Maailm

Saksamaa julgeolekuanalüüs: meid ähvardab kümme ohtu (20)

Tõnis Erilaid, 6. juuni 2016 06:00
PIIR SÕJA JA RAHU VAHEL ÄHMASTUB: Vene tankid sõjamängul. Foto: Reuters / Scanpix
Kaitseministeerium: Venemaa hübriidsõda ähmastab piiri sõja ja rahu vahel Saksamaa kaitseministeeriumi koostatud nõndanimetatud valge raamat, mis puudutab riiki ähvardavaid julgeolekuohte, on enne valitsuses heakskiitmist kooskõlastusringil ametkondade vahel. Võrreldes eelmise sarnase dokumendiga, mis koostati kümme aastat tagasi, on nüüd suuremate ja uute ähvardustena kirjas Venemaa, terrorism ja migratsioon, kirjutab Die Welt, loetledes kümmet peamist ohtu Saksamaale.

80leheküljelise dokumendi koostamine võttis tublisti aega, aga nüüd kavatseb valitsus selle enne suvepuhkusele minekut heaks kiita, märgib ajaleht. Üks peamisi ohte on Venemaa, mis pole enam sakslastele partner, vaid rivaal.

Samal teemal

"Nende käitumine Krimmis ja Ida-Ukrainas näitab, et Venemaa on valmis oma huvisid vägivallaga peale suruma ega hooli rahvusvaheliselt tunnustatud riigipiiridest. Ta seab pärast külma sõda kehtestatud euroopaliku maailmakorra ohtu. Venemaa on pöördunud läänest ära, kehtestab strateegilist rivaliteeti ja kasvatab sõjalist aktiivsust Euroopa Liidu välispiiril," tsiteerib Die Welt dokumenti, märkides, et järgides hübriidsõja põhimõtteid, ähmastab Venemaa sõja ja rahu vahel olevaid piire, mis olid kunagi nii selged.

Dokument hoiatab, et Venemaa kasvatab järjest oma võimeid inimeste mõjutamisel, pakkudes internetiportaalides ja digitaalses meedias valelikku infot.

"Kui Venemaa ei muuda kiiresti oma senist kurssi, on ta tulevikus tõsine väljakutse kogu mandri julgeolekule," võtab dokument kokku.

Kuid Venemaa on peamiste ohtude nimekirjas siiski vaid kolmandal kohal.

Suureneb terrorioht

Venemaa välisminister Segrei Lavrov on varem öelnud, et tema meelest pole suhetes Saksamaaga midagi häirivat.

"Meie suhted pole minu arvates kriisis," märkis Lavrov toona. Saksamaa on nüüd selgelt välja öelnud, et nende arvates on olukord ärevust tekitav.

Saksamaa on terroristide oluline sihtmärk, märgib Valge raamat peamise ohuna. ISIS on asunud koos al Qaedaga looma Lähis-Idas "riigilaadseid struktuure" ja sealt koju tulevad võitlejad ähvardavad Saksamaa julgeolekut.

Eriti ohtlikud oleksid aga küberrünnakud vee-ja energiavarustusega tegelevate firmade vastu või kui häiritakse sõjaväeosade kommunikatsiooni.

Samuti häirivad Saksamaa kaitseministeeriumi Aafrikas ja Kesk-Aasias möllavad konfliktid, mis võivad paisudes ähvardada Euroopa julgeolekut.

Kontrollimatu pagulasvoog

Mõnevõrra üllatavalt on immigratsiooniteema dokumendis alles kuuendal kohal. Valge raamat märgib küllalt üldsõnaliselt, et sõjalised konfliktid ja varaline lõhe on sundinud miljoneid inimesi liikvele.

Edaspidi kasvab kõige kiiremini just majanduspagulaste arv, hoiatab valge raamat.

Mullu tuli Saksmaale kontrollimatult suurel hulgal pagulasi, kellest võib nüüd kujuneda turvarisk. Siiski ei saa eitada, et demograafiliselt on pagulaste tulek soovitatav, aga rohkem tuleb tegelda nende integreerimisega ühiskonda.

Valges raamatus ei minda mööda ka natsionalismitondist, mis ähvardab Euroopa Liidu riikide omavahelist suhtlust ja ühtsust.

Siiski ei kujuta see endast Saksamaale suurt ohtu, märgib Die Welt. Küll võib riigis saada probleemiks äärmusparempoolsete liikumine.

Valge raamat loetleb ka ohte, mis on seotud kliimamuutusega, toorainete varustusteedega ja tõbedega.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee