HAIGEVOODIS: See foto, millel on Hugo Chavez koos kahe tütrega, on tehtud Havanna haiglas 14. veebruaril 2013 ehk vähem kui kolm nädalat enne ta surma.Foto: Reuters / Scanpix
Maailm
7. juuni 2016 06:00

Venezuela meedia: USA eriteenistused tapsid Hugo Chavezi nanorelvaga (12)

Venezuela eelmise liidri Hugo Chavezi likvideerisid USA eriteenistused nanorelva abil, väidab Venezuela valitsusmeelne väljaanne Aporrea.

Venezuela kauaaegne president Hugo Chavez suri ametlikel andmetel 58aastaselt 5. märtsil 2013 Caracases sõjaväehaiglas vähki.

Kuna president oli enne surma kolm kuud avalikkuse eest varjus, siis spekuleeriti võimalusega, et Chavez suri tunduvalt varem ja võimud viivitasid teadlikult surmateatega, et koostada tegevuskava tema surmajärgseks ajaks.

Kolm aastat pärast Chavezi surma sipleb Venezuela üliraskes majanduskriisis ning soovist juhtida pahase rahva tähelepanu majandusraskustelt kõrvale lõi valitsus taas lauale USA kaardi.

Valitsusmeelse väljaande Aporrea andmetel algas USAs nanorelva väljatöötamine 2003. aastal tollase presidendi George W. Bushi initsiatiivil. Selleks eraldati 3,7 miljardit dollarit.

Aporrea väidab, et nanorelv viib ohvri kehasse nanoosakesi, mis suudavad esile kutsuda kõikvõimalikke raskeid haigusi, nagu infarkt, ajuverevarustuse häired, hingamise seiskumine jne. Seejuures ei jäta nanorelv ohvri organismi mingeid spetsiifilisi jälgi.

Samuti kinnitab Aporrea, et USA kavandas mitme Ladina-Ameerika liidri hävitamist. Edu saatis kahte katset. Peale Chavezi läks 2010. aastal teise ilma veel Argentina ekspresident Nestor Kirchner, kel diagnoositi pärast probleeme unearteriga mõni kuu hiljem infarkt.

Veel vähemalt kolmel liidril diagnoositi vähk, kuid nemad suudeti terveks ravida. Need on Brasiilia riigipea Dilma Rousseff ja tema eelkäija Luiz Inacio Lula da Silva ning aastatel 2008– 2012 Paraguay president olnud Fernando Lugo.

Samuti kahtlustati kilpnäärmevähki aastatel 2007–2015 Argentina riigipeaks olnud Cristina Fernandez de Kirchneril, kuid operatsioonil selgus, et diagnoos oli ekslik.

Venezuela meedia on varemgi süüdistanud Ameerika Ühendriike liidri elu kallale kippumises. Eestkõneleja oli Chavez, kes esitas 2011. aasta lõpul küsimuse: kas Ameerika Ühendriigid on välja töötanud salajase tehnoloogia, et nakatada Ladina-Ameerika riikide juhte vähki?

Nimelt olevat Ladina-Ameerika riigijuhtide vähijuhtumeid tõenäosusteooriale tuginedes väga raske seletada ja et see on ülimalt kummaline ja harukordne.

USA välisministeerium on nimetanud selliseid süüdistusi alati absurdseteks ning teinud järelduse, et Venezuela valitsus ei soovigi parandada suhteid Ameerika Ühendriikidega.