Eesti uudised

Tõnis Mägi ja Ivo Linna: Joalat ei saa keegi asendada (1)

Kristjan Roos, 2. juuni 2016 18:34
Sel nädalal kohtusid Ivo Linna ja Tõnis Mägi kuulajatega Eesti teatri- ja muusikamuuseumis kohtumisõhtul „Rock’n’roll ja sinimustvalge”. Foto: Teet Malsroos (Õhtuleht)Foto: Teet Malsroos
Tuleval nädalal saab kahel erilisel õhtul, kolmapäeval Tartu lauluväljakul ja neljapäeval Käsmus, 20 aasta järel lavalaudadel koos esinemas näha Eesti popmuusika kahte grand old man'i, Tõnis Mägi ja Ivo Linnat.

Kui kontserdikorraldaja Peep Veedla tegi mõne aja eest Mägile ja Linnale ettepaneku, et võiks taas lavalaudadel kokku saada ja esitada samu laule, mida nad 20 aastat tagasi turneel „Las jääda kõik, mis hea” laulsid, olid vanameistrid põhimõtteliselt nõus. „Kuna pakkumine tuli, siis me mõtlesime, et hea küll: meil mõlemal on karjäär kestnud peaaegu juba 50 aastat ja millal siis veel. Andsime nõusoleku, ja meil on tohutult hea meel, et meid saadab väga hea orkester – Estraadiraadio,” selgitab Linna.

Samal teemal

Aga paari klausliga. „Alguses oli Veedlal selline ettepanek, et me kordaksime sedasama 20 aasta tagust kava. Ometi olime Tõnisega mõlemad seda meelt, et see kukuks nadisti välja, sest Jaaku enam pole. Saime Mäksiga kokku ja arutasime asja: 20 aastaga on palju muutunud. Oleks jama teha vanemate ja hallimatena täpselt sama asja. Meil on ju ka vahepeal tulnud ports uusi lugusid. Läksime seda teed, et laulame neid laule, mis meile endale meeldivad. Ja mahutame sinna sisse ka mõned kadunud sõbra Jaagu lood,” räägib Linna.

Tõnis Mägi lisab, et aega on nii palju mööda läinud, et mitmeid laule tal enam ei sobikski laulda, näitena toob ta laulu „Soley, Soley”.

„Ma usun, et rahvas jääb kava valikuga kindlasti paremini rahule, kui me oleks kramplikult teinud samamoodi neid laule, mis me tegime 20 aastat tagasi,” leiab Linna ja tunnistab, et esimesed proovid ongi näidanud, et asi toimib.
Kui kontserdikorraldaja pakkus alguses välja, et lahkunud Joala asemel oleks kolmandaks meheks keegi kolmas laulja, näiteks Koit Toome, siis sellega vanameistrid nõus ei olnud. „Keegi ei saa Joalat asendada. Oli üks mees, kes oli asendamatu. Ainulaadne. Seega jäime me kahekesi Ivoga,” tõdeb Mägi.

Kas just Joalale kummarduse tegemine oli üheks suuremaks põhjuseks, miks kaks lauljat taas koos kontserdilavale astuvad? Mõlemad on sellega nõus. Mägi lisab siiski juurde: „Elu on selline, sünd ja surm käivad käsikäes. Loomulikult on kurb, et Jaaku pole, aga ega me ei saa ka terve kontserdi aja olla laval kurbade ja õnnetute nägudega. Muidugi me teeme talle kummarduse ja siis laulame edasi, elu läheb edasi.“

Ivo Linna lisab, et just sellise ümmarguse numbri puhul on hea mäletada head sõpra. „Loomulikult me teeme talle kummarduse. Tema (Joala – toim) on üks kõige suurematest Eesti kergemuusika tähtedest ja ta jääb igavesti kõlame meie raadiotes ja ka hingedes. Selles mõttes on see soe ja sümpaatne tunne,” mõtiskleb Linna.

Pärast kahe legendi ühiskontserti jätkub nii Linnal kui Mägil kontserte terveks suveks. Nii esineb Linna järgmise nädala pühapäeval Eesti naiste teisel tantsupeol, kus ta on ka patroon. Tõsi, augustikuu on Iff endale vabaks jätnud, et jääks aega ka puhata.

Mägi ootab 23. juunil esinemine Suure-Jaani muusikafestivalil, kus ta kohaliku kooli aulas esineb koos Kärt Johansoniga. Juulis läheb Mäks aga turneele Riho Sibulaga ning seejärel ootab lauljat ees ka veel ühes teatrilavastuses osalemine.


Mägi sõnul on kohe-kohe ilmumas ka tema uus plaat, kus on avalikkusele vähemtuntud lood aastatest 1990–2015. Näiteks on seal lugusid Mäksi bändist 777. „Väga paljud minu kolleegidki pole neid lugusid kuulnud. Plaat lõppeb kahe 2015. aastal loodud suure looga, milles ühe, laulu „Kondor” on arranžeerinud Sven Grünberg,” tutvustab Mägi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee