PETTUNUD: Naisliikumise Femen üks tuntumaid liikmeid Inna Ševtšenko (25) leiab, et praegune Ukraina on endiselt korrumpeerunud ning vajab uut ülestõusu. Foto: Reuters / Scanpix
Maailm
2. juuni 2016 06:00

Femeni juht: "Ma usun, et ukrainlased korraldavad uue ülestõusu" (8)

Ukraina on praegu sama korrumpeerunud kui varem, ütles Saksa ajalehele Bild antud intervjuus Prantsusmaal elav rahvusvahelise naisliikumise Femen tuntuim liige Inna Ševtšenko.

Inna Ševtšenko lahkus Ukrainast veel enne Maidani dramaatilisi sündmusi, mis viisid 2014. aasta veebruaris eelmise presidendi Viktor Janukovõtši kukutamiseni.

Ta pani maailma meedia endast kõnelema 17. augustil 2012, mil ta langetas Kiievis mootorsaega kolme meetri kõrguse puuristi, et avaldada toetust Moskvas Hamovniki kohtus vangi mõistetud punkbändi Pussy Riot liikmetele.

Saagija paljal rinnal ja käsivartel oli tekst "Free Riot". Pärast risti maha saagimist poseeris Ševtšenko ise selle asemel. Femen teatas, et aktsiooniga astuti välja õigeusukiriku ja riigi ühistegevuse vastu.

Aktsiooni järel selgus, et maha saetud risti oli 2004. aastal püstitanud hoopis katoliku kirik ning sellega mälestati stalinlike repressioonide ohvreid.

Ukraina miilits süüdistas Ševtšenkot huligaansuses ja oma sõnul ähvardas teda kodumaal kuni viieaastane vanglakaristus. Seetõttu põgenes ta Prantsusmaale ja palus seal poliitilist varjupaika.

Taotlus rahuldati 2013. aastal. Ševtšenko elukohavahetusega kaasnes ka Ukrainas 2008. aastal asutatud naisliikumise Femen arenemine rahvusvaheliseks naisliikumiseks. Pariisis asub praegu ka Femeni büroo ja treeningkeskus.

Ševtšenko sõnul ei ole Ukraina praegusel presidendil ja valitsusel midagi ühist euroopalike väärtustega, mille eest ukrainlased Maidanil võitlesid. "Kohad ülemraadas ja valitsuses on antud samadele oligarhidele ja nende sugulastele," rõhutas ta.

"Ma usun, et ukrainlased püüavad korraldada uue ülestõusu, isegi kui see nõuab aega. Nad ei luba, et oligarhid võtavad jälle võimu. Ukraina vajab rohkem revolutsiooni," arutles Ševtšenko.

Ukraina vajab rohkem revolutsiooni

Samas intervjuus kritiseeris ta ka Euroopas tugevnevaid parempopulistlikke liikumisi. Ševtšenko arvates on need vihast läbiimbunud liikumised praegu ka naiste kõige suuremad vaenlased.

Mis puutub tulevikuplaanidesse, siis kavatseb Femen tulevastes aktsioonides keskenduda eelkõige seksitööstuse, diktaatorite ja religioonide vastu.

"Maailma patriarhaalses ühiskonnas on kurjusel kolm peamist allikat – seksuaalne ekspluateerimine, diktatuur ja religioon," on Ševtšenko varem selgitanud.

"Me võtame riidest lahti, et inimesed näeksid, meil ei ole peale oma kehade muud relvastust. Alastiolek on meeste maailmas võimas vahend: me elame maailmas, kus domineerivad mehed ning see on ainus viis nende provotseerimiseks ja tähelepanu tõmbamiseks," rõhutab Femeni eestkõneleja Ševtšenko.