«Huvitav! Marju Lauristini eelistavad noored, aga Jüri Luike 50aastased ja vanemad.» Tanel PaasFoto:
Eesti uudised
27. mai 2016 06:00

Õhtulehe rahva oma presidendi valimised jõudsid veerandfinaali (17)

Nädala eest alanud Õhtulehe Rahva oma presidendi valimiste sõelale on jäänud veel kaheksa väärikat ühiskonnategelast. Enda teadmata valimisvõitlusse sekkunud poliitikuist, ametnikuist, haridus-, usu- ja äritegelastest on 24 juba mängust väljas.

Mõned neist ei tee kaotusekibedusest väljagi ning osalevad meie valimiste lohutusringis ehk siis augustis algavatel pärispresidendivalimistel. Rahva oma presidendi valimiste reglement selleks takistusi ei tee. Nii et jõudu teile, Allar Jõks, Jaak Jõerüüt, Mart Helme, Edgar Savisaar ja teised!

Nüüd aga meie presidendivalimiste kaheksandikfinaali ülevaate juurde, kus meile on taas abiks ühiskonnauuringute instituudi arvamusküsitluste koordinaator Tanel Paas.

«Huvitav! Marju Lauristini eelistavad noored, aga Jüri Luike 50aastased ja vanemad.» Tanel Paas Foto:

I paar: välisminister Marina Kaljurand pankurist ettevõtja Indrek Neivelti vastu

Marina Kaljuranna üleüldine kõrge reiting peegeldub kaheksandikfinaali tulemustes. Kõikide paaride võrdluses võttis Kaljurand kõige ülekaalukama võidu. Lisaks oli tema toetus Indrek Neiveltist kõrgem peaaegu kõikides gruppides, kui vaadata vastajate erakondlikku eelistust ja demograafilist tausta. Neivelt kogus Kaljurannast rohkem hääli ainult EKRE valijate seas. On oluline rõhutada, et selles paaris oskas seisukoha võtta 60% vene rahvusest vastajatest. Üheksa kümnendikku neist toetab Kaljuranda.

24,8% küsitletutest ei osanudki Kaljuranna ja Neivelti vahel valida ("Ei oska öelda"), ning nende vastuseid pole ei selle ega teiste paaride tulemuste välja selgitamisel arvesse võetud. Võrreldes valimiste esimese vooruga, on kõhklejate/mitteteadjate osakaal mõnevõrra langenud. Vene rahvusest vastajate seas on "Ei oska öelda" valinute osa tunduvalt suurem. Kui paaris Kaljurand–Neivelt on see madalaim ehk siis 40%, siis paaris Helme–Kelam on see koguni 83%.

II paar: riigikogu esimees Eiki Nestor kirjanikust diplomaadi Jaak Jõerüüdi vastu

Selle nädala kolmapäeval oma kandideerimisest teatanud Eiki Nestor võitis juba varem oma kandideerimissoovist teada andnud Jaak Jõerüüti. Viimast toetasid EKRE (63%) ning Vabaerakonna (55%) valijad, ülejäänud parlamendierakondade toetajad olid pigem Nestori poolt. Võib öelda, et Eiki Nestor võitis selles voorus osalt tänu meeste suurele poolehoiule. Teda toetas 65% meestest, kuid ainult 46% naistest. Eiki Nestori toetus on selgelt kõrgem nooremate seas. Näiteks 18–24aastastest vastajatest tegi valiku tema kasuks 80%. Samas Jõerüüdi toetus ületas Nestori oma kõrgharidusega inimeste ja pensioniealiste seas.

45,9% ei osanud vastata. Selle paari puhul oli kõhklejaid/mitteteadjaid kõige rohkem.

III paar: Europarlamendi saadik Indrek Tarand kunstnik Heinz Valgu vastu

Indrek Tarandi toetus on kõrgem peaaegu kõikides gruppides. Ainult 75aastaste ja vanemate seas kogub Valk rohkem hääli. Erakondliku eelistuse järgi on Tarandi toetus kõige kõrgem Keskerakonna valijate seas (72%) ning kõige madalam EKRE valijate seas (56%).

37,8% ei osanud vastata.

IV paar: Europarlamendi saadik Tunne Kelam EKRE esimehe Mart Helme vastu

Tunne Kelam saavutas üsna kindla võidu. Kui oodatult toetati erakondliku eelistuse järgi Helmet EKRE valijate seas (85%), siis tasub kindlasti märkida, et ta saab märkimisväärse toetuse ka Keskerakonna valijatelt – 56%. Muidu ületab Helme Kelami oma veel ainult 75aastaste ja vanemate seas.

45,3% ei osanud vastata.

V paar: Europarlamendi saadik Marju Lauristin suursaadik Jüri Luige vastu

Marju Lauristin sai napi, kuid kindla võidu. Teda toetasid enam SDE (72%), Vabaerakonna (59%) ning Keskerakonna (53%) valijad. Luike eelistasid IRLi (68%) ja EKRE (65%) valijad. Reformierakonna valijad jagunesid siinkohal täpselt pooleks. Märkimist väärib veel, et kui Lauristini toetus oli kõrgem nooremates vanusegruppides, siis Luik edastas teda 50aastaste ja vanemate seas.

38,9% ei osanud vastata.

VI paar: astrofüüsik Ene Ergma riigikontrolör Alar Karise vastu

Ene Ergma toetus oli kõrgem peaaegu kõigis gruppides. Erakondliku eelistuse järgi jagunevad EKRE valijad pooleks. Teiste parlamendierakondade valijad eelistavad Ergmat. Tähelepanuväärne on see, et kuni 34aastaste vastajate seas toetas Ergmat üle 80% vastajatest, samas Karis edastas Ergmat 65aastaste ja vanemate seas. Kuna selles grupis oskas oma eelistuse öelda 43% vene rahvusest vastajatest, mis on suhteliselt kõrge näitaja, siis tasub välja tuua, et 84% neist toetas Ergmat.

39% ei osanud vastata.

VII paar: endine eurovolinik Siim Kallas TTÜ rektori Jaak Aaviksoo vastu

Siim Kallas saavutas ülekaaluka võidu, edastades Aaviksood kõigis vastajagruppides. Erakondliku eelistuse järgi toetasid Kallast enim Reformierakonna valijad (85%) ning kõige vähem EKRE valijad (56%).

40,7% ei osanud vastata.

VIII paar: Europarlamendi saadik Urmas Paet õiguskantsler Ülle Madise vastu

Ülle Madise edastas Urmas Paeti vaid Vabaerakonna valijate seas. Märkimist väärib, et Paeti toetus oli isegi naiste seas kõrgem, teda eelistas selles paaris 62% meestest ja 71% naistest.

41% ei osanud vastata.

Indrek Tarand oma šanssidest Õhtulehe valimismängus ja mujal

"Juba hollandlase Johan Huizinga 1938. aastal ilmunud raamat "Homo Ludens" ("Mängiv inimene") vastab küsimusele täiuslikult. Ivo Linna hääl aga laulaks Priit Aimla sõnu: "Mäng on väikese inimese töö, aga väga-väga tõsine töö."

Ma poleks üllatunud, kui ma Õhtulehe mängu ei võidaks, kuid ma poleks ka eriti üllatunud, kui ma presidendivalimised võidaks. Mõlemal juhul kindlasti kurvastaksin sügavalt."

Indrek Tarand Foto: