Eesti uudised

Mis toimub? Firmade kasumid langesid viie aasta madalaimale tasemele (23)

Õhtuleht.ee, 6. juuni 2016 16:56
Foto: Reuters / Scanpix
Eesti firmadel pole sugugi praegu kerged ajad, kuna ettevõtete kasumid on langenud viie aasta madalaimale tasemele, samas kui tööjõukulud on kasvanud ennaktempos.

"Ettevõtetesektori kasumid on tavaliselt esimeses kvartalis sesoonselt küll madalamad, kuid ka aastases võrdluses olid need sel aastal 12% väiksemad, langedes viimase 5 aasta madalaimale tasemele. Samuti alanes ettevõtete rentaablus ehk kasumi osatähtsus müügitulus," kommenteeris Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.

Enim vähenes kasum välisnõudlusest mõjutatud tegevusalades - töötlevas tööstuses ning veonduses ja laonduses.

Seevastu, suurenes kasum kõige enam info ja side tegevusalal, mille ettevõtted suutsid kasvatada oma käivet lausa 12% ning hoida selle juures kulude kasvu oluliselt väiksemana.

Ettevõtetesektori tulud kasvasid küll 2 protsenti, kuid ligi 7-protsendiline tööjõukulude kasv pidurdas kogukulude kohandumist madalama käibekasvuga ning viis selle sektori kasumi tugevasse langusesse.

Ettevõtete tööjõukulude kasv on juba ligikaudu 3 aastat ületanud müügitulu kasvu ning tööjõukulude osakaal müügitulus on tõusnud viimase 7 aasta kõrgeimale tasemele.

Kuna samal ajal ettevõtete tootlikkus langes, siis nõrgenes ka ettevõtete hinnapõhine konkurentsivõime välismaailma suhtes. Samas, Eestiga suhteliselt sarnase hinnatasemega teistes Balti riikides on meie ekspordi osakaal püsinud viimastel aastatel suhteliselt ühtlane. Põhjamaades, mille hinnatasemeni jõudmiseks on meil veel ruumi, on Eestist eksporditavad kaubad aga turgu juurde võitnud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee