Eesti uudised

Erakonnad läksid kisklema (12)

Mattias Tammet, 6. juuni 2016 06:00
«EKRE on oma lõhestavat ja inim­vaenulikku poliitilist projekti alatult varjanud rahvusliku retoorika taha.» Jevgeni OssinovskiFoto: Laura Oks
Nädalavahetusel kogunesid mitme erakonna üldkogud ja volikogud, kes kütsid muu hulgas üksteise istumisalust.

Esmalt tõmbas kisma käima Sotsiaaldemokraatlik Erakond, mille esimees Jevgeni Ossinovski pidas laupäeval Jõhvis erakonna üldkogul kõne. Oma koosa said kõik erakonnad, nii koalitsioonipartnerid IRL ja Reformierakond kui ka opositsiooniline Vabaerakond.

Samal teemal

Eriti teravalt nahutas Ossinovski aga EKREt. Seejuures on EKRE oma lõhestavat ja inimvaenulikku poliitilist projekti alatult varjanud rahvusliku retoorika taha. Võtnud rassismi, misogüünia ja ksenofoobia kattevarjuks vägisi selle väärika lipu," ütles Ossinovski.

"Mõelgem, kuidas aitab eesti keele ja kultuuri säilimisele kaasa naiste alandamine ühiskondlikeks sünnitusmasinateks. Kuidas aitab sellele kaasa väide, et Marina Kaljurand ei sobi presidendiks, sest ta on venelane?

Mil viisil teenib Eesti huve üleskutse, et peksasaamise vältimiseks peaksid tumedanahalised Ameerika sõdurid kandma ka vabal ajal mundrit? Täpselt vastupidi.

Selline retoorika on eesti keele ja kultuuri arengule ohtlik. Meie julgeoleku tugevaim garantii on sisemine rahu ning elanikkonnarühmade vastastikune usaldus, mille eelduseks on kõigi elanike võrdne kohtlemine."

"Ühiskonna lõhestamine on see, kui üht poliitilist jõudu, kellel on täiesti arvestatava osa inimeste toetus, demoniseeritakse ja lahterdatakse mingite kurjategijate kategooriasse. See on ühiskonna lõhestamine. Sellega me nõus ei ole ja see jääb sotside südametunnistusele," vastas Mart Helme "Aktuaalsele kaamerale".

«Ühiskonna lõhestamine on see, kui üht poliitilist jõudu, kellel on täiesti arvestatava osa inimeste toetus, demoniseeritakse ja lahterdatakse mingite kurjategijate kategooriasse.» Mart Helme Foto: Tiina Kõrtsini

Sõnasõjale andis mõlemas suunas tuld juurde IRLi volikogu, kus erakonna juht Margus Tsahkna nahutas avakõnes koalitsioonipartnerit.

"Enam pole mõtet rääkida huntidest lambanahas, vaid sotsidest lambanahas. Selle all mõistan ma neid, kes räägivad ühiskonna kaitsest lõhestumise vastu, aga ise lõhestavad ühiskonda kõige rohkem; kes räägivad vajadusest seista sallimatuse vastu, aga ise toidavad poliitilistel põhjustel sedasama sallimatust, üritades vastanduda poliittehnoloogiliselt just EKREga nii, nagu Reformierakond on aastaid vastandunud Keskerakonnaga," sõnas Tsahkna. "Ja ma ennustan, et EKRE võidab selle võitluse."

Samas lisas Tsahkna, et EKREgi pole neile meelepärane.

"Neil pole ühtegi edasiviivat ideed, ühtegi päristegu ning rahvas ei ole rumal. Mõne aja möödudes saadakse sellest aru. Nende kahe erakonna tegevus poliittehnoloogilise vastandumise kaudu viib aga selleni, et ühiskonnas suureneb lõhestumine," ütles IRLi juht.

Samal teemal

09.05.2016
Herkel analüüsib: sotsid toidavad EKREt oma toetuse arvelt
09.05.2016
Säh teile, Kaljurand ja Kallas! Taavi Rõivas: "Otsime toetust mitmele kandidaadile."
04.05.2016
Ossinovski: Eesti suur ülesanne on ebavõrdsuse vähendamine
04.05.2016
Jevgeni Ossinovski: Eesti lipp kannab võrdsuse ideaale