Eesti uudised

Prokuratuur saatis ärimehe ja poliitiku Rein Kilgi kohtu alla (6)

Arvo Uustalu, 3. juuni 2016 06:00
Rein KilkFoto: Arno Saar
Prokuratuur süüdistab tuntud ettevõtjat ja IRLi poliitikut Rein Kilki ASi Pere maksejõuetuse põhjustamises.

Lõuna ringkonnaprokuratuur saatis üldmenetluses kohtusse kriminaalasja, milles said süüdistuse neli inimest. Prokuratuuri hinnangul kinkisid nad juriidilisest isikust juhtorgani liikmetena põhjendamatult võlgniku vara, mis viis selle maksejõetuseni.

Üheks süüdistatavaks on tuntud ärimees Rein Kilk (63).

Samal teemal

Kriminaalasja materjalidest selgub, et 2012. aasta veebruaris, kui aktsiaselts Pere ei suutnud enam oma kohustusi täita, otsustasid firma nõukogu liikmed asutada tütarettevõtte ja tõsta sinna üle aktsiaseltsile kuuluvad kinnis­asjad koos tehase sisseseade ning kaubamärkidega.

Vara kanditi või müüdi?

Samas jätsid nõukogu liikmed kindlaks määramata tehingu tingimused ega kontrollinud, millistel tingimustel juhatus kinnistud ja kaubamärgid võõrandab. Süüdistuse kohaselt sõlmis aktsiaseltsi juhatuse liige nõukogu otsuse alusel varatu tütarettevõttega kinkelise iseloomuga kinnistute ja kaubamärkide müügilepingu alla vara turuhinna ning ei taganud, et ostu eest üldse raha laekub.

Kogu majandustegevuseks vajaliku vara tasuta ära andmisega põhjustati ettevõtte maksejõuetus. 2012. aasta oktoobris kuulutas kohus ASi Pere pankroti.

Kilk kinnitab, et mingist varade kantimisest ei saa juttugi olla.

"Tütarfirma loomine on igati seaduslik ja isegi tavapärane. Mind süüdistatakse seaduslikes tehingutes.

ASile Pere heidetakse ette tütarühingu asutamist ning sellele varade üleandmist, aga osalus jäi ju sajaprotsendiliselt emaühingule. Pere oli ja jäi LT Pagar ainsaks omanikuks, mis jäi omakorda kinnistute sajaprotsendiliseks omanikuks," selgitab Kilk.

Tema sõnul on süüdistus mõistusevastane ka seetõttu, et varade müügist laekus Pere pankrotipessa isegi suurem summa, kui oli selle suuruseks hinnanud prokuratuur.

Kilk pakub end IRLi päästma

Prokuratuuri pressinõuniku Kristina Kostina sõnul ei ole veel eelistungi toimumise aega määratud. Ta lisab, et kuna kohtuprotsess on veel ees, siis rohkem süüdistuse kohta andmeid avaldada ei ole võimalik. Lisaks sai üks kohtualune süüdistuse maksejõuetuse põhjustamisele kaasaaitamises.

IRLi esimees Margus Tsahkna ütles rahvusringhäälingule, et tema hinnangul peaks kriminaalsüüdistuse saanud ettevõtja vähemasti peatama erakonna liikmelisuse.

Kilk ütleb seepeale, et teab juba vanast ajast, et kanakari nokib üht lindu, kuni sellel veri väljas.

"IRL on väga raskes seisus toetuselt ja majanduslikult. Liitusin erakonnaga sellele väga raskel ajal. Just praegu tuleb teha juhtimisotsuseid, mida tavaliselt teevad ettevõtjad ja muuta tuleb ka suunda. Erakond on pankrotiolukorras ja sellest väljatulemiseks oleks vaja just ettevõtja pilku, kes on sellistes olukordades olnud," räägib ta.

Kilk tõdeb, et ta ei saa endale Pere pankrotistumisega seoses etteheiteid teha. "Oli väga raske aeg, aga Tartu leivatööstuse lipulaev täna töötab ja inimesed saavad tööd. Jälgin ettevõtte käekäiku ka täna ja tunnen heameelt selle edusammude üle," räägib ta.

Tartu leivakombinaadi mantlipärija

Pagari- ja kondiitritoodete ettevõte AS Pere Leib asutati 1993. aastal Tartu leivakombinaadist. Ettevõttes toodeti leibu-saiu ja kondiitritooteid ning väikesaiu ning parimatel aegadel töötas selles üle kahesaja inimese.

2012. aasta sügisel kuulutas Tartu maakohus välja ASi Lõuna Toiduainetetööstus (varasema ärinimega AS Pere) pankroti. 2014. aasta veebruaris tootmine taastati, ettevõtte uueks omanikuks sai OÜ Eesti Leivatööstus, kes palkas osa varasematest töötajatest.

Samal teemal

05.09.2018
Rein Kilk vaidlustas süüdimõistmise
08.00.2017
Ettevõtja Rein Kilk astub kohtu ette
26.08.2016
Kriminaalsüüdistuse saanud Rein Kilk on endiselt IRLi liige