Eesti uudised

Puuetega inimesi ära kasutanud kelmiühendus pistis tuhandeid tasku (9)

Juhan Haravee, 6. juuni 2016 06:00
Tugevama õigus: Varem «nõustasid» ja «abistasid» need tervisest pakatavad tegelased Aleksandr (vasakul), Vitas jt hätta sattunud eluheidikuid, nüüd loodavad nad veel vaid kohtu armulikkusele ja vennaskonna lojaalsusele. Foto: Arno Saar
Konvoi saatel kohtusaalist lahkuva viisiku eesotsas sammuv habetunud Aleksandr hõikab: "Pakaa, parni (nägemiseni, poisid)! Nagu üks mees tõusevad seepeale paarkümmend juhile lojaalset kaasvõitlejat saalis püsti, viskavad rusikas käe lae poole ja skandeerivad: "Pakaa, Saša!" Kõik see sarnaneb õõvastavalt mõne salasekti või parteirühmituse ustavusrituaaliga.

Tallinnas ja Harjumaal 2012. aastast ning mujal Eestis 2014. aastast tegutsenud 15-liikmeline kelmijõuk tekitas laenufirmadele ja järelmaksuga kaupu müüvatele ettevõtetele kolme aastaga ligi 300 000 eurot kahju. Selleks kasutati eluheidikute usaldust ja isikuandmeid.

Läinud nädalal pidi Harju maakohtus algama Põhja ringkonnaprokuratuuri süüdistuse kohtulik uurimine. Süüdistuse järgi hakkas 32aastane Aleksandr 2012. suvel Tallinnas ja Harjumaal kiirlaenu- ja järelmaksupettustega tegelema.

Selliste petuskeemidega teenisid 2013. aasta suvest alates raha ka 32aastane Vitas ja 33aastane Tengiz. 2014. aastal ühendasid kolm ettevõtlikku meest jõud ja laiendasid seadusvastast äri üle Eesti. Peagi kasvas ühendus veel tosina liikme võrra.

Kelmid kasutasid ära inimesi, kes olid vaimse puudega või sotsiaalselt ebaküpsed. Mõned aga lihtsalt rahahädas. Neile pakuti võimalust kergesti raha teenida või tööle saada. Nad pidid selleks andma süüdistatavate kätte ID- ja pangakaardi koos paroolidega.

Vajadusel aitasid süüdistatavad ohvritel uued dokumendid vormistada ja pangakonto avada. Seejärel sõlmiti nende nimel internetis kiirlaenulepinguid ja osteti järelmaksuga kaupa. Teise skeemi järgi viisid süüdistavad inimese poodi ja lasid tal järelmaksuga kaupa osta ning võtsid siis kohe endale.

Tööjaotus tagas efektiivsuse

Nii tekitati laenufirmadele ja järelmaksuga kaupa müüvatele ettevõtetele kolme aastaga üle 200 000 euro kahju. Süüdistuse järgi kasutati kuriteoks 46 inimese usaldust.

Samuti ootab ringkonnaprokurör Diana Helila sõnul kohtusse saatmist veel enam kui 20 ärakasutatud inimesega seotud kuriteoepisoodi. Kuritegeliku ühenduse tekitatud kogukahju võib ulatuda 300 000 euroni.

Igal gruppi kuulunud süüdistataval oli ühenduses kindel ülesanne. Aleksandr ja Vitas vormistasid ärakasutatud inimeste nimel internetis laenu- ja järelmaksudokumente.

Juri (26), Ramis (30), Aleksei (28), Roman (36), Konstantin (28), Ruslan (31) ja teine Aleksandr (29) otsisid sobivaid ohvreid ja ajasid nendega asju. Tengiz jälgis, et kõik sujuks ja valis kaupa.

Meelis (50) ja Kristo (42) osutasid ohvritele tõlketeenust, sest nende seas oli selliseidki, kes ei osanud vene keelt. Samuti võtsid nad eestikeelsete klientidena esinedes vastu laenufirmade kõnesid. Kui ohver oli naissoost, siis vastasid Svetlana (34), Kristina (26) ja Darja (33) kõnedele ning suhtlesid kulleritega.

Suurt osa kohtualustest on varemgi raskete isikuvastaste ja varavastaste kuritegude eest karistatud.

Politseinikud võtsid kinnipidamise ja läbiotsimise käigus kahtlustatavatelt ära 12 autot, kodutehnikat, sularaha.

Kohtuistung kestis siiski napilt 20 minutit. Kohtunik ütles, et süüdistuse kohtulikku uurimist ei saa seni jätkata, kuni kohtusse pole jõudnud kõik kuriteoepisoodide materjalid.

Ta küsis kohtusse toodud ja ise kohale tulnud 14 kohtualuselt, kas nad oleksid nõus sõlmima prokuratuuriga karistuse suhtes kokkuleppe.

Vaid kaks süüdistatavat lükkasid selle ettepaneku kategooriliselt tagasi, ülejäänud kõhklesid. Kahe nädala pärast toimuval istungil peavad nad aga ütlema lõpliku sõna.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee