MEETER HAAVAL: Eile tuli maapinda meeter meetri haaval veega kasta, kuna põlenud maapinna all hõõgus turvas. Foto: Aldo Luud
Arvo Uustalu 27. mai 2016 06:00
Eesti–Läti piiri ääres lõõmanud tulekahjule saadi eile hommikuks piir peale, kuid kustutamine võib kesta veel mitu päeva. "Tänane pilt on petlik. Pealmine kiht on ära põlenud, aga turbaalune hõõgub ja maapinnalt lööb pidevalt leeke välja," kirjeldab Tõrva komando meeskonnavanem Kalev Mäekalle eileõhtust seisu.

Tema sõnul tuleb pinnast meeter meetri haaval suure veega kustutada ja seepärast on mitme tunniga edasi liigutud vaid paarsada meetrit.

Kui kolmapäeva õhtul ja öösel põles 45 hektari suurusel maa-alal mets nõnda, et leegid tõusid üle puulatvade ning põlenud männid ja kuused langesid maapinnale, siis eile tõusis Aitsra küla metsades turbast vaid sinakashalli suitsu.

Tuletõrjujad rassisid terve öö

Päästjate sõnul saadi tulele piir juba eile hommikul kella kuueks, kuid see ei tähendanud, et parasjagu tööd rassivad 40 tuletõrjujat võisid voolikud kokku kerida, mootorsaed autosse visata ja komandosse sõita.

"Meie, kutselised päästjad, vahetasime öösel leeke kustutanud mehed hommikul välja, aga mõni vabatahtlik läks ära alles lõuna paiku," ütlesid Tõrva päästjad.

Lõuna päästekeskuse kommunikatsioonijuht Marek Kiik tõdeb, et tuli oleks levinud märksa kaugemale, kui päästjad poleks kiivrilampide ja leekide valgel öösel tööd teinud, et põlenguala voolikutega ümber piirata.

Üks terve öö põlevas metsas rassinud mees on Mihkel Maks Karula vabatahtlike komandost. "Väsinud ei ole. Meie olime sellel pool metsa, kus tuli oli väiksem. Aga siin neid puid vaadates võib öelda, et nondega on läbi," räägib ta.

"Taevas on pilves, vaja oleks paduvihma. Tuli hõõgub kändude all. Nüüd tihedamasse metsa jõudes liigume edasi veelgi aeglasemalt."

MEETER HAAVAL: Eile tuli maapinda meeter meetri haaval veega kasta, kuna põlenud maapinna all hõõgus turvas. Foto: Aldo Luud

Kolmapäeval aitas tuld kustutada ka PPA kopter. Selleks ajaks, kui kopterist vesi leekidele heideti, tuli päästjatel eemale minna. Kohal olid päästjad kogu Lõuna-Eestist, abiks oli ka üks lõunanaabrite auto.

Päästjate sõnul oli neil sidepidamisega probleeme – inimasustuseta piirkonnas mobiililevi pole.

Põlengu mastaapsusest annab tunnistust see, et piki metsateid veeti mitu kilomeetrit veevoolikuid.

Valgamaa jahimehe Andres Balodise teada on piirkonnas mitu erametsa. Hummuli vallavalitsusest ei osatud eile veel täpsemalt öelda, kellele põlenud metsaalad kuuluvad.

Eile kostis põlenud metsast kohati isegi linnulaulu. Põlenud metsas oli kahjuks aga ka kaitse alla olevate metsiste pesitsus- ja mänguala.

Keskkonnaameti Põlva-Valga-Võru regiooni looduskaitse juhtivspetsialisti Eleri Laidna sõnul on võimalik, et pesitsusajal istub emaslind viimse hetkeni pesal ja hukkub. Laidna lisas, et lõpp võis olla kurb, kuid vähemalt osa linde võis ka pääseda.

Tibud tule eest ei põgene

Tartu ülikooli zooloogia osakonna juhtivteadur Asko Lõhmus ütleb, et mängupaikadest on kuked juba lahkunud ja kanad on asunud pesitsema.

"Tibud on kas juba koorunud või kooruvad lähiajal. Mõistagi ei ole neist tule eest äraminejaid," räägib ta.

Samas lisab ta, et metsised pesitsevad üsna suurel alal ning võivad liikuda oma alalt kilomeeter-poolteist eemale.

Lõhmuse sõnul on Eestis mänguplatsidel kokku loendatud umbes 1300 kukke ning umbes sama palju on ka emaslinde. Möödunud sajandi keskel olid praegu kaitse all olevad metsised veel jahilinnud.

Põlengust teatas lätlane

25. mail kella 14.13 ajal teatati Läti häirekeskusest Eesti häirekeskusele, et kusagil riigipiiri läheduses põleb mets. Põlengut märkas vaatetornis Läti päästetöötaja. Kuna põleng oli nõnda piirijõe lähedal, siis arvati algul, et põleng jääb Läti alale. Selgus aga, et mets põleb Valgamaal Hummuli vallas Aitsra külas.

Esialgne põlenguala hinnati neljale hektarile, kuid tegelikkuses oli see suurem ning levis kiiresti 20 hektarile. Kohale saadeti Valga, Tõrva, Antsla ja Mustla päästekomando autod ning metsakustutuse eritehnika Elvast ja Jõgevalt. Kutselistele sõitsid appi Karksi-Nuia, Karula ning Sangaste vabatahtlikud. Päästetöödele paluti appi ka Läti päästeteenistus, kes saatis kustutusauto. Põlenguala hindamiseks kutsuti kohale keskkonnainspektsiooni droonidega varustatud töötajad ning hiljem ka politsei- ja piirivalveameti kopter.

Õhtul tulid appi ka Otepää kutselised ja Rõngu vabatahtlikud päästjad. Läti päästjad lasti koju.

Varahommikuks oli põlenguala levinud 45 hektarile.