Eesti uudised

Laevakaitsjate kohus toppas taas: menetlemine lükkus juuni keskpaika (4)

Kristiina Tilk, 2. juuni 2016 06:00
Otse kohtust vanglasse. Foto: Alar Truu
Indias pidi eile jätkuma kohtuprotsess Eesti ja Briti laevakaitsjate üle, kes kaebasid edasi neile ebaseaduslike relvadega riiki sisenemise eest mõistetud viieaastase vanglakaristuse. Arutelu sisuni aga ei jõutud, kohus lükati edasi. Kardetavalt ei jõuta asja sisulise aruteluni niipea.

11. jaanuaril mõisteti laevakaitsjad viieks aastaks vangi ja otse kohtusaalist viidi nad trellide taha. Jaanuari lõpus kaebasid laevakaitsjad selle otsuse edasi ning andsid ühtlasi sisse taotluse kautsjoni vastu vabaks saada.

Taotlus lükati tagasi, kuid edasikaebamise menetlemist otsustati jätkata 1. juunil. Paraku lükati kohus edasi 15. juunile. Eesti välisministeeriumist öeldakse, et põhjuseks on mitme olulise isiku puudumine kohtust.

Samal teemal

Neile teadaolevalt puudusid mehi varasemalt esindanud advokaat ja prokurör.

"Saab näha, mis 15. juunil toimuma hakkab. Võib arvata, et see arutelu saab olema üsna formaalne, võetakse vastu dokumendid ja sisulisi tulemusi kohe oodata ei tasu," öeldakse ministeeriumist.

Et India kohus laevakaitsjate kaasust puudutavaid kohtuistungeid ja arutelusid edasi lükkab ning otsustega venitab, ei ole erand, vaid pigem reegel. Esimest korda juhtus see juba 2013. aasta 26. detsembril, kui arutati meeste vanglast vabastamist kautsjoni vastu.

Magistraadikohus leidis, et vahi all olnud mehed tuleb vabastada, kuid päev hiljem otsustas vanemkohtunik vabastamise otsuse täitmise määramata ajaks edasi lükata.

Mehed vabanesid vanglast 2014. aasta aprillis, aga siis algasid istungid, kus arutati meeste kojupääsemise võimalusi ja nende laeva jäänud isiklike asjade tagastamist. Needki istungid venisid või lükati neid eri põhjustel edasi.

2015. aasta detsembris jõudsid istungid lõpule, kuid ka siis ei selgunud meeste saatus kohe, vaid nad jäeti ootele ning otsustamine lükati edasi 2016. aasta 11. jaanuari peale.

Laevakaitsjad lootsid, et nad mõistetakse õigeks, kuid nad saadeti hoopis vanglasse tagasi. Viieks aastaks.

Eesti konsul Indias külastas vanglas olevaid mehi viimati märtsis. Nüüd saavad laevakaitsjad ka vanglast konsulile helistada ja ministeeriumist öeldakse, et seda teevad nad peaaegu igal nädalal.

Indias vangistatud Eesti ja Ühendkuningriigi kodanikele on toetust avaldanud ka Euroopa Liit, mis viimati märtsi lõpus peetud ELi–India tippkohtumise lõpus tehtud ühisavalduses väljendas lootust kiirele õiguslikule lahendusele.

India Tamil Nadu osariigi politsei arreteeris 2013. aasta 18. oktoobril firmale Advanfort kuuluva laeva Seaman Guard Ohio 35 meeskonnaliiget, kelle hulgas oli hindude, brittide ja ukrainlaste kõrval ka 14 Eesti kodanikku.

Meeskonnale esitati süüdistus ebaseaduslikus kütuse tankimises, ebaseaduslikus relvade käitlemises ja territoriaalvetesse sisenemises.

Samal teemal

12.09.2016
Laevakaitsjate lõputu õudusunenägu: kolm aastat tagasi algas Indias meie meeste vintsutamine
23.06.2016
Kas alusetult vangis – laevakaitsjate relvad olid ikkagi legaalsed?
19.06.2016
Laevakaitsja kiri India vanglast: vangide vahetuse lepingust meil tegelikku kasu ei ole
07.06.2016
Valitsus kiitis heaks Eesti ja India kohtulikult karistatud isikute üleandmise kokkuleppe