Eesti uudised

Justiitsministeerium: Eestis ei ole 5300 orja (38)

Teet Teder, 1. juuni 2016 17:23
Foto on illustreerivFoto: ANDRES TREIAL
Austraalia fond Walk Free Foundation pani kokku raporti tänapäeva orjapidamisest. Raporti järgi on Eestis, mis jagab tabelis paljude riikidega 32. kohta,  5300 moodsa aja orja. See on 0,404 protsenti elanikkonnast. Justiitsministeerium sellise numbriga nõus ei ole ja ütleb, et Eestiga pole raporti koostajad suhelnudki.

Inimkaubanduse vastu võitlemise valdkonna küsimuste koordineerimise eest vastutab justiitsministeerium. Koostöös teiste partneritega koostab ministeerium ka valdkonna strateegiat, selle aruandlust valitsusele ja lisaks kriminaalstatistika ülevaateid. Tavapäraselt rahvusvaheliste organisatsioonide poolt saadetud küsimustikele vastamist koordineerib samuti justiitsministeerium. „Antud uuringuga seoses ei ole justiitsministeeriumi ega teadaolevalt ka teiste riigiasutuste poole pöördutud, et asjakohast teavet nö otseallikast saada,“ ütleb ministeeriumi pressiesindaja Maria-Elisa Tuulik. „Seega andmete päritolu kohta meil infot ei ole. Raporti koostamise metoodikat vaadates on olnud tegemist nii elanikkonna uuringuga kui ka riigiasutuste küsitlemisega, kuid nagu öeldud, siis viimastega ei ole kontakti võetud ja asjakohast andmestikku küsitud. Numbrid on tekkinud ilmselt mingite populatsiooni osakaalude arvutuste teel, kuidas täpsemalt, ei ole meil võimalik vastata.“

Kes on moodsa aja ori?

Eestis orjastamist karistusseadustikus eraldi koosseisuna enam ei esine. On inimkaubanduse kuriteokoosseis, mis hõlmab endas orjastamisega sarnaseid olukordi. Täpsemalt on inimkaubandusega tegemist siis kui inimene on asetatud olukorda, kus ta on sunnitud töötama tavapäratutel tingimustel, tegelema prostitutsiooniga, kerjama, panema toime kuriteo või täitma muud vastumeelset kohustust, samuti inimese sellises olukorras hoidmine, kui tegu on toime pandud vabaduse võtmise, vägivalla, pettuse, kahju tekitamisega ähvardamise, teisest isikust sõltuvuse, abitu seisundi või haavatava seisundi ärakasutamisega. Selliste tegude toimepanemise eest karistatakse ühe- kuni seitsmeaastase vangistusega.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee