Maailm

Ungari surus maha põgenike­mässu (29)

Tõnu Kalvet, 4. juuni 2016 06:00
Foto: AP / Scanpix
Lõuna-Ungaris Kiskunhalasi linnas paikneva põgenikelaagri asukad hakkasid kolmapäeval mässama ja ähvardasid laagrist välja murda, kui nende nõudmisi ei täideta.

484 laagriasukast umbes kolmsada nõudis endale paremaid elutingimusi ja esitatud taotluste kiiremat menetlust, ähvardades vastasel korral laagrist välja murda, öeldi Ungari riigitelevisiooni uudistesaates.

Protestijad (pildil) karjusid kooris "Freedom!" ja "Free camp!", sest panid pahaks, et neid hoitakse valvatavas, mitte aga vabakäigulaagris. Nad valisid endale kolm eestkõnelejat, kellest üks, süürlane, andis laagrivõimudele üle asjakohase petitsiooni. Kui petitsioon üle antud, kutsus süürlane laagriasukaid üles välja murdma ja Budapesti peale liikuma.

Ungari võimud saatsid mässajate maharahustamiseks sündmuspaigale arvestataval hulgal politseijõude, sealhulgas ka kuulivestides ja hambuni relvastatud märulipolitseinikke. Pealtnägijate sõnul saabus sündmuspaigale vähemalt 40 politsei patrullautotäit politseinikke ja ka üks tuletõrjeauto. Ringi liikusid ka teenistuskoertega patrullid kokku umbkaudu kolmsada korra­valvurit. Tänu sellele hoiti ära mässajate väljatung laagrist ning säilitati linnas turvalisus ja kord. Sama päeva hiliseks pärastlõunaks oli kisajaid jäänud vaid paar tosinat, ülejäänud mässajad olid – selleks korraks – maha rahunenud.

Samas laagris oli päev varem hammustanud üks illegaal teisel kõrvast tüki ära. Nii ohver kui ka ründaja olid afgaanid. 18aastane ohver teatas juhtunust laagrivõimudele teisipäeva õhtul. Ta viidi seejärel haiglasse. Kiskunhalasi politsei eraldas 22aastase hammustaja teistest ning alustas juhtunu asjus juurdlust.

Hammustaja tausta uurides selgus, et ta oli vahistatud ebaseadusliku piiriületuse eest 26. aprillil Ungari-Serbia piiri lähistel Ásotthalomi küla kandis. Ta suunati vabakäigulaagrisse, kuid lahkus sealt omavoliliselt ja tabati 4. mail Loode-Ungaris Ungari-Austria piiri lähedal Hegyeshalomi küla juures uuesti.

Kiskunhalas on Budapestist umbes 130 kilomeetrit lõunas asuv tähtis raudteesõlm, seda läbib Budapesti–Belgradi raudtee. Sealne põgenikelaager on range valve all, asukaid ringi kolama ei lubata.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee