Eesti uudised

Ossinovski peab Martin Helme põhimõtteid moraalselt tülgastavaks  (214)

Toimetas Karoliina Vasli, 1. juuni 2016, 14:16
Jevgeni Ossinovski Foto: Alar Truu
Riigikogu infotunnis läks rahvuslikkuse teemal sõnasõjaks Jevgeni Ossinovski (SDE) ning Martin Helme (EKRE) vahel.

Helme rääkis, et Ossinovski on viimastel aegadel esinenud väga teravate estofoobsete seisukohtadega Eesti rahvusriigi suhtes. "Kui te nüüd tegelikult pühendate oma jõu rahvusriigi lammutamisele ja demoniseerimisele, siis kas te ei leia, et te rikute oma ametivannet, õõnestate põhiseaduslikku korda ja tegelikult peaksite ameti maha panema?"

Samal teemal

Ossinovski kostis, et eesti keele ja kultuuri arendamine ei tähenda seda, et me tõrjume suure osa kaasmaalasi oma ühiskonnast primitiivsete bioloogiliste argumentidega. "Olete ju ka teie jõudnud ühes oma sõnavõtus nii kaugele, et hakata eestlust mõõtma nahapigmendi rakkude aktiivsuse kaudu. See on minu hinnangul põhiseaduse kohaselt keelatud, moraalselt tülgastav ja ka lihtsalt ebainimlik," märkis ta ja lisas: "See ei ole muidugi ainult rumal ja teaduslikult küündimatu, vaid ka sügavalt ohtlik. Nii et selles mõttes mina pean igal juhul Eesti põhiseaduse täitmist väga tähtsaks ja kutsun üles ka teid sedasama tegema."

Helme ei jäänud vastust võlgu, vaid sõnas, et ohtlik on see, kui valitsuse ministrid arvavad, et opositsiooni sõnavõtud on ohtlikud. "Kui te räägite sellest, et suur osa Eesti ühiskonnast on idiootlik või idioodid, siis te tegelete vihakõnega Eesti ühiskonna vastu ja eelkõige Eesti rahva vastu. Mina ei ole mitte kusagil rääkinud mingist nahapigmendist, see on puhas teie retoorika, viha külvamine ühiskonnas, see on valetamine ja viha külvamine ühiskonnas."

Ossinovski aga toonitas, et inimeste liigitamine bioloogiliste tunnuste alusel on ajaloos läbikäidud etapp. "Kunagi tegi seda üsna hoogsalt minu kodukooli Tallinna Reaalkooli kuulsaim vilistlane Alfred Rosenberg, kes hiljem küll Nürnbergis üles poodi, aga enne seda jõudis ta oma pseudoteaduslike teooriate abiga teha väga palju kurja, miljonid inimesed said surma. Ma arvan, et ka teil ei tasu selliste mõtetega flirtida, see teeb väga paljudele inimestele haiget, ohustab Eesti sisemist rahu ja välist julgeolekut ja selle kaudu ohustab see tegelikult ka eesti keelt ja kultuuri."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee