Eesti uudised

Hispaanias peeti nõu Patarei merekindluse päästmise üle (8)

Helle Solnask, Eesti muinsuskaitse seltsi aseesimees, Europa Nostra volikogu liige, 26. mai 2016, 17:19
Kas võõralt maalt vaadates paistavad pärlid selgemini silma?Foto: Heiko Kruusi
Euroopa vabatahtlikud muinsuskaitsjad kogunesid lõppenud nädalal Madriidis Europa Nostra aastakongressile, kus üheks aruteluteemaks oli ka Tallinnas asuva Patarei kindluse päästmine.

Üle tuhande delegaadi ja külalisega kongressil toimus eraldi sessioon, kus arutati, mida Europa Nostra saaks ära teha, et Eesti riigistruktuurid ja partnerid erasektorist avaksid oma silmad ja asuksid tegutsema hävimisohus kultuurimonumendi päästmiseks.

Helle Solnask, Peep Pillak ja Ants Kraut Madriidis Patareid päästmas. Foto: Eesti Muinsuskaitse Selts


Kolmandat korda on Euroopa riikide valitsusvälised muinsuskaitseorganisatsioone ühendav Europa Nostra ja Euroopa investeerimispanga instituut (EIB) välja valinud seitse enim ohus olevat mälestist, mis on kogu Euroopa jaoks olulise tähendusega. Ühena seitsmest mälestisest kuulub seekordsesse kaks aastat kestvasse programmi ka Tallinna Patarei merekindlus.
Mitu aastat tühjalt seisnud mälestis laguneb me kõigi silme all. Riigi Kinnisvara AS, kes esindab Eesti riiki Patarei valdajana, on jätnud kompleksi kergeks saagiks. Kuuldavasti on otsustatud Patarei esimesel võimalusel maha müüa, lootes, et mõni rikas kosilane siis meie ajaloomälestise korda teeks ja uues kuues kasutusele võtaks.

Euroopa pakub abi
25. mail pidasime Madridis esimesed tõsised läbirääkimised EIB-i ja Europa Nostra teadusnõukogu liikmetega Patarei päästmiseks. EIB ja Europa Nostra ei tegele restaureerimisprojektide finantseerimisega, kuid nad soovivad teha tihedat koostööd Eestiga, et äratada Patarei koostöös Eesti partneritega uuele elule.
Europa Nostra näol on tegemist esinduslikema muinsuskaitsevõrgustikuga Euroopas, keda toetavad paljud avaliku ja erasektori organisatsioonid, ettevõtted ja väljapaistvad üksikisikud. Organisatsiooni president on maailmakuulus ooperilaulja ja dirigent Plácido Domingo, auesimees Hispaania kuninganna Leticia, kes mõlemad osalesid ka äsjasel üritusel.
Meie läbirääkimiste tulemusena saabub suvel Eestisse kõrgetasemeline meeskond Euroopa muinsuskaitse, inseneriteaduste ja rahanduse eksperte, et kohapeal oma silmaga Patareid näha, kokku saada meie otsustajatega ja üheskoos analüüsida, kuidas oleks võimalik see Euroopa ajaloo- ja kultuuripärandi ehedana säilinud hoonetekompleks tulevastele põlvedele säilitada.

Patarei vangla vaated. Foto: Mattias Tammet


Kui Patarei jääb Eesti riigi ehk rahva omandisse, on mitmeid võimalusi selle kordategemiseks Euroopa tõukefondide ja regionaalarengu fondide toel. Patarei asukoht UNESCO maailmapärandisse kuuluva Tallinna vanalinna lähistel, meremuuseumi lennusadama kõrval (mis on 2013. aastal pärjatud Europa Nostra /Euroopa Liidu restaureerimise peaauhinnaga) ja kiviviske kaugusel Suomenlinna merekindlusest, annab kindluse, et Patareist saab tihedalt külastatav turismiobjekt, mis muuhulgas lisab väärtust ka jõudsalt arenevale Kalamajale.
Seega võime öelda, et muinsuskaitse selts on kasutanud kõiki võimalusi, et tõmmata olukorrale tähelepanu ja samuti hüva nõu koju kätte tuua. Nüüd oleks tarvis ka riigi poolt arusaamist ja mõistlikke otsuseid.

---------------------------------------------------------------------------------------

Euroopa seitse enim ohus olevat mälestist:
Ererouyki arheoloogiamälestis ja Ani Pemza küla Armeenias
Tallinna Patarei merekindlus
Helsingi Malmi lennujaam
Colbert'i pöördsild Dieppes Prantsusmaal
Kampose piirkond Chioses Kreekas
Padua Püha Antoniuse klooster Extremaduras Hispaanias
Hasankeyfi iidne linn ja selle ümbrus Türgis
Allikas: Europa Nostra 2016
---------------------------------------------------------------------------------------

Maestro Plácido Domingo pöördumine

Plácido Domingo Foto: Klaus Dolle (wikimedia))

Nimekiri seitsme enim ohus oleva mälestise kohta juhib tähelepanu Euroopa kultuuri- ja looduspärandi haruldastele näidetele, mida ähvardab oht igaveseks kaduda.
Kõigi nende objektide päästmiseks tegutsevad aktiivselt kohalikud kogukonnad, et meie ühise ajaloo mälestusmärke säilitada, kuid kogukonnad vajavad laiapõhjalist toetust. Europa Nostra nimel palun ma riiklikke ja üleeuroopalisi võimukandjaid ja otsustajaid, nii avaõiguslikku kui ka erasektorit, ühendama jõud Europa Nostraga, et kindlustada ohustatud paikadele tulevik.
Meie ühise pärandi päästmine hävimisest loob arvukalt sotsiaalseid ja majanduslikke hüvesid mitte ainult neile piirkondadele ja riikidele, kus mälestusmärgid asuvad, vaid tervele Euroopale. Sedasama sõnumit on korduvalt kinnitanud ka Euroopa Liidu institutsioonid ja seesama idee kajastub selgelt Europa Nostra hiljuti avaldatud uuringus „Kultuuripärand on Euroopa jaoks oluline”.
Plácido Domingo, Europa Nostra president  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee