Eesti uudised

Yana Toom kritiseeris europarlamendis Eesti e-valimisi (133)

Toimetas Piret Pappel, 26. mai 2016 17:02
Yana ToomFoto: Arno Saar
Keskerakonda kuuluv eurosaadik Yana Toom kritiseeris Euroopa Parlamendis Eesti valimistel kasutatavat internetihääletamise süsteemi.

Toom on on ALDE (Allianss Liberaalid ja Demokraadid Euroopa Eest) fraktsiooni variraportöör e-demokraatia teemal. 

„Eesti on ainus EL riik, kus internetis hääletamine on igaühele kättesaadav võimalus valimistel osalemiseks. Vaatamata näilisele mugavusele pole teised Euroopa riigid niisugust süsteemi sisse viinud, seda peamiselt võimatuse tõttu tagada protsessi ohutust,” märkis Toom.

„Eesti valimiste tulemusi saab muuta ja nende salajasust rikkuda häkkerite rünnaku, arvutiviiruste ja kolmandate isikute muude sekkumistega. Võimalus piiramatult ümber hääletada aga devalveerib valiku tegemise mõtet. Käesoleval ajal ei saa olla kindel, et internetis hääletamise tulemused tõepoolest valijate tahet väljendavad,” märkis eurosaadik.

Variraportööri rollis tegi Toom rea ettepanekuid, mille eesmärgiks on e-hääletamise süsteemi ümbervaatamine.

„E-demokraatiast on saamast iga eurooplase elu lahutamatu osa, seepärast tuleb üle vaadata internetis hääletamise praktika, mis on tekitanud usaldamatust märkimisväärses osas Eesti ühiskonnast. Valimised peavad olema ausad ja läbipaistvad ‒ vastasel juhul kompromiteerime mitte üksnes e-demokraatiat, vaid ka demokraatiat üleüldse,” ütles Toom lõpetuseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee