Maailm

Hodorkovski: minu tapmisotsuse saab langetada ainult Vladimir Putin (27)

Aadu Hiietamm, 7. juuni 2016 06:00
SUUR VASTASSEIS: Emigratsioonis elav endine Vene oligarh Mihhail Hodorkovski (vasakul) leiab, et Venemaa väärib paremat juhti kui praegune president Vladimir Putin.Foto: AFP / Scanpix
Endine Vene oligarh, praegune poliitemigrant Mihhail Hodorkovski ütles BBC programmis Newsnight, et tunneb end praegu turvalisemalt kui vanglas: "Kui vanglas oleks mind võidud tappa sekundi jooksul, siis praegu võtab see tunduvalt rohkem aega ja mul pole vaja selle peale iga sekund mõelda. Pealegi saab minu tapmisotsuse langetada ainult Putin."

BBC saatejuhi Evan Davise küsimusele, kuidas mõista president Vladimir Putinit, kas ta on koletis või suli, või hoopis populist nagu Donald Trump, vastas Mihhail Hodorkovski, et Putin pole koletis, vaid politseiliku-bandiitliku mentaliteediga inimene, kes usub sõpru.

SUUR VASTASSEIS: Emigratsioonis elav endine Vene oligarh Mihhail Hodorkovski (vasakul) leiab, et Venemaa väärib paremat juhti kui praegune president Vladimir Putin. Foto: AFP / Scanpix

Tal on ka oma aukoodeks, mis tundub normaalsele inimesele mõnevõrra imelik ega lähe kindlasti kokku seadusega.

Putin usub, et teda pidevalt petetakse

Hodorkovski sõnul on lääneliidritel võimatu jõuda Putiniga pikaajalistele kokkulepetele, sest tema ettekujutuse järgi petavad lääne liidrid teda pidevalt.

SUUR VASTASSEIS: Emigratsioonis elav endine Vene oligarh Mihhail Hodorkovski (vasakul) leiab, et Venemaa väärib paremat juhti kui praegune president Vladimir Putin. Foto: AFP / Scanpix

Samal teemal

Oluline on seegi, et Vene võimustruktuurides puudub praegu järjepidevus. Kui näiteks Suur­britannias vahetub peaminister, siis iga järgmine peaminister on sunnitud täitma eelmise võetud kohustusi. Isegi kui uus peaminister ei soovi eelkäija kohustusi täita, eksisteerib hulgaliselt mehhanisme, mis sunnivad teda seda tegema.

Putin on aga Venemaal hävitanud kõik niisugused mehhanismid. Antud lubadusi garanteerib vaid tema ise ja seda ulatuses, mida tema meeleolu parajasti lubab. Niisugusel alusel ei saa paraku pikaajalisi suhteid rajada, nentis Hodorkovski.

Intervjuus telekanalile Euronews võrdles Hodorkovski Putinit Jossif Staliniga ja rõhutas, et praeguse presidendi rolli ei tasu üle tähtsustada. Ka pärast Stalini surma hüüdsid paljud, et kes siis tema asemele asub?

Hodorkovski rõhutas, et ta pöördub kahtlemata Venemaale tagasi, kuid seda alles siis, kui tema kohese vangipaneku negatiivsed tagajärjed osutuvad võimudele äärmiselt tõsiseks.

Hodorkovski viibis vangis 10 aastat

Hodorkovski langes Putini põlu alla siis, kui ta hakkas naftakontserni Jukos juhina rahastama opositsiooni ja kritiseerima presidenti. Viimane otsustas koos lähikondlastega Hodorkovskile koha kätte näidata.

25. oktoobril 2003 tõmbasid föderaalse julgeolekuteenistuse (FSB) töötajad Hodorkovskile Novosibirski lennuväljal musta koti pähe ja viisid ta Moskva vanglasse.

Hodorkovskit ja tema äripartnerit Platon Lebedevi süüdistati maksupettuses, suure koguse nafta varguses ja rahapesus. Toimus koguni kaks kohtuprotsessi ja nad mõisteti 14 aastaks vanglasse.

Pärast karistuse vähendamist pidi Lebedev vabanema 2014. aasta mais ja Hodorkovski augustis.

20. detsembril 2013 andis Putin mõnevõrra ootamatult Hodorkovskile armu. Tal oli selleks ajaks jäänud karistusest kandmata kaheksa kuud.

Hodorkovski lahkus vabanemispäeval Venemaalt ja lendas esmalt Berliini ja sealt edasi Šveitsi, kus ta sai elamisloa. Lebedevgi vabastati ülemkohtu otsusel vanglast ettenähtust varem – 24. jaanuaril 2014.

Putin viitas armuandmisel Hodorkovski ema haigusele, kuid tõenäoliselt soovis Venemaa president siiski Sotši taliolümpiamängude künnisel parandada oma imagot maailma silmis.

Vanglast vabanemise järel teatas Hodorkovski Berliinis antud pressikonverentsil, et ei kavatse Putini-vastast opositsiooni rahastada ega selle tegevuses osaleda.

Pärast viimase surma muutus endine oligarh märksa julgemaks ja juba 2014. aasta septembris tutvustas ta koos mõttekaaslastega liikumist Avatud Venemaa, mis seadis eesmärgiks ühendada kõik need, kelle jaoks ei ole inimõigused, vabad valimised ja võimu vahetumine Venemaal tühi sõnakõlks.

Mullu novembris avas Londonis aadressil 16 Hanover Square uksed ka Avatud Venemaa klubi.

Hodorkovski kuulutati mullu taas tagaotsitavaks

Nähes, et Hodorkovski muutub jälle ohtlikuks, kuulutasid Vene võimud ta mullu detsembris mõrvas süüdistatuna tagaotsitavaks.

Hodorkovskit seostatakse Neftejuganski linnapea Vladimir Petuhhovi mõrvaga. Petuhhovi tappis 26. juunil 1998 palgamõrvar. Selle veretöö organiseerimise eest mõistis kohus 2007. aastal eluks ajaks vangi Jukose turvateenistuse endise juhi Aleksei Pitšugini.

Tagaselja sai samasuguse karistuse Iisraelis elav Jukose endine suuraktsionär Leonid Nevzlov. Mullu juunis avas Vene uurimiskomitee Petuhhovi mõrva toimiku uuesti ja kinnitab nüüd, et Hodorkovskit saab selgunud uute tõendite valguses süüdistada Petuhhovi mõrva tellimises.

Hodorkovski varandust hinnati 2003. aastal enne vahistamist 12 miljardile dollarile. Praegu pakub äriajakirja Forbes venekeelne väljaanne tema varanduse suuruseks 500 miljonit dollarit. Ta kasutab seda raha võimaluste piires liikumise Avatud Venemaa rahastamiseks.

Küsimusele, kas ta kardab Suurbritannias oma elu pärast, vastas Hodorkovski, et ta tunneb end praegu turvalisemalt kui vanglas.

"Kui vanglas oleks mind võidud tappa sekundi jooksul, siis siin (Suurbritannias) on seda mõnevõrra raskem teha. Pealegi ma mõistan, et minu tapmisotsuse saab langetada vaid Putin. See ei tee mu elu täiesti ohutuks, kuid vähemalt ei pea ma selle peale iga sekund mõtlema," arutles Hodorkovski.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee