Maailm

Venemaamõistjate kokkutulek (7)

Marika Villa, 27. mai 2016 06:00
ERI SEISUKOHTADEL: Võrreldes Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeliga (vasakul) suhtub tema asetäitja ning majandus- ja energeetikaminister Sigmar Gabriel Venemaasse hoopis leplikumalt. Kui Merkel on kristlik demokraat, siis Gabriel sotsiaaldemokraat.Foto: AFP / Scanpix
Rostockis oli Mecklenburg-Vorpommerni sotsiaaldemokraadist peaministri Erwin Selleringi kutsel II Venemaa päev, millel osalejad kutsusid Venemaad samm-sammult sanktsioonidest vabastama.

Kaks aastat tagasi toimus esimene selline üritus. See korraldati hoolimata Venemaa hübriidsõjast Ukrainas ja Krimmi annekteerimisest ja see hinnati kuluaarides väga edukaks. Kuigi Saksamaa juhtivad poliitikud eirasid esimest Venemaa päeva, oli kohal endine liidukantsler Gerhard Schröder, kes saigi sealt hüüdnime Venemaamõistja.

600 kutsutud külalist

Sel kolmapäeval oli 600 kutsutu ees peaesineja, riigi majandus- ja energeetikaminister Sigmar Gabriel (SPD), kes kinnitas tahet pidada Venemaaga tulevikuski majandusläbirääkimisi ja seista ühtlasi selle eest, et vabastada Venemaa samm-sammult sanktsioonidest. Sest kaua kestev isolatsioon ei toovat kunagi oodatud tulemusi, lõppude lõpuks aitavat ainult dialoog – on poliitik veendunud.

Sedasama arvas ka Vene tööstus- ja kaubandusminister Deniss Manturov. Koostöö esimese sammuna lasti kolmapäeval käiku saksa veerelaagrite uus tootmistehas, mida mõlemad partnerid peavad edasise kooperatsiooni edu sümboliks. Selle tehase suuromanik on foorumile kohalolekuga tähtsust lisanud Vene investor Georgi Semenenko, kellele kuuluvad ka Peterburi Kirovi-tehased. Vastavatud tehases sai tööd 30 rostocklast. Saksa pool kulutas tootmisliini ehitusele 15 miljonit eurot.

"Meie oleme eriti huvitatud just sellistest, tehnilistest arendustest," kiitis minister Manturov, kui ta andis Venemaa tööstus- ja majandusministeeriumi ning Mecklenburg-Vorpommerni liidumaa valitsuse ühiskavatsuste raamdokumendile allkirja.

See tulevase ja loomulikult eduka koostöö põhine dokument tuleb kohe kasutusele võtta, ütles liidumaa peaminister Sellering. Praegune keeruline olukord vastastikuste sanktsioonidega ei saa Saksamaa-Venemaa majandussuhetes kaua püsima jääda, lisas ettevõtjate ühenduse president Thomas Lambusch.

Saksamaa majandus- ja energiaministri Sigmar Gabrieli eeskuju on Willy Brandti idapoliitika, mis tõi kaasa edukaid muutusi just teineteisele lähenemise tõttu.

Gabriel läks Merkeliga vastuollu

Gabriel tegi avaldusi, mis on vastuolus Saksamaa ehk täpsemalt liidukantsler Angela Merkeli ja Euroopa Liidu Venemaa poliitikaga. Ta sidus küll suhete normaliseerimise Minski kokkulepetest kinnipidamise ja rahutaotlusega Ukrainas, kuid kritiseeris samal ajal Euroopa Liidu kurssi. Polevat tark nõuda enne 100% Minskit, et sellele siis järgneks 100%ne sanktsioonide lõpetamine. Jätkuva konfrontatsiooni valeks pidamine ei tähendavat samal ajal Venemaa tegude heakskiitmist, sest endiselt nõutakse sõjategevuse lõpetamist Ukrainas, ütles sotsiaaldemokraat Gabriel.

Tema meelest ei tohi unustada, et ilma Venemaata ei saa lahendada ühtegi rahvusvahelist kriisi. Ta tõi seejuures näiteks edukad kõnelused Iraani tuumaprogrammi üle.

Pole tarvis olla analüütik, et näha Saksamaa vaeseima liidumaa algatuse põhjusi. Eks igaüks proovib kriisist välja tulla nende vahenditega, mis tal on, ja viisil, mida oskab. Ida-Saksamaa saab kiidelda ainult ammuste, mitmekesiselt läbi põimitud suhetega Venemaaga ning näeb pääsemist tihedas majanduslikus läbikäimises ja heades suhetes selle suure riigiga. Ka maailmavaateline külg soodustab teineteisemõistmist, Saksa DV punased on seal nüüd sotsiaaldemokraadid, ja vaestele on punane ikka meeldinud.

Et aga panustamine venelastele ei too alati kaasa õitsengut, peaks Mecklenburg-Vorpommernis olema paremini teada kui mujal. Sealsed laevaehitustehased Wismaris, Rostockis ja Stralsundis kuulusid Vitali Jussufovile, kes esimesed kaks ostis 40 miljoni euro eest 2009. aastal. Tänavu märtsist kuulub sealne laevaehituse traditsioon ja 1400 oskustöölist Malaisia Genting Groupile, kes omandas need 230 miljoni euro eest. Ei saa öelda, et Jussufov oleks ajanud kehva äri.

Foorumi olulisem osaleja oli Matthias Warning, Nord Stream 2 tegevjuht ja nii Vladimir Putini kui ka Gerhard Schröderi väga lähedane sõber. Sel ajal kui Putin töötas KGB residendina Dresdenis, teenis Warning samas linnas leiba Ida-Saksamaa salapolitseis Stasis.

Eesmärgiga anda märku Saksamaa valitsusele ja Euroopa Liidule, et praegune hoiak Venemaa suhtes vajab korrektuuri ja suhtumist "nagu enne", reisib rühm Mecklenburg-Vorpommerni ettevõtjaid juba juulis Moskvasse.