Eesti uudised

Uus lastekaitseseadus keelab karistamise. Kas lapsevanemad oskavad ilma selleta läbi saada?

Kristiina Tilk, 3. juuni 2016 06:00

43 KOMMENTAARI

õ
õudne mõelda/ 3. juuni 2016 16:55
lapsevanemaid on ju vaja selleks et nad lapsi kaitseksid, aga nemad protestivad, et ei saa lapsi peksta. suur enamus teist on kasvanud peksa saamise hirmus ja tahate ikka seda jätkata oma laste peal. Ei pea ennast mingiks muster emaks ,aga see on ju selge et olen lapsest suurem ja tugevam ja ei ole oma alaväärsuskomplekse lapse peale välja elanud nii et laps peaks katma , nutma, luksuma ja hüsteeritsema
K
@õudne mõelda/ 3. juuni 2016 19:35
Keegi ei tahagi lapsi peksta!!! Idioot peksab süüdimatult oma lapsi! Aga on juhtumeid kus, lapse närvisüsteemile kahjulikult mõjuva hüsteeriahoo saab lõpetada lihtsamalt kui loengupidamine, mida laps hüsteeritsedes üldse ei kuula ja lõpuks saab sellest ise närvivapustuse. Mina arvasin ka noore neiuna, et ma iialgi oma lapsele vitsa ei anna. Olin kohe nii kategooriline kui üldse olla sai. Elu õpetas teistsuguse õppetunni. Mu laps oleks praegu närvikliinikus, kui ma oleksin tema hüsteeriahoogude ajal tunde jutlust pidanud. Oma lapse närvikava huvides, olin sunnitud vanaemade tarkust kasutama. Seda on ette tulnud õnneks ainult kaks korda, aga peenikese kasevitsaga üks sähvakas vastu sääri ja hüsteeriahoog oli korrapealt lõppenud. Äärmuslikud kasvatusmeetodid ei vii kuhugile, ainult pai tehes kasvavad enesekesksed egoistid ja vahendeid valimata pekstes kasvavad psüühikahäiretega ja kompleksides inimesed. Kuldne kesktee on viljakas!
t
Tule taevas appi!/ 3. juuni 2016 16:25
Reaalselt raske koduse vägivalla vastu on lastekaitse täiesti tegevusetu, aga hakkame nüüd tutistjaid ja laksu andjaid karistama ja trahvima, see on küll "suurepärane" idee, riigikassa täitmiseks! Tule taevas appi! Ma ei räägigi siin lihtsalt tutistmisest ja laksust, vaid sellest kui pikad loengud ei aita ja laps nimelt teeb risti vastupidi, siis on väikest motivatsiooni vaja küll! Kas lastekaitsjad üldse teavad, et kui laps liiga pikalt jonnib ja hüsteeritseb on see samuti tema vaimsele tervisele kahjulik?! Või kavatsevad nad sellest kisast üle rääkida? Mina seda tegema ei hakka, kuna korduval sarnasel tegevusel pole olnud mingeid häid tulemusi, pigem on öaps hiljem hüsteeriahoost vapustatud nii vaimselt kui füüsiliselt ja luksub tunde peale seda! Samas peenike kasevits sääre pihta tegi kogu ooperile lõpu ja mul oli võimalik lapsele selgitada mis selle kõigeni viis ja miks ma seda tegin. Väga ilusti sai lapse hüsteeriahoost välja ja hiljem ta ei saanud ise ka aru miks ta niimoodi käitus. See on juba vanaemade tarkus, aga nüüd ei ole muud võimalust kui lastekoduga hirmutama hakata. Õnneks on oma laps juba nii suur, et oskab vahet teha mis talle parem on! Kui rääkisin talle teisest võimalusest, et kui talle kodused reeglid ei meeldi, tuleb lastekodusse minna, siis oli tüli hetkega läbi!
v
vanaisa/ 3. juuni 2016 13:47
sai nuuti, isa sai vitsa-mina olen korralik poiss!
o
Olgem realistid!/ 3. juuni 2016 12:28
Millegipärast eeldavad tädid-lastekaitsjad, et kõik meie lapsevanemad on lausa Makarenkod või Benjamin Spockid. Et neil on professionaalseid oskusi ja päevas 24 tundi aega lapsega tegeleda. Et nad ei rabagi kahe kohaga tööl käia või ei tööta Soomes, kust vaid 1-2 korda kuus kodus käiakse. Et igal lapsel on kodus teda armastavad isa ja ema, mitte aga isa aseainena mingi järjekordne ema elukaaslane.
Mida tahta ja nõuda selliselt tööst kurnatud, tülpinult ja igapäevamuredest räsitud vanemalt? Kui isegi kõrgharidusega pedagoogidki mõnikord omaenda lapse kasvatusega rappa lähevad? Olen kuulnud pedagoogidest, kelle pojast on saanud kurjategija ning pätt, tütrest aga narkomaan ning prostituut.
l
Liis/ 3. juuni 2016 11:53
"Rangelt vaadates võib ju igasugune karistus ohustada lapse vaimset, emotsionaalset või füüsilist tervist." Last õpetamata jättes võib tulemus sama olla. Nagu ülikoolis ei ole ainult teooria vaid ka praktika vajalik, nii ka lapse kasvatamisel, kõike ei ole võimalik õpetada ainult sõnadega kirjeldades. Üldse mitte last õpetades? Mitte midagi tehes laps ei õpi ka, endast väljastpool tulevate oludega kohanemine on hea õppimisvõimet treeniv asi. (Muidugi lauspeksjad õigustavad ka ennast ja teine äärmus on, et kunagi ei karista ega õpeta, seleta)
t
to Liis/ 3. juuni 2016 12:33
Isegi ühes peres on lapsed saageli vägagi erinevad. Mina olin näiteks rahuarmastav ja mõtlik ning unistav laps.Midagi Arno Tali sarnast ehk. Mind võis isegi mõni karm sõna hingeliselt traumeerida ja nutma panna.
Mina vend jällegi rahutu, aktiivne ja elav koleerik, kes ei püsinud pudeliski paigal. Kellele sõna oli nagu hane selga vesi ja keda kasevitski ei taltsutanud.
No milline peaks olema siis meie ühine kasvatamine, ühine mõõdupuu?
j
jaan/ 3. juuni 2016 11:19
aga kui laps millegi pahaga hakkama saab siis vanemaid võib küll karistada, võtke siis seadusega vanema vastutus lapse eest ka ära, las riik vastutab
k
Küll omad vitsad peksavad (vanasõna muide mitte vihakõne)./ 3. juuni 2016 10:16
No mis teha- pange siis kinni aga omad lapsed-lapselapsed kasvatan üles ja kindlasti OMA KODU ja ESIVANEMAID AUSTAMISE VAIMUS.
Kui vaja siis tuleb ka tutistada ja nurka seisma panna et üleliigne jonn välja ajada-elu on selline ja dolarastametnikud loodusseaduste vastu ei saa- sõimaku ja karistagu niipalju kui jõuavad.
a
ab/ 3. juuni 2016 09:38
lollid ametnikud peava ju kuidagi kolmekordse ära teenima!

h
harry/ 3. juuni 2016 09:32
natuke voib peksa anda kui muud ei saa
t
Tarass Bulba/ 3. juuni 2016 09:27
Ise olen sind sigitanud,ise ka su tapan!
l
3. juuni 2016 09:26
Lapevanematele peaks kohe oma laste suhtes lähenemiskeelu kehtestama. Lastele tohiksid edaspidi läheneda ainult sotsiaalametnikud, peded ja lesbid ― siis oleks õnn oravapande ja sotside õue peal!
n
Nojah/ 3. juuni 2016 11:13
No kui ei jätku mõistust lapse kasvatamiseks ja õpetamiseks, vaid ainult peksmiseks, siis sellised vanemad küll lapsele kasuks ei tule.
a
Ahah/ 3. juuni 2016 14:28
Mis siin siis ikka tahta, kui suur hulk inimesi kodudes oma lapsi 'targaks' peksab?
t
Tehke vahet / 3. juuni 2016 19:28
"paar korda päevas" vs. "paar korda elu jooksul" ja siis kirege edasi.
n
3. juuni 2016 19:47
Nad ei tee regulaarsel rihmaga nüpeldamisel ja elus korra vitsaga sääre pihta saamisel vahet! Ei ole midagi teha, nende jaoks on kas must või valge, vahepealseid värve pole olemas. Jube must-valge maailmapilt on lastekaitsatel, kahju kohe neist.
n
Nojah'ile/ 5. juuni 2016 16:41
Miks siis AINULT ja miks PEKSMINE? Ega siis maailm pole digitaalne, must-valge. Füüsiline karistus ongi vaid äärmuslik abinõu, mida ei saa keerulisest kasvatusarsenalist kuidagi välja arvata. Küllap ka laps aru saab, et vanemal süda verd tilgub teda vitsaga lüües!
y
ys/ 3. juuni 2016 08:52
Ehk vaataks ka täiskasvanute osa üle, sest nendest piire mittetundvatest lastest saavad peagi täiskasvanud? Ma tööl käia ei viitsi iga päev, aga karistada ei tohi. Istun joobnuna roolis, karistada ei tohi. Annan kellegile lõuga, aga karistada ei tohi. Millal tohib hakata karistama? 16, 18, 19, 21 aastaselt? Idioodist seaduseväänajaid tuleks kohe ja kiirel karistada.
a
Ahsoo/ 3. juuni 2016 11:21
Ja peale peksmise muid kasvatus-ja mõjutusvahendeid ei teatagi ? Ei osata lapsele väikesest peale õigeid käitumisnorme selgitada ja siis arvatakse, et tema läbipeksmine muudab ta targaks ja korralikuks inimeseks ? Ikka päris primitiivne seisukoht. Hakkame ehk täisksvanud ka füüsiliselt karistama ? Kui ei saanud, tööülesandega piisavalt hästi hakkama, siis ülemus hannab rihma ?
n
?????????????/ 3. juuni 2016 17:05
nii palju miinuseid, see näitab kui haledad need peksuga lapse kasvatajad on, kui täiskasvanu ajab meid närvi , siis peame ennast tagasi hoidma ega saa talle peksa anda kuigi tahaks ja see täiskasvanu saaks ennast kaitsta ka ja vastu lüüa, aga endast nõrgama peksmise ärakeelamine tekitab sellist vastuseisu
E
@küsimärkidele/ 3. juuni 2016 19:44
Ei peksa keegi lapsi! Kas sa üldse tead, mis on peksmise ja karistamise vahe? Peksmine on see kui nüpeldada kaika või rihmaga vahetpidamata. Karistamine on see, kui laps hakkab mõtlema oma tegude üle!
j
jessuke/ 3. juuni 2016 08:44
ma ei tea enam mida võib...pange palun kirja mida võib teha. Kallistada last ka enam ei julge, mine tea hakatakse veel pedofiilias kahtlustama.
t
3. juuni 2016 09:22
Tähelepanu isad ja vana-isad! Põlve peal ei tohi enam upa-upa lastele teha.
o
on/ 4. juuni 2016 23:07
loll jutt ja ei pea kõike ka kuulama mida minister-so. noor nolk teab lastekasvatusest kui sellisest...iga päev on mõni noorem põlve peal,annan süüa ja juua jms.enne tudule minekut kalli ka ja kui mõnikord juhtus keegi pahandust tegema sai pepule laksu ka ja pärast pole enam mingit küsimust,et kas teha või mitte...laps saab teada kus on piir ja siis ei ületa seda aga meie seadusandlus ei tea piire ja promob siis sellega tuleviku pätistunud ühiskonda-see on kuritegelik vaade meie tulevikule, tulemuseks saab olla vaid ANARHIA ca 20 aasta pärast kui vanglates rohkem pätte kui väljas inimesi- ärge kasvatage pätte,kellest jõud enam hiljem üle ei käi...kasvatame korralikke inimesi...vaevalt keegi neist nn. seaduste tegijatest on loodust jälginud ja teab kuidas asjad toimivad-koegi lööb hambad oma kutsikale külge ja kass samuti annab käpaga oma pojakesele, kuid vaadake kuidas asi toimib-õrnalt,armastades...kui kurjaks minnes laps armastavalt emalt,isalt ,vanaemalt-vanaisalt kasvatust ei saa, siis on pärast hilja kaevata nn. organitele,et pange lastekodusse...see on viimane asi,mida lapsele tahta.
v
vurle/ 3. juuni 2016 08:33
Vaat nii juhtubki, kui eiratakse vanema põlvkonna elukogemusi. Et peab ikka ise kõikide rehade peale astuma ja oma muhud kätte saama enne kui hakatakse aru saama, et inimesega tuleb rääkida selles keeles, millest ta aru saab. Inimesehakatis on nagu peenar, kus kasvavad nii kultuurtaimed kui ka umbrohi. Meie seadused ei luba "umbrohtu välja kitkuda". Mis sellisest lapsest saab, võib näha rohimata peenart vaadates. Nimelt umbrohi on elujõulisem ja kultuurtaimed känguvad lõpuks. Saete oksa, millel ise istute, härrased seaduseandjad! Kui venelased meile kallale ei tule, siis tuleb riik hävitada seespoolt, kas nii või? Uskumatult lühinägelikud on need uue lastekaitseseaduse vastuvõtjad.
m
Mimoos/ 3. juuni 2016 12:21
Aastatuhandeid on lapsi kasvatatuv suht sarnaselt, nyyd keeratakse titel teine kulg!!! Leiutati uutmoodi kandiline ratas, mis teps mitte ei soida.
M
./ 3. juuni 2016 08:32
Ma ei karista, ma motiveerin. Nagu kaitseväes.
l
Lubatud/ 3. juuni 2016 08:31
kasvatusvahend: kui sa korralikult ei käitu, siis ma annan sulle laksu ja seepeale teavad kurjad riigiametnikud, et sind tuleb lastekodusse viia!
l
Liis/ 3. juuni 2016 11:54
t
Täitsa toimib!/ 3. juuni 2016 15:58
Mina oma lapsega (8 aastane) juba räägingi nii, see on ainus asi mis toimib. Ütlengi täpselt nii ja täiesti uskumatu, et toimib! Lisan veel juurde, et kui sa hiljem ümber mõtled ja koju tahad, siis ei lasta ja mina ka midagi enam teha ei saa! Lastekaitsad saavutasid selle, et nüüd hakkab siis selline manipuleerimine, aga seda nad ju tahtsidki! Palju õnne!
j
jah toimib küll/ 3. juuni 2016 17:15
, aga nüüd kui tuleb see jutuks on mul ikka väga häbi , et nii nõrk olin ja oma lapsi hirmutasin, ei ole meeldiv kuulda , kui sulle öeldakse , et kartsime kui sa lubasid meid lastekodusse ära anda, oli jah üksi raske ja ütlesin vahepeal , et mina teie kasvatamisega vist hakkama ei saa , peab teid Käopessa viima noh nii hoiatuse mõttes, aga kui raskelt lapsed seda üle elasid sisimas
k
kui/ 3. juuni 2016 19:39
selline hoiatus tuleb selleks, et lapses tärkavat julmust vms. järsult hävitada, siis hiljem saavad nad sellest aru ja on tänulikud.
M
@jah toimib küll/ 3. juuni 2016 19:41
Mina küll ei kahetse, et olen kõiki võimalike ja humaanseid võimalusi kasutanud, et mu lastest pätid ei kasvaks. Nad saavad ise ka aru, et ma rääkisin seda ainult kasvatuslikul eesmärgil. Andsin neile valida, kus nad siis elada tahavad, mitte ei ähvardanud kohe lastekodusse panna. Lastele peab andma valikuvõimalusi ja küll nad juba teavad, mis neile parem on!

k
3. juuni 2016 08:11
Kui ma puberteedist tütrele paar aastat tagasi rääkisin, et sain lapsena ikka vahepeal vanematelt naha peale, siis ta imestas siiralt, miks ma politseid eibkutsunud. Oma lapsepõlv siis seitsmekümnendad. Ta ei usu paljusid asju tollest ajast. Näiteks, et meil oli ainult üks teleprogramm ― etv ― ja see ka mustvalge pildiga. Või et mobiiltelefone ei olnud. Samas vana-vanemate jutte küüditamisest kuulab suure huviga.
m
mats maalt/ 3. juuni 2016 07:42
Loodan,et sellest kujuneb samasugune "keeld" nagu roolis telefoniga rääkimine. Normaalne lapsevanem püüab kasvatada oma lapsest nurmaalse inimese ja normaalse elu juurde kuuluvad ka karistused normide rikkumise eest.Üks hullemaid asju mis juhtuda võib on kui lapsi hakatakse agiteerima oma vanemaid kohtusse kaebama.Kas jõuame Pavlik Morozovi aegadesse tagasi? Ei kujuta ette kuidas saaksin elada koos lapsega kes oma vanemad kohtusse kaebab?
a
Ao/ 3. juuni 2016 07:35
Ja mjida pidev rääkiminme annab? - Koolis on enamus teisi lapsi suhtumisega "Mina tahan." , "Mina võin.", jne. Hetkel kõrvalt vaadates õelapsega sama probleem - lüüa ei või õde ja vanaema "suu ära kulutanud" - no ei kuula, oma pere kõrvalt ei jää aega, et poisikest kasvatada. Saab puuduma igasugune võimalus korrale kutsuda last , muud kui anna lastekodusse virelema , kui oma jõud peale ei hakka. Kuid millist kasvatust pakuvad siis meil lastekodud?,
k
Kel/ 3. juuni 2016 07:18
vähegi mõistust, see teab mis juhtub, kui hakata eirama looduse poolt loodud seadusi!
l
lollide seadused/ 3. juuni 2016 07:15
No nii oleme taas jõudnud sinna, kuhu poleks vaja jõuda. Kui last ei karista siis lapsel tekib karistamatuse tunne ja lõpuks kasvab üle pea. Laps ütleb, et ma ei lähe kooli ja püüa mind karistada, nurka nii suurt last enam ei suuda keegi panna ja laps ei lähegi nurka. Laps ei saa mida tahab ja kaebab, et vanemad karistasid mind, Hakkavad tulema kergelt need valed ja lõpuks on vanemad need, keda hakatakse manipuleerima. Kui ei saa oma tahtmist kaeban, et mind karistati. Ei taha õppida proovi mind käskida ka karistada, lähen ja teen mida tahan, püüa mind karistada, olen väljas niikaua, kui tahan ja püüa mind karistada, hakkan vanematele vastu ja püüa mind karistad, lähen varastan ja püüa mind karistada, lähen peksan kelleki läbi ja püüa mind karistada. Ka siis peavad politsei lapse lolluste eest pead paitama, kuna ka nemad ei tohi last karistada. Mis ühiskonna me nüüd üles hakkame kasvatama. Kui lapsele midagi ei meeldi läheb ja kaebab vanemate peale. Tere tulemas taas ühe äärmiselt lolli seadusega ja neid tekib siia üleöö juba liig palju. Parem võtke vastu selliseid seadusi mida tõesti on Eesti rahvale kasu.
n
nüüd on ainult / 3. juuni 2016 16:05
üks hea võimalus on rääkida lapsele ära kogu tõde, et kui ma sind karistan ja sa kaebad mu kohtusse, siis pead lastekodusse minema ja kui hiljem kahetsed ja ümber mõtled, siis pole enam midagi teha. Las siis laps ise otsustab, reeglina otsustab kodu kasuks (oma kogemus), aga kui on täiesti üle käte läinud siis las maitseb lastekodu elu, küll siis hiljem aru saab, et kodus oli parem. Hetkel ei ole enam muud võimalust, kui lastele see ära seletada.
v
vaesed lapsed / 3. juuni 2016 17:26
kellel teie sugused vanemad on, peavad taluma karistamist ja elama äraandmise hirmus, lisaks veel , et see on psüühhiline vägivald, mis on samuti keelatud
i
Indrek2/ 3. juuni 2016 07:11
Vasakpoolse rämpsu (REF, SDE ja IRL) toel mõeldakse üha uusi debiilsusi välja... tuleb valida EKRE ja see s*tt tühistatakse ära peagi.
ä
Äärmus/ 3. juuni 2016 07:11
Jalkat enam mängida ei saa, lükata ei tohi , äkki laps solvub ka teiste peale. Räägimata poksist ja maadlusest. Huvitav kas lapsega " mürada" tohib? Pole näinud/kuulnud lastest, kes poleks tahtnud "mürda" . Saksamaal pidavat see lausa mingi uus haigus lastel, kardavad paaniliselt teistega kehalist kontakti.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee