Maailm

Dalai-laama: Saksamaast ei tohi saada araabia maa (14)

Aadu Hiietamm, 2. juuni 2016 06:00
HOIATAB: Dalai-laama peab hädavajalikuks Euroopasse saabuva põgenikevoolu pidurdamist.Foto: Reuters / Scanpix
Saksamaast ei tohi saada araabia maa. Saksamaa on Saksamaa, ütles ajalehele Frankfurter Allgemeine Zeitung Põhja-Indias Dharamsalas eksiilis elav Tiibeti vaimne juht 14. dalai-laama Tenzin Gyatso (80).

"Põgenike arv Saksamaal on liiga kõrge. Eesmärgiks tuleb seada, et nad pöörduksid koju tagasi ja aitaksid oma riiki taas üles ehitada," leiab dalai-lama. Seetõttu peab ta õigeks, et praegu Saksamaale ja teistesse Euroopa riikidesse saabuvad põgenikud saaksid vaid ajutise elamisloa.

Samal teemal

Samas leiab dalai-laama, et viimaste negatiivsete arengute valguses ei tohi hukka mõista kogu islamimaailma.

"Need on üksikud persoonid ja väiksed rühmad, kes oma riikides vastastikku tapavad. Šiiidid ja sunniidid ei esinda kogu islamimaailma ja kõiki moslemeid. Ka islami nagu iga teise religiooni põhisõnum on armastus. Halbu inimesi leiab samuti budistide, kristlaste, juutide ja hindude seast," arutles Tiibeti vaimne juht.

Kriitiliselt suhtub Saksamaa tere-tulemast-kultuuri ka Alžeeria kirjanik Boulem Sansal. Raamatus "2084. Maailma lõpp" maalib ta sünge pildi lääne ühiskonna tulevikust. Erinevalt George Orwelli raamatus "1984" kirjeldatud olukorrast, kus inimeste tegevust kontrollib Suure Venna juhitud Partei, leiab kirjanik Boulem Sansal, et meil tuleb tulevikus karta hoopis radikaalseid islamiste ja poliitilist islamit, mis lõhestab ühiskonna.

Kirjaniku arvates on Saksamaa sõjakogemuse tõttu äärmuslikult tolerantne ühiskond ning seda kasutavad islamistid ära. Ta toob näite, et need islamistid, kes tema kodumaalt Alžeeriast lahkuma sunnitakse, võetakse Saksamaal põgenikena avasüli vastu.

"Saksamaa on olnud täielikult naiivne ning see võib Boluem Sansali arvates kätte maksta. Ta ei välista, et Euroopa lõpetab kunagi Erdogani kalifaadina, sest praegune Türgi president Recep Tayyip Erdogan käitub kui kaliif, kes soovib taastada islamimaailma vägivaldseima kalifaadi – Osmanite impeeriumi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee