Eesti uudised

Varikatus pudenes alla suure pauguga (2)

Liis Vaksmann, 27. mai 2016, 06:00
KEEGI ALLA EI JÄÄNUD: Keilas varises välisukse vari­katus alla. Foto: Arno Saar
Keilas Allika tänavas kukkus mürinal alla nõukogudeaegse korterelamu sissepääsu kohal varikatus. See juhtus esmaspäeval kella ühe ajal päeval. Viiendat aastat majas elav Elle oli päris hirmul: "Kuulsin, et üks suur kolakas käis. Ehmatasin ära, mõtlesin, et kusagil midagi plahvatas."

Naine jooksis õue uudistama. "Osa katust oli alla kukkunud. Õnneks polnud keegi viga saanud. Ikka õnnelik õnnetus. Pärast tulid mehed ja lõhkusid selle katuse osa kuni seinani maha. Muidu oleks ülejäänud osa ka võinud alla sadada."

Elle sõnul pandi pärast õnnetust teiste välisuste varikatustele rauast tugipostid. Naine kinnitab, et allakukkunud varikatus ei andnud mingit hoiatavat märki. "Ilmselt ta vihma käes pikkamööda murenes," arutab Elle.

"Maja ehitamisest ju ka oma kolmkümmend aastat möödas. Nüüd on oht, et sarnased varikatused hakkavadki üksteise järel lagunema," kardab ta.

"Aga nüüd on muidugi kõikjale toed alla pandud ja ma arvan, et see meie katus parandatakse kiiremas korras ära. Kuuldavasti pannakse plekist katus asemele."

Tehnilise järelevalve ameti (TJA) avalike suhete peaspetsialist Anu Võlma teavitas, et TJA algatas menetluse 23. mail Allika tänava varingu põhjuste selgitamiseks. Tema sõnul korraldati 2014. aastal ka üldisem suurpaneel-korterelamute uuring. Selgus, et varikatuste ja rõdupiirete varingute ning muude sarnaste ohtlike olukordade peamiseks põhjuseks on kehv ehituskvaliteet, ebapiisav hooldus ja remont, ning konstruktsioonlahenduste muutmine, ilma et oleks seadusest lähtuvaid nõudeid täidetud.

"Ehitise ohutuse ja korrashoiu eest vastutab ehitise omanik. Ka varikatuste, rõdupiirete ja muude ehitise osade seisukorra kontroll on korteriomanike ja korteriühistute vastutada," märkis Võlma.

"Omanikel ja korteriühistutel tuleks jälgida nende seisukorda. Selleks tasub konsulteerida ehitusala ekspertidega. Ka konstruktsioonide pidev kontroll ja hooldamine hoiab õnnetused ära."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee