Eesti uudised

Elmar Vaher peab riigikokku pääsemiseks läbima turvakontrolli (5)

Siim Randla, Kristiina Tilk, 30. mai 2016 06:00
ISIKLIKU LÄBIPÄÄSUKAARDITA: Elmar Vaher pole saanud riigikokku sisenemiseks isiklikku läbipääsukaarti ja peab ­Toompea lossis läbima turvakontrolli. Foto: Teet Malsroos
Hoolimata sellest, et riigikokku sissepääsu korraldab politsei- ja piirivalveamet, ei pääse peadirektor Elmar Vaher sinna füüsilise turvakontrollita, sest riigikogu kantselei ei pea õigeks teha ühte erandit PPA peadirektorile ja anda talle välja isiklik läbipääsukaart.

Politsei- ja piirivalveamet tegi riigikogu kantseleile ettepaneku mitte allutada igakordsele turvakontrollile politsei- ja piirivalveameti peadirektorit ja kehtestada tema suhtes eritingimused, näiteks väljastada isiklik läbipääsukaart. Nimetatud ettepanekut pole varasemalt heaks kiidetud.

Samal teemal

Riigikogu kantselei kommunikatsioonijuhi Urmas Seaveri sõnul loetleb riigikogu kinnistute sissepääsu- ning turvakord isikud, kes pääsevad riigikokku ilma kontrollita, ja praegu on nendeks vaid põhiseaduslike institutsioonide juhid või valitsuse liikmed.

"Kantselei ei pea õigeks teha ühte erandit PPA peadirektorile ning käsitleb valitsusasutuste peadirektoreid võrdselt," ütleb Seaver.

31. märtsi kirjas tegi riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Kalle Laanet siseminister Hanno Pevkurile ning PPA peadirektorile ettepaneku vaadata üle politsei ressursside kasutamine parlamendi ja valitsusasutuste füüsilise valve tagamisel.

Seaveri sõnul märkis Laanet, et nendesse asutustesse võiksid üldkorras siseneda riigikogu liikmed kuni ametite peadirektoriteni ilma füüsilise turvakontrollita (v.a erandolukorrad, millele üldine kord ei laieneks – toim), kuivõrd see isikute ring on üldjuhul läbinud põhjaliku julgeolekukontrolli.

Riigikogu kantselei toetab põhiseaduskomisjoni esimehe ettepanekut ja leiab, et parlamendi ja valitsusasutuste füüsilise valve tagamine peaks lähtuma ühistest põhimõtetest ning mitte põhinema eranditel," lisab Seaver.

Siseministeerium koostöös politsei- ja piirivalveametiga on hinnanud võimalusi loobuda riigikogu hoonesse sisenemisel turvakontrolli tegemisest teatud ametikohtadel töötavatele või julgeolekukontrolli läbinud isikutele.

"Juhul, kui objekti valdaja näeb ette objektile sissepääsu korra erisused teatud ametikohtadel töötavatele isikutele ning tagab erisuste administreerimise või neile eritingimuste loomise, on võimalik loobuda teatud isikute osas igakordsest turvakontrollist," teatas siseminister Hanno Pevkur riigikogu kantseleile.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee