Maailm

Sajad pagulased hukkusid (21)

Tõnis Erilaid, 30. mai 2016 06:00
OPERATSIOON: Itaalia rannavalvealus korjas pagulased nende kipakast kummipaadist pardale. Foto: AFP / Scanpix
Viimastel päevadel on Vahemerel hukkunud vähemalt 700 Euroopasse pürginud inimest, teatab pagulasasjadega tegelev ÜRO organisatsioon. Merelt päästetud migrandid ütlesid, et nägid, kuidas eemal upub veel üks laev, mis võib kurba arvu veelgi suurendada.

Itaalia ajaleht Repubblica kirjutabki juba 900 hukkunust mõne päeva jooksul. Reporterite teatel on nädalaga Euroopasse elusalt jõudnud 14 000 pagulast.

Samal teemal

Inimeste päästmiseks on selle riigi rannavalvelaevadega, mis tegutsevad Sitsiiliast lõunas, liitunud ka Saksa ja Iirimaa alused, sest viimastel päevadel paranenud ilmaolud toovad järjest uusi kipakaid paate Liibüa rannikult merele – lootuses jõuda Euroopasse.

Liibüa on muutunud pärast seda, kui Türgi on püüdnud tõkestada pagulaste liikumist Kreeka saartele, nende peamiseks stardipaigaks.

Pagulasorganisatsiooni kõneisiku Carlotta Sami andmeil jäi kolmapäeval pärast seda, kui päästjate silme all uppus inimsmugeldajate merele saadetud täiskiilutud paat, vähemalt 100 inimest kadunuks.

Neljapäeva hommikul keeras põhja üles eelmisel õhtul Liibüa sadamalinnast Sabrathast teekonda alustanud laevuke, mille pardal oli 550 inimest. Sellest õnnetusest päästetute sõnul polnud paadil mootorit ja seda vedas enda järel suur kummipaat, mis raius hädaohtu märgates puksiirköie läbi ja lahkus.

Reedel hätta sattunud laevukese pardal olnuist päästeti 135 inimest, veest leiti 45 surnukeha ja kadunud on teadmata arv inimesi, teatab BBC uudisteportaal.

Dramaatilisim päästeoperatsioon sattus videolingile, kui rannavalvelaeva märganud pagulased tormasid peatse päästmise lootuses oma laevukese ühele pardale ja see kaldus külili. Siiski suudeti merest välja õngitseda 562 inimest ja hukkus vaid viis pagulast.

Rannavalvelaevad tõid ellujäänud Itaalia Taranto ja Pozallo sadamatesse. Laupäeval suudeti päästa 668 inimest. Carlotta Sami ütles BBCle, et kõik need laevukesed lahkusid Liibüast paaril päeval peaaegu korraga, mis muudab päästeoperatsiooni olemasolevate jõududega keeruliseks.

Pagulased peale võtnud laev viib nad Itaaliasse ja sel ajal jääb paratamatult päästevõimest puudu.

Paljud kaovad jäljetult merevoogudesse

Briti ajaleht Guardian kirjutab, et tegelikku hukkunute arvu on võimatu kindlaks teha. Paljud Liibüast merele läinud kipakad alused kaovad jälgi jätmata ja õnnetust saab aimu vaid siis, kui Euroopa Liidu konsulaatidesse jõuab mõnelt sugulaselt ahastav järelepärimine – mis on saanud tema lähedasest pärast seda, kui ta läks Liibüa rannikult teele.

Tänavu on Vahemere ületanud ja Itaaliasse jõudnud ümmarguselt 40 000 pagulast. Enne seda tuli kahe viimase aasta jooksul üle Vahemere 300 000 migranti.

Kuid sajad tuhanded ootavad alles Liibüas ja Egiptuses võimalust jõuda unistuste Euroopasse. Maksku see reis nii palju, kui maksab. "Hukkumine teel üle Vahemere on nüüd nende jaoks normaalne," märgivad päästjad.

Euroopa Liit on kokku leppinud, et Itaaliasse ja Kreekasse saabunud põgenikest jaotatakse osa ümber, kuid paljude liikmesriikide pagulastevastased meeleolud on viinud selleni, et ümber on paigutatud tühine arv inimesi, märgib BBC uudisteportaal.

Paavst kohtus pagulaslastega

Paavst kohtus pagulaslastega.Foto: AFP / Scanpix

Paavst Franciscus (pildil) kohtus laupäeval Vatikanis sadade Lõuna-Itaaliast tulnud lastega, enamikus pagulastega, öeldes: Migrandid pole meile oht, kuid nad ise on ohus!»

Paavst näitas punast päästevesti, mille tõi talle pagulaste vabatahtlik abistaja. Vesti kandis Süüriast tulnud tüdrukuke, kes uppus teel Kreekasse Lesbose saarele.

Vabatahtlik oli nutnud, kuid ta andis päästevesti paavstile: «Ma nägin, kui tüdruk uppus, kuid ei suutnud teda päästa,» tunnistas ta. Paavst Franciscus ütles lastele, et tüdrukuke on nüüd taevas ja vaatab meie peale.

Kuid tal pole nime, lihtsalt tüdruk. «Igaühel on nüüd õigus talle oma mõtteis nimi anda,» kinnitas Franciscus.

Vastuvõtule tulnute seas oli ka Nigeeriast pärit poiss, kelle vanemad hukkusid, kui perekond püüdis jõuda üle Vahemere Itaaliasse.
Lapsed lennutasid Vatikani siseõuelt taevase sadu valgeid õhupalle.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee