Maailm

KAOS JA PARANOIA: Islamiriik jahib oma ridadesse imbunud "koputajaid" (18)

Õhtuleht.ee, 6. juuni 2016 15:52
Islamiriigi propagandafoto 2015. aasta novembrist.Foto: Vida Press
Islamiriigi (ISIS) nn kalifaat Süürias ja Iraagis on kaotanud palju territooriumist, samuti on õhurünnakutes saanud surma mitmeid juhte. Löögid ISISe naftaväljadele on olnud löögid terroriorganisatsiooni rahandusele. Luureandmetel valitseb Islamiriigis paranoia – jahitakse liikmeskonda imbunud informaatoreid. Põhjaliku puhustustöö käigus võib võitleja kaotada elu vaid kahtluse puhul.

Iraagi luureametniku sõnul on Islamiriigi jaoks praegu peamine, kuidas leida enda seast informaatoreid, sest nad on kaotanud palju juhte, keda on raske asendada. “Nüüd on igal ISISe komandöril õigus tappa iga isiku vähimagi kahtluse korral, et ta on koalitsiooni informaator,” ütles luuraja.

Samal teemal

Tänavu märtsis tabas Põhja-Süürias Islamiriigi ühe kõrgema astme juhi autot droon, tappes Tuneesia pühasõdalasest võitleja Abu Hayjaa al-Tunsi.

Al-Tunsi huku peale vallandus Islamiriigi ridades paaniline spioonijaht. Hukati kohe 38 liiget, kellele oli langenud kahtlus, et ta on ISISesse imbunud informaator, vahendas msn.com APd.

Süüria opositsiooniaktivistide, kurdide väejuhatuse, erinevate Iraagi luureametnike ja ISISesse imbunud Iraagi valitsuse informaatorite andmetel on põhjaliku sisepuhastutöö tulemusel hävinud kümneid võitlejaid. Aga Islamiriigi võitlejate ridasid on hõrendanud ka paljude kadumine vanglatesse. Lisaks on sisekahtluse alla langemise hirmus nii mõnedki põgenenud. Kahtlustuste hirm on vallandanud paranoilise olukorra – reetlikuks võivad osutuda mobiiltelefonid ja internetiühendus. Teistele hoiatuseks on ISIS avaldanud spionaažis kahtlustatute laipasid või kasutanud eriti julmi võtteid kahtlaste karistamiseks, pistes mõne näiteks happevaati.

Süüria opositsiooniaktivisti sõnul ei söanda Islamiriigi võitlejad Iraagist Süüriasse tulla, sest kardavad, et nad hävitatakse seal õhurünnakutega. Viimastel kuudel on USA võimude teatel Ühendriigid tapnud rea Islamiriigi juhtivaid tegelasi, hukka on saanud ka mitu rahandustegelast.

Põhja-Iraagis asuvas Mosulis, mis on Islamiriigi osa Süüriast ja Iraagist hõlmava nn kalifaadi suurim linn, on õhurünnakutes hukkunud järjest mitu nn kuberneri. Selle tulemusena on kuberneriks määratud mehed palunud jääda anonüümseks ning nad on piiranud oma liikumist, usaldas Iraagi informaator AP-le.

Suurbritannia toele põhinev Süüria inimõiguste vaatluse juht Rami Abdurrahman rääkis, et mõned ISISe võitlejad on hakanud koalitsioonile andma informatsiooni sihtmärkide ja ISISe ametnike liikumiste kohta, kuna rühmitis kärpis järsult palkasid pärast koalitsiooni ja Venemaa korraldatud õhurünnakuid ISISe naftamaardlatele. Hävingud naftaväljadel ning kaotsi läinud tähtis varustustee Türgisse on Islamiriigi rahandusele andnud tugeva tagasilöögi.

ISIS on hukanud kümneid võitlejaid süüdistades neid informatsiooni andmises koalitsioonile või GPS kiipide sättimises õhurünnakute jaoks vajalikule piirkonnale, selgitas Abdurrahman. Samas kasutab ISIS kurikavalust, söötes nn koputajatele ette valeandmeid, ning kui sellele järgneb õhurünnak, on spioon paljastatud. ISISe liikmeid võidakse ka tänaval kinni pidada, et kontrollida nende mobiiltelefonis leiduvat teavet või käskida neil helistada mingile ebatavalisele telefoninumbrile, et näha, kes nad on.