Eesti uudised

Riik soovib määrata vastsündinud kohe ema perearsti nimistusse (5)

Toimetas Piret Pappel, 31. mai 2016, 09:19
Pilt on illustreerivFoto: Jarek Jõepera
Sotsiaalministeerium saatis kooskõlastamisele tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muutmise eelnõu, millega soovitakse vastsündinud määrata kohe pärast sündi ema perearsti nimistusse. Sellega muutuks lapsele perearsti saamine lihtsamaks, kuna vanemad ei pea eraldi täiendavate taotlustega tegelema. Tervisesüsteemi arendamise osakonna juhataja Triin Habichti sõnul soovitakse muudatusega luua olukord, kus kõikidel vastsündinutel oleks perearst, kusjuures laps saaks automaatselt endale emaga sama perearsti. „Kuna praegu peavad vanemad lapsele perearsti määramiseks esitama eraldi taotluse, siis muudatus teeks selle kõigi jaoks lihtsamaks.

Taotlus tuleb uue korra järgi esitada vaid juhul, kui ema soovib lapsele teist perearsti. Juhul, kui emal perearst puudub, tegeleks lapse nimistusse määramisega sünnitusabi teenuse osutaja koostöös terviseametiga, et ühiselt leida parim lahendus,“ selgitas Habicht.

Praeguse korra järgi, kus lapsevanemal tuleb äsjasündinule perearsti saamiseks kirjutada avaldus, on tekkinud juhuseid, kus perearstid ei saa vastsündinust teada ning lapsed jäävadki perearsti poolt jälgimata. „Tihti puudutab see just riskigrupis olevate perede lapsi, kelle varajane märkamine ja probleemide ennetamine on eriti oluline. Kuna tervishoiutöötajal on oluline roll nõustada vanemaid vastsündinu hooldamise ja võimalike terviseriskide suhtes, siis tagaksime muudatusega kõikidele lastele võrdse kaitse,“ rääkis Habicht.

Värsked lapsevanemad võiksid Habichti sõnul siiski ka ise perearstiga ühendust võtta, et veenduda, kas perearstini on jõudnud info uuest nimistu liikmest.

Eesti Lastearstide Seltsi president Liis Toome sõnul on neil hea meel eelnõu üle, mis tagab perearstikeskuse kiire teavitamise lapse sünnist. „Vastsündinuiga on seoses väga suurte muutustega lapse organismis eriline, mistõttu vastsündinule iseloomulikud haigused ei pruugi olla sünnitusmajas koheselt diagnoositavad. Tänapäeval on ka sünnitusmajas viibimise aeg väga lühike ning lastearsti töös kohtame olukordi, kus laps jõudis perearstini liiga hilja. Lihtsam kord perearsti kinnitamisel on kindlasti kasuks igale perele uudses ja emotsionaalses olukorras,“ lisas Toome.

Kui seni on tulnud lapsevanemal endal esitada vastav avaldus arsti nimistusse saamiseks, siis muudatuse kehtima hakkamisel kantakse laps perearsti nimistusse ja haigekassa kaudu nimistu andmeid uuendades saab perearst uuest patsiendist teada .


Samal teemal

14. juuli 2016, 10:35
Kliinikumi sünnitusabi spetsialistid õpivad vastsündinutega seotud kriitilistes olukordades toimetulekut

5 KOMMENTAARI

o
Oli aegu ammuseid 31. mai 2016, 19:37
Lastearst tuli järgmisel päeval peale koju jõudmist last üle vaatama ja vastsele emmele vajalikku õpetust jagama. Paberid liikusid otse sünnitusmajast arstini. Vastavad paberid täideti raseduse ajal.
k
kahju 31. mai 2016, 10:00
Isa ei tea, mida lapsega teha kui see haigestub, isa ei oska lapsele lohutussõnu sositada, isa ei taipa kui on ppalavik või lapsel midagi midagi viga....
(loe edasi)
Loe kõiki (5)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee