ken-Marti Vaher (IRL, pildil).

Ken-Marti Vaher Foto: Teet Malsroos

Samal teemal

"See on osa komisjoni laiemast ja regulaarsest kavast, et teostada parlamentaarset tsiviilkontrolli julgeolekuasutuse üle ja anda vastuseid avalikkuse õigustatud huvile ning küsimustele."

Erikomisjon võttis vaatluse alla 2014. aastal jälitustoiminguna tehtud sidevahendite pealtkuulamised. Riigiprokuratuur tegi 2015. aastal septembrist detsembrini kohustuse täitmise kontrolli Eestis tegutsevates sideettevõtetes.

Prokuratuuri juhuvalikusse sattus ka 10 telefoninumbrit, mis olid kaitsepolitsei teabehanketoimingud. Neid erikomisjon vaatluse raames kontrolliski, tuvastades, et pealtkuulamised olid seaduslikud.

"Komisjon veendus, et kõik telefoninumbrite pealtkuulamised ja kõikides esitatud teabetoimikute materjalides oli varjatud teavet kogutud kohtumääruste alusel ja neis lubatud tähtaegadel," kinnitab Vaher.

Erikomisjoni pealtkuulamist puudutav kontroll oli loogiliseks jätkuks aprillis tehtud menetlusele jälitus- ja teabetoimikutes kajastuva jälitustegevuse vastavusest seadusele.

Ka siis pidid kontrollijad Vaheri sõnul nentima, et kapo tegevus ja töövahendite valik on põhiseadusliku korra kaitsmisel olnud põhjendatud.

Samal ajal, kui erikomisjon, mille liikmeks on ka keskerakondlane Erki Savisaar, hindab kõrgelt kapo jälitustegevuslikku pädevust, ei näe peatatud volitustega linnapea Edgar Savisaare kaitsja vandeadvokaat Oliver Nääs segasevõitu kompetentsiga ametkonna tegevuses midagi kiiduväärset.

Nimelt kuulub kapo tegevussfääri nii vastuluure kui ka kriminaaluurimine. Nääsi sõnul alustati Savisaare korruptsioonikahtlustuse uurimist just teabehanke ehk siis vastuluure toiminguga saadud info põhjal.

"Savisaare toimetamisi jälitati, kuulati pealt, ja ühel hetkel otsustati kriminaalasi algatada," räägib Nääs ajalehele Paelinn.

Kui palju ja kas üldse läheb kapo kriitikute sh Oliver Nääsi mure korda riigikogu erikomisjonile, annab ehk aimu järgmine kontrollivoor.

Samal teemal

10.06.2016
Üha kasvav korruptsioon kipub Eesti elu lämmatama!
07.06.2016
PEAASI, ET TERVIS VASTU PEAB | Savisaar teatas ametlikult, et ihkab presidendiks!
06.06.2016
Kontrolliti kapo pealtkuulamiste seaduslikkust