SUUR VASTASSEIS: Emigratsioonis elav endine Vene oligarh Mihhail Hodorkovski (vasakul) leiab, et Venemaa väärib paremat juhti kui praegune president Vladimir Putin.Foto: AFP / Scanpix
Aadu Hiietamm 7. juuni 2016 06:00
Endine Vene oligarh, praegune poliitemigrant Mihhail Hodorkovski ütles BBC programmis Newsnight, et tunneb end praegu turvalisemalt kui vanglas: "Kui vanglas oleks mind võidud tappa sekundi jooksul, siis praegu võtab see tunduvalt rohkem aega ja mul pole vaja selle peale iga sekund mõelda. Pealegi saab minu tapmisotsuse langetada ainult Putin."

BBC saatejuhi Evan Davise küsimusele, kuidas mõista president Vladimir Putinit, kas ta on koletis või suli, või hoopis populist nagu Donald Trump, vastas Mihhail Hodorkovski, et Putin pole koletis, vaid politseiliku-bandiitliku mentaliteediga inimene, kes usub sõpru.

SUUR VASTASSEIS: Emigratsioonis elav endine Vene oligarh Mihhail Hodorkovski (vasakul) leiab, et Venemaa väärib paremat juhti kui praegune president Vladimir Putin. Foto: AFP / Scanpix

Tal on ka oma aukoodeks, mis tundub normaalsele inimesele mõnevõrra imelik ega lähe kindlasti kokku seadusega.

Putin usub, et teda pidevalt petetakse

Hodorkovski sõnul on lääneliidritel võimatu jõuda Putiniga pikaajalistele kokkulepetele, sest tema ettekujutuse järgi petavad lääne liidrid teda pidevalt.

SUUR VASTASSEIS: Emigratsioonis elav endine Vene oligarh Mihhail Hodorkovski (vasakul) leiab, et Venemaa väärib paremat juhti kui praegune president Vladimir Putin. Foto: AFP / Scanpix

Oluline on seegi, et Vene võimustruktuurides puudub praegu järjepidevus. Kui näiteks Suur­britannias vahetub peaminister, siis iga järgmine peaminister on sunnitud täitma eelmise võetud kohustusi. Isegi kui uus peaminister ei soovi eelkäija kohustusi täita, eksisteerib hulgaliselt mehhanisme, mis sunnivad teda seda tegema.

Putin on aga Venemaal hävitanud kõik niisugused mehhanismid. Antud lubadusi garanteerib vaid tema ise ja seda ulatuses, mida tema meeleolu parajasti lubab. Niisugusel alusel ei saa paraku pikaajalisi suhteid rajada, nentis Hodorkovski.

Intervjuus telekanalile Euronews võrdles Hodorkovski Putinit Jossif Staliniga ja rõhutas, et praeguse presidendi rolli ei tasu üle tähtsustada. Ka pärast Stalini surma hüüdsid paljud, et kes siis tema asemele asub?

Hodorkovski rõhutas, et ta pöördub kahtlemata Venemaale tagasi, kuid seda alles siis, kui tema kohese vangipaneku negatiivsed tagajärjed osutuvad võimudele äärmiselt tõsiseks.

Hodorkovski viibis vangis 10 aastat

Hodorkovski langes Putini põlu alla siis, kui ta hakkas naftakontserni Jukos juhina rahastama opositsiooni ja kritiseerima presidenti. Viimane otsustas koos lähikondlastega Hodorkovskile koha kätte näidata.

25. oktoobril 2003 tõmbasid föderaalse julgeolekuteenistuse (FSB) töötajad Hodorkovskile Novosibirski lennuväljal musta koti pähe ja viisid ta Moskva vanglasse.

Hodorkovskit ja tema äripartnerit Platon Lebedevi süüdistati maksupettuses, suure koguse nafta varguses ja rahapesus. Toimus koguni kaks kohtuprotsessi ja nad mõisteti 14 aastaks vanglasse.

Pärast karistuse vähendamist pidi Lebedev vabanema 2014. aasta mais ja Hodorkovski augustis.

20. detsembril 2013 andis Putin mõnevõrra ootamatult Hodorkovskile armu. Tal oli selleks ajaks jäänud karistusest kandmata kaheksa kuud.

Hodorkovski lahkus vabanemispäeval Venemaalt ja lendas esmalt Berliini ja sealt edasi Šveitsi, kus ta sai elamisloa. Lebedevgi vabastati ülemkohtu otsusel vanglast ettenähtust varem – 24. jaanuaril 2014.

Putin viitas armuandmisel Hodorkovski ema haigusele, kuid tõenäoliselt soovis Venemaa president siiski Sotši taliolümpiamängude künnisel parandada oma imagot maailma silmis.

Vanglast vabanemise järel teatas Hodorkovski Berliinis antud pressikonverentsil, et ei kavatse Putini-vastast opositsiooni rahastada ega selle tegevuses osaleda.

Pärast viimase surma muutus endine oligarh märksa julgemaks ja juba 2014. aasta septembris tutvustas ta koos mõttekaaslastega liikumist Avatud Venemaa, mis seadis eesmärgiks ühendada kõik need, kelle jaoks ei ole inimõigused, vabad valimised ja võimu vahetumine Venemaal tühi sõnakõlks.

Mullu novembris avas Londonis aadressil 16 Hanover Square uksed ka Avatud Venemaa klubi.

Hodorkovski kuulutati mullu taas tagaotsitavaks

Nähes, et Hodorkovski muutub jälle ohtlikuks, kuulutasid Vene võimud ta mullu detsembris mõrvas süüdistatuna tagaotsitavaks.

Hodorkovskit seostatakse Neftejuganski linnapea Vladimir Petuhhovi mõrvaga. Petuhhovi tappis 26. juunil 1998 palgamõrvar. Selle veretöö organiseerimise eest mõistis kohus 2007. aastal eluks ajaks vangi Jukose turvateenistuse endise juhi Aleksei Pitšugini.

Tagaselja sai samasuguse karistuse Iisraelis elav Jukose endine suuraktsionär Leonid Nevzlov. Mullu juunis avas Vene uurimiskomitee Petuhhovi mõrva toimiku uuesti ja kinnitab nüüd, et Hodorkovskit saab selgunud uute tõendite valguses süüdistada Petuhhovi mõrva tellimises.

Hodorkovski varandust hinnati 2003. aastal enne vahistamist 12 miljardile dollarile. Praegu pakub äriajakirja Forbes venekeelne väljaanne tema varanduse suuruseks 500 miljonit dollarit. Ta kasutab seda raha võimaluste piires liikumise Avatud Venemaa rahastamiseks.

Küsimusele, kas ta kardab Suurbritannias oma elu pärast, vastas Hodorkovski, et ta tunneb end praegu turvalisemalt kui vanglas.

"Kui vanglas oleks mind võidud tappa sekundi jooksul, siis siin (Suurbritannias) on seda mõnevõrra raskem teha. Pealegi ma mõistan, et minu tapmisotsuse saab langetada vaid Putin. See ei tee mu elu täiesti ohutuks, kuid vähemalt ei pea ma selle peale iga sekund mõtlema," arutles Hodorkovski.

Samal teemal

Kommentaarid  (27)

kas see mister on Venemaa järgmine president 8. juuni 2016 19:37
või saab temast tsaar-keiser-sultan ?
Miuke õnn,et NATU klaitseb meid verise vene okupatsiooni eest .
Mitte keegi ei tapa,isegi mitte türklased ega jänkid.
need abistavad ainult kolimisel ja ainult omast heast südamest.
Pole magusamat asja Maa pääl kui peremehe kann ja tald. Ausad orjad teavad ,
Popol Vuh 8. juuni 2016 00:59
25. oktoobril 2003 arreteeriti Hodorkovski Novosibirski Tolmatšovo lennujaamas Venemaa peaprokuratuuri poolt süüdistatuna maksudest kõrvalehoidmises. 31. oktoobril külmutas valitsus Jukose aktsiad. Hodorkovski ja Jukose vastaseid samme peeti osaks Venemaa juhtkonna püüetest võtta võim tagasi oligarhidelt, kes 1990. aastate privatiseerimiste käigus omandasid suured varandused ja kontrollisid suuremat osa Venemaa majandusest.
Hodorkovski kasvas üles tüüpilises Nõukogude keskkonnas Moskvas kahetoalises korteris. Tema vanemad oli insenerid. Isa Boriss Hodorkovski oli kasvanud vanemateta, teada oli tema isa Moissei Hodorkovski, kes tõenäoliselt oli pärit Kiievi lähistelt pärinevate juutide seast. Ema Marina Filippovna (sündinud Petrova) on õigeusklik venelanna, kelle esivanemate seas oli ka Vene aadlikke.
Noor Hodorkovski õppis hästi. Mendelejevi-nimelises Keemiatehnoloogia Instituudis oli ta komsomolisekretäri asetäitja.
Ärist saadud sularahaga ostis Hodorkovski oma partneritega panganduslitsentsi ja rajas 1989. aastal Menatepi panga. Menatep sai ka õiguse hallata fonde, mis olid ette nähtud Tšornobõli katastroofis kannatanute abistamiseks. 1990. aastate keskel selgus, et pank on aidanud kaasa Nõukogude riigikassa fondide suures ulatuses tühjaksvarastamisele. Need vargused leidsid aset Nõukogude Liidu kokkuvarisemise (1991) eel ja järel.
Hodorkovski algusaegadel naftaäris paistis ta tüüpilise Vene röövelparunina. Amoco, mille hiljem võttis üle British Petroleum, oli algul Jukose partner ühes väga perspektiivses Siberi naftamaardlas. Amoco kulutas maardla arendamiseks 300 miljonit dollarit, kuid Hodorkovski pigistas Amoco tühjaks, kasutades meetodeid, mis on arenenud maailmas enamasti ebaseaduslikud. Praegu saadakse sellest maardlast 90 miljonit barrelit päevas.
Menatepi ja Jukose afäärid tegid tolle röövparuni Lääne finantsringkondases kurikuulsaks.
Hodorkovski vangistati 25. oktoobril 2003 Novosibirski lennujaamas. Muu hulgas tunnistati ta süüdi maksutulude varjamises ja maksudest kõrvalehoidmises, Jukosest raha väljakantimises, kohtu nõuete eiramises ja aktsiate ebaseaduslikus omastamises. Täpselt samade punktide eest täpselt sama pikaks ajaks mõisteti vangi ka tema äripartner Platon Lebedev.
.ätt. 8. juuni 2016 06:59
Keda tegelikkus huvitab kui saad Putinile kärna panna on iga pätt teretulnud.Meie omad praegused rikkurid kasutasid enamvähem samu võtteid aastatel 1989-1997.Täna aga ei väsita kordamast kuidas 24/7 tööd rabati teha.Ega ajata öelda-kapitalism on üleüldine hästi varjatud korruptsioon!Kui õigele kambala ja õiges suurusjärgus maksad kalõmmi siis käivad sinu käbarad normaalselt aga kui lähed ahneks siis .... ! See on meie tänapäev.
aga ta kantis omadele hiunnikute viisi 8. juuni 2016 19:39
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS