VAHEL JÕUAB, VAHEL MITTE: täiskoosseisus näeb 101 riigikogulast saalis harva. Järgmine kord tõenäoliselt siis, kui valitakse presidenti. Foto: Mati Hiis
Toimetas Karoliina Vasli 2. juuni 2016 12:54
Mis sisulised diskussioonid! Täna läks riigikogus teravamaks ütlemiseks hoopis teemal, kas üleüldse on mõtet seaduseelnõu üle hääletada, kui täiskogu istungil on kohal vaid 35 saadikut. 

Arutlusel oli Keskerakonna ja EKRE seaduseelnõu "Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele", mis puudutab keeleõpet. Opositsiooniparteid tahavad, et selgitataks välja põhjused, miks keeleõpe pole siiani oodatud tulemust andnud.

Eelnõu, millega tehakse ettepanek valitsusele, vajab koosseisu häälteenamust ehk 51 häält. Enne hääletust tehtud kohaloleku kontroll näitas, et täiskogu istungil viibib kõigest 35 saadikut. Riigikogu esimees Eiki Nestor hakkas siiski eelnõud hääletusele panema, ent sekkus keskerakondlane Mihhail Stalnuhhin. Ta pahandas, et ka eile oli sarnane situatsioon, kus polnud 51 saadikut kohal, aga küsimus läks hääletamisele. "Mul poleks mitte midagi selle vastu, kui see hääletamisele praegu läheks, kui oleks 51 või 52 või 53. Kuidas me selgitame pärast, kus olid sotsid näiteks sellel ajal? Mida me ütleme oma valijatele, kes saavad aru ja ..." Nestor katkestas kolleegi monoloogi: "Kas küsimus protseduuriline ka tuleb või oli see arvamusavaldus? Riigikogu juhataja peab juhatama riigikogu kodu- ja töökorra seaduse kohaselt. Sven Mikser, protseduurline küsimus!"

Mikser torkas: "Kas te võiksite selgitada kolleeg Mihhail Stalnuhhinile, et kohaloleku kontroll on vajalik selleks, et näiteks Keskerakonna kui eelnõu algataja fraktsiooni juhid saaksid vajadusel võtta vaheaja selleks, et oma rohkearvulisi puuduvaid kolleege otsida ja saali kutsuda, saades teada, et kohaloleku kontrolli ajal on saalis vähem kui 51 saadikut?"

Herkel: äkki lükkas hääletuse edasi?

Seepeale sekkus omakorda vabaerakondlane Andres Herkel: "Vabaerakonna fraktsioon võtaks kümneminutilise vaheaja, et Reformierakonna fraktsioon saaks saali tulla. Meie enda ressursid on suhteliselt ammendatud. Mõned inimesed viibivad ilmselt haiguse tõttu eemal, üks komisjon toimub praegu ja tegelikult juhataja võiks leida ehk võimaluse, et kui meil 51 rahvasaadikut selgelt saalis ei ole, lükata see hääletus näiteks järgmisse nädalasse."

Nestor ütles, et vaheaja võtmise aeg on ammu möödas ning pani eelnõu hääletusele. Isegi 35 osavõtjast jäi asi kaugele - otsuse vastuvõtmise poolt on 29 riigikogu liiget, vastuolijaid ega erapooletuid ei olnud. Põhimõtteliselt tähendab see seda, et eelnõu on maha kantud.