Eesti uudised

Yana Toom kritiseeris europarlamendis Eesti e-valimisi

Toimetas Piret Pappel, 26. mai 2016 17:02

133 KOMMENTAARI

h
Huugo/ 27. mai 2016 22:02
Paistab, et putleril pappi nagu muda, et ALDE ääostnud nagu juut vasikanaha-:) Jedinaja rossija mutt ajab sellist noaterapeal juttu, et kapo ei saa ka moorile kammi turja lüüa-:) Et vihakõne või? Eks kesikute rahvuslikum tiib ehk saab aru. Uus võimas venemeelne partei tulekul kus Yaanal palju toetajaid ainult kõigile digielamisloa omanikele vaja netis e- hääleõigus saada-:)
õ
Õige/ 27. mai 2016 17:19
inimene õiges kohas. Ei karda rääkida asjadest, mis Eestis on valesti, ja üks neist on e-valimine. Saab ometigi RF lahti. RF on nagu puugid võimu küljes.
e
27. mai 2016 14:57
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
v
vaata aga vaata/ 27. mai 2016 15:06
Kesikupa.k siin räuskamas.
o
oot oot/ 27. mai 2016 11:47
Vaatasin ülekannet ,istuvad pensionäridest pensionärid Kelam ,Lauristin ,ikka võiks noorematele loota, kes julgevad asju õigesti välja öelda ,tõepärasemalt Eestit esindada !!
Tubli Yana Toom,need e- valimised ongi üks suur pettus ja tuleb taastada selline valimis kord mis on õige ! Miks teised riigid väldivad e-valimisi ,isegi USA !
k
kurivaim/ 27. mai 2016 10:55
Seda tegi Toom küll õieti, e- valimised tuleb tühistada või muuta LÕPUNI kontrollitavaks
h
huvitav/ 27. mai 2016 09:09
toom tõstatab igasuguseid probleeme.ta on julge poliitik.teistest sealolijatest ei kuule nagu midagi.meie siin vingume ja õiendame aga tema tõstatas selle probleemi europarlamendis.tubli yana.
n
Nagu seebikas./ 27. mai 2016 09:08
Vaatad ja vaatad. Jätad kasvõi aasta vaatamata, ikka sama jama. Kõik kiruvad valitsust, samas e-hääletavad nad uuesti iseendale orjapidajaid. Kas sa, eestlane, mõtled ka kui naiivne sa oled?
n
nonoh/ 27. mai 2016 08:42
Kogu see IT-asjandus tuleb lõpetada. Inimene peab oma asju ajama ikka isiklikult, oma allkirjad andma paberil, nagu alati on toimunud ja see on aus.
Ka see kauplustes kaardiga maksmine ei ole õige. Kui saad kauba, maksa silmaga nähtava rahaga. Sest keegi ei tea, kuhu su kaardimakse läheb. Saad küll konto väljavõtet kontrollida, aga kindlasti on mingi nipp, millega sulle ära tehakse.
Kui E-valimise teinuid on palju tuhandeid, siis kindlasti on igal juhul valinud sinu eest keegi, kes kandidaatides orienteerub, üksi ei tee valikuid mitte keegi. Nii et lõpetada see e-elu.
Kõik see on pettus, saatanast. Kui ei usu, räägi mõne keskerakondlasega.
i
Inimene peab oma asju ise ajama, seda peab ta ka saama./ 27. mai 2016 09:51
Kui meenutada "valimisi", siis Taavi jt. sealt kandist, olid kindlad E-valimiste tugevuses, ei mingit prohmakat, nagu tellimusega ikka, muidugi kui on "tugev ja asjalik" firma ja neil see on -omaette tasemga!
a
aga/ 27. mai 2016 17:33
ma saan tseki ja kodus kontrollin sellega oma panga väljaminekut. Nii olen toimetanud aastaid ja kõik on klappinud.

e
Ei ole läbi/ 27. mai 2016 08:41
kahtlustki,et e-hääletusel võltsitakse tulemusi ja seda ei ole võimalik kontrollida.Tuletan meelde kuidas viimastel valimistel loeti mitu korda üle kahe riigikogusse trügija hääletustulemusi.Kui ma ei eksi siis olid need Sester ja Ladõnskaja.Loeti üle ainult paberhääli ja mitte kordagi E hääli.Miks siis?Vastus lihtne :E hääli ei olegi võimalik kontrollida!Kellele on kasulik?Ja EV Põhiseaduses on mustvalgel kirjas Valimiste päev on ainult üks päev!!!Mis toimub tegelikult,valida võib kaks nädalat!Mis toimub nende valimiskastidega selle aja jooksul seda teavad vaid asjaosalised ise.Leian,et rahvas ei pea tõestama,et valimisi võltsitakse vaid valitsus peab tõestama,et valimisi ei ole võltsitud.Ja seda oleks võimalik tõestada kui teha kordusvalimised ilma E hääletuseta ja vastavalt põhiseadusele.Aga seda ei saa ju teha,sest praegused võimulolejad lendaksid kohe prügikasti.
j
Jah/ 27. mai 2016 17:38
on võimalik kontrollida ja peabki kontrollima.Pole kunagi valinud reformi ega keski,ühed mustad mõlemad.
m
Muhe Enn/ 27. mai 2016 08:26
Õnneks on Eestis inimesi, kes viitisvad seda jama jälgida ning dokumenteerida, et suursulid kunagi kohtu ette saata. http://www.evalimised.ee/
y
27. mai 2016 07:46
Yana Toom, Sa püstitasid väga tösise ja suurema osa eesti rahva südantvalutava küsimuse-- e-valimised. Me pilgud on köik Sinul, vöiduka löpuni! E-valimised tuleb ära keelata,selge sohk. Need, kes siin e-valimisi kiidavad, lugege siinsamas ülalpool "Jalkafänni", " Pöletame rehve" kirjutisi,lugege hoolega. E-valimised ei ole usaldusväärsed! Mis jutt see on,et e-hääli hoitakse 30päeva? See oli päevade küsimus, kui taheti kontrollida,siis olid juba e-hääled hävitatud. Ja e- häälte väljavötmisel kamandati ajakirjanikud ja vaatlejad välja, juba siis sai ketta meelepäraste vastu vahetada. Paberhäälte ja ka kojutoodavad kastid on köik PITSEERITUD ja neid avab komisjon. Vigade vältimiseks loetakse hääled mitmed korrad üle,kus sama portsu loeb teine isik,igasugune sohitegemine on välistatud. Ja kui kellegil kahtlus tekib,saab uuesti üle vaadata. Kui e- valimised nii öiged on, siis MIKS HÄVITATAKSE TULEMUSED KOHE, ET KEEGI EI SAA NEID KONTROLLIDA??? Nii et, möelge,inimesed. Paljud ütlevad,et ei lähegi valima,et niikuinii ei muutu midagi. SEE ON VALE, MINGE ISE HÄÄLETAMA,AINULT NII. SAATE. ENDALE. MEELEPÄRASE VALITSUSE. Pärast halisemine ei aita enam midagi. Kogu hingest usume, et juba järgmised valimised tulevad paberkandjatel. Edu meile köigile. Olen Maali maalt ja mind juhib puhas talunaise tarkus. Tänan.
j
jalkafänn/ 27. mai 2016 10:45
nu päruis hästi oled kirjutanud- hakkasin juba vastust kirjutama kui jõudis kohale, et see on puhas sarkasm :D
a
Arvaja/ 27. mai 2016 10:49
Meil - valijatel - võimalus e-valimisi boikoteerida ja minna õigel päeval kastide äärde.
k
Kas/ 27. mai 2016 21:12
nüüd saavad alaealised ka juba valida? Võeti vist mingi selline seadus vastu? Ei need lapsekesed nüüd küll lähe sinna valimispunkti, nemad teevad kodus selle "klõpsu" ära nii nagu kästakse. Sellepärast ju võideldi kõvasti selle eest, et lapsed ka saaksid valida ja siis saadikud käivad koolides neid lapsi agiteerimas ja nunnutamas. Lugesin Postimehest, kuidas kahekordsele tapjale (vanus 30 aastat) mõisteti alguses eluaegne vangistus, kuid siis oli seal nii segast ja ka keerulist juttu, et lõpuks võeti 20--ne aasta peale. Ja jutu lõpp tundus, et ta ju veel nii noor (30) ja küll ta parandab ennast jne. Oh taevas! Niisamuti peame ka neid e-valimisi uskuma, sest tulemusi ei saa tõesti kontrollida ja kui saakski, siis, kes neid kontrollib?
m
ma pole küll paber valimistel näinud et kabiini kolegtiiv sisse kõnnib, ühe pastakaga. ja selle hoidjaga./ 27. mai 2016 07:31
Antud kaardi lugejaga pole võimalik kuidagi kontrollida, kui paljude vanemate eest hääletasid poliitnoored , või hoolekandekodude poliitjuhid ja sotsiaaltöötajad..
j
Juhtus nii/ 28. mai 2016 09:54
et minu abikaasa unustas prillid maha ning läksin koos temaga kabiini et aidata kandidaadi numbrit leida.Sellest tõusis suur kisa ja kära, kuid asi lahenes sellega et üks valimiskomisjoni liige laenas oma prille.Kodus aga võiksin hääletada terve perekonna eest ilma et nad isegi teaksid, kas hääletasin nende nimel nende soovitud või hoopis enda lemmiku poolt.
e
ehh/ 27. mai 2016 07:11
uskumatu millised tuulelipud osad eestlased on, nüüd juba kiidavad kesikut kuna kardavad, et e valimised on vale.
u
uskumatu, uskumatu/ 27. mai 2016 07:19
Toom saadeti Brüsselisse ju meie E-valimisi propageerima , mitte arvustama ja maha tegema. Vuihh, häbi peaks olema !
t
Tõnu/ 27. mai 2016 08:16
Ma ei salli kesikuid silmaotsaski - jälk seltskond. Aga ma ei ole ka pimedalt vihane - nagu sina. Siinkohal on sellel vene shovinistil õigus. Tänu sinusuhuste ehhide pimedale vihale ja suutmatusele konstruktiivselt mõelda, olemegi täna seal, kus oleme. Valitsus teeb, mida tahab ja sinusugused ullikesed kiidavad veel takka!
e
e-valimine tekitab ebavõrdsust, kõik ei saa sohki teha/ 27. mai 2016 01:25
ja ainult rehvid saavad teistest ebaloogiliselt palju hääli rohkem võrreldes tavahääletuse tulemustega
k
Kodanikujulgus/ 26. mai 2016 23:46
Tubli Jana! Igati õige ja julge otsus.
m
mida ma valesti ütlesin, et ei avaldata?/ 26. mai 2016 23:45
õ
ÕLehe kius/ 26. mai 2016 23:48
o
OLehe kius ilmselt?/ 26. mai 2016 23:56

j
järgmisena/ 26. mai 2016 23:45
võiks mõni ajaleht v portaal küsida inimestelt mälestusi nn pabervalimistel tehtud valskuste kohta. Las siis inimesed räägivad, mida imet on sedelvalimistel tehtud ja kuidas rahvast lollitatud
j
Johanna/ 26. mai 2016 23:36
Rikutakse PS-st, valimised ei ole kõigijaoks ühetaolised.
Ainult lollid ei kasutaks E hääletuse võimalusi võimul püsimiseks, kui see on lubatud. Maailmas sellist kahtlast valimiste läbiviimist ei aktsepteerita, hääli ei säilitata ja ei tehta järelkontrolli. Milleks neid üldse muidu vaja oleks, kui mitte manipuleerimiseks.
k
Kessu/ 27. mai 2016 00:29
Johanna. sa oled tõesti loll. Kas see et sa ei suuda e. valida on sinu jaoks mitte ühetaoline`? või oled sa kesikas kes arvab, et ta suudab kasti kastud sedeleid kontrollida.. IEW
t
Teadja/ 27. mai 2016 10:53
Aga kontrollitakse ja mitu korda - ja veel vaatleja silma all.
v
vastupidi/ 28. mai 2016 09:57
Tulemused hävitatakse kohe.Veel imelikum aga on see, et e-valimistel saad oma arvamust muuta ehk siis hääletada mitu korda.Milleks see?
o
On see alles nõid!/ 26. mai 2016 23:31
Selle Toomi (ilusa eesti perenime on ära määrinud) "Ei kommentaari" taolised valijad ei oma ID kaartigi ega tea mis see e-valimine ongi. Selles on küsimus.
a
Aja Lugu/ 26. mai 2016 23:23
Kes on see isik (nimeliselt ja ametikoha järgi) kes vastutab, et e-valimised vastaksid Põhiseaduse nõuetele?
l
lootus/ 27. mai 2016 07:22
Kuna meil on demokraatlik ühiskond, siis e-valimiste eest vastutab siin rahvas ise.
See on aus ja ka õiglane vastutuse kandja.
n
No tule/ 26. mai 2016 22:36
Eile meile, neti teel valisid paljud vanurid, kõrgim vanus oli vist 104 aastat. Te poisikesed koos oma IT meestega lihtsalt lasetet rahvale suure kaarega, aga arvuti ongi ju lastele mängimiseks.
a
arvamus/ 26. mai 2016 22:47
täiesti selge,et mõni inimene,kellele eesti rahvas ei meeldi valetab nii kuis jaksab.
Eestis nii vana inimest meil praegu ei olegi.Kust lihtinimene üldse niisuguseid andmeid
saab.
j
j/ 26. mai 2016 23:19
Eestis on nii vanu inimesi. Põlvas annetas 102-aastane invaauto ostuks raha.
j
jalkafänn/ 26. mai 2016 23:22
Hetkel on vist vanim inimene Eestis 106 aastat
k
Kessu/ 27. mai 2016 00:32
kurb on su hala kuulata. ise olen loll ja küündimatu, siis on riik süüdi. Hallo,
r
Reformar Kessule./ 27. mai 2016 06:15
n
Nii/ 26. mai 2016 22:16
kui venelane pildil nii terve kesikute punt siin plusse ja miinuseid ladumas.
i
Ikka kuidagi/ 26. mai 2016 21:59
Eks praegused võimuparteid tahavad igavesti võimul püsida, selleks mõeldakse ei tea mis trikke välja.
n
Nüüd siis on selge,/ 26. mai 2016 21:20
miks oravad pidevalt valitsema pääsevad. Vaadake ise kui palju on ajupestud oravapoegi. Nii mäda ajuga teist rahvust ei leia, sest teised ei e-hääleta omale orjapidajaid. No on ikka hull rahvus. Teda ürita tulest päästa, aga nagu siga, jookseb tulle tagasi. "Kes on loodud orjama, see orjaku heameelega"! Head orjamist, eestlane! Aga ära ka vingu oravate sadama afääride, EA, Siimu 10. milli, ega VEB fondide rahavarguste pärast. Sa pole paremat väärt!
t
trraa/ 27. mai 2016 07:39

x
XXX/ 26. mai 2016 21:18
Eks need e-valimised ühed hullud asjad ole.Keskerakond ei saa enam hääli osta.
a
ahah/ 26. mai 2016 21:34
kui e-valimised oleksid ebaausad, ei saaks kesikud hääle poegagi ja väristaks Friigikogu ukse taga kätt
t
tavaline asi/ 26. mai 2016 21:02
Ta kritiseerib ikka Eestit ja seda igal võimalikul moel. E-valimised pole erand.
a
Andrus (andrus2000@gmail.com)/ 26. mai 2016 20:49
Kas neid muuta saab või muudetakse ei ole hetkel kõige tähtsam. Tähtis on see, et e-valimised ei ole Põhiseaduslik.
§ 60. Valimised on üldised, ühetaolised ja otsesed. Hääletamine on salajane.
e-valimiste puhul pole võimalik kontrollida kas hääletaja teeb oma otsuse salaja ja üksi olles. Isegi pole võimalik kindlaks teha kes tegelikult id kaarti kasutas, oli see lapselaps või kodaniku käest viina pudeli eest id kaardi "laenanud" kelm.
Demokraatia ei pea olema mugav vaid aus ja läbipaistev. Sellepärast ükski demokraatlik riik sellist süsteemi ei kasuta ega hakkagi kasutama.
l
lihtsalt/ 26. mai 2016 21:26
kui te pole viimased 10-20 aastakest valimas käinud, tellige elukohajärgne valimistel osalejate nimekiri välja ja imestete ise ka, kui tihti te tegelikult olete osalenud. Ps on eriti demokraatilik eelvalimistel igasugu mineva pudukauba v maitsva produkti eest hääli kokku osta ja oma hääle müünuid valimisjaoskonda kärutada v valimiskastiga kodudes vanureid lollitada. Kui pabervalimistel suli ei saaks teha, näeks mõni erakond riigikogu kohti vb sama palju, kui oma kõrvu. Vooruse vestapostid kargasid välja
v
väike tähelepanek/ 27. mai 2016 08:25
Jah,takaks ka sõna öelda. Oli aeg kus internet maal veel eriti ei laiutanud ja vaevalt, et e.valimised väga moes olid ja inimesed käisid ikka valimisjaoskonnas valimas, nii ka mina.Ühel korral jätsime abikaasaga oma valimise nii öelda viimastele minutitele, enne jaoskonna sulgemist. Kui nad meie nimesi otsisid ja lehti lappasid oli hääletajate poolt antud allkirju üsna hõredalt, kui aga hääletuse aktiivsuse % avalikustati jaoskondade lõikes, mis puudutas neid, kes jaoskonnas valisid, jäi küll suu lahti, sest % oli lausa 60%. Sel juhul oleks pidanud valimisjaoskonnas nimekirjad allkirjadest üle poole täis kirjutatud olema kuid siis seda polnud ja peale meie hääletus suleti ka kohe valimisjaoskond. Mis seal pärast toimu ja kust sellised andmed saadi võib igaüks järeldada.
a
arvamus/ 26. mai 2016 22:08
saa ükskord aru,et ID-kaarti ei anta keelegi kätte oma salasõnadega.See on väga
ohtlik! Siis võidakse sinu ID-kaartiga suuri võlgu võtta ja veel hullemaid asju teha.
Peale selle kui ka keegi on sind mõjutanud,on võimalus tema teadmata uus hääletus
teha.Kui inimene on mõjutatav,siis ka kabiini minnes võib hääetada teise inimese
käsu peale.Küll on osa inimesi tuhajuhanid justnagu keskerakondki.
k
Kaart/ 26. mai 2016 22:20
Kas ikka ise aru saad, kui lolli juttu ajad?
o
onion/ 26. mai 2016 20:43
Ainsad head sibulad Eestis on Peipsi sibulad. Aga neid kasvatavad vanausulised. Toomi arvates on ainsad head ssjad Eestis venelased eesotsas temaga. Aga millegipärast ei meeldi talle see elu, mis piiri taga on selle näiteks, mida venelased ise ja omal erilisel kombel oskavad ehitada.
j
26. mai 2016 21:08
Juba ammu oleks pidanud e- valimised ära keelama ja ebaseaduslikuks kuulutama,pöhiseaduses neid ju pole.Ei ole normaalne,et vöimule saab koguaeg reform,keda enamus Eestit vihkab. Tubli, Jaana Toom, aja see asi löplikult korda!
x
XXX/ 26. mai 2016 21:26
Kas siis põhiseaduses on kirjas,et E-valimiste korraldamine on keelatud? Kõik mis keelatud ei ole on lubatud.
t
Toits/ 26. mai 2016 20:03
miks see koer toitjat hammustab?
n
nomisnüüd/ 26. mai 2016 20:40
Et siis justkui eestlased tohivad, kui nad on sama meelt Toomiga? Toom ise siis ei tohi, olgugi, et ta on poliitik?
s
Süsteem/ 26. mai 2016 19:58
k
26. mai 2016 19:46
Kõiksugu totrate tiitlitega ülekullatud Toomi juurde tuleb lisada,et ta on kommunist ja endine nõukogude inimene.Sellest lähtuvalt on tema jaoks võõrad innovatiivsed lahendused bürokraatia vähendamiseks.Toomi seisukohtade kaal väheneb sedavõrd,mida rohkem riike võtab kasutusele e-riigi lahendusi.Kõige eksootilisem näide on hiljutine uudis Nortali väjs töötatud Jeemeni projekt,kus äriühingu asutamine toimub isegi kiiremini,kui Eestis.
r
reede/ 26. mai 2016 19:25
Soovitan kõigil kes e valimisi kiidavad lugeda Eesti Vabariigi põhiseadust

K
???/ 26. mai 2016 19:24
Kaua sellel mutil veel pläriseda lastakse? Sellisel tuleks pass ära võtta ja peipsi taha saata. sitsigu ja kummardagu seal oma isakest
s
See/ 26. mai 2016 19:18
Hull ,müüb küll eestimaa maha.
h
jeah/ 26. mai 2016 21:10
g
Gunnar Stahl/ 26. mai 2016 19:12
Selles küsimuses olen Toomiga sada protsenti samal arvamusel.
Üldiselt on nüüd juba inimesed e hääletuse valskusest piisavalt teadlikud ja kui ikkagi valivad sedasi, siis on kas debiilikud või lihtsalt padulaisad.
t
to G / 26. mai 2016 19:19
Ja paberhäält saad sa kontrollida - lased kasti ja rohkem ei tea sa tast midagi - läks nagu naesterahva süütus . Ja siis tuuakse kurikuulus valimiskast nr 6 ja võime tõdeda et pabervalimised on veel ebakindlamad
s
sa/ 26. mai 2016 21:52
ei tea midagi kuidas valmisjaoskonnas töö käib.See,et mingi uus kast tuuakse millest hääli lugema asutakse on täiesti välistatud.Sa katsu ennast kord valimiskomisjoni saada,siis räägid teist juttu.Samas võin sulle öelda,et komisjoni saamine on raske,sest selle ühe päeva töö eest on tasu väga korralik.
t
to G-le/ 27. mai 2016 12:58
Ilmselgelt ei tea sa valimisjaoskannas toimuvast midagi. Komisjonis on iga partei esindajad, lisaks saavad olla ja sageli ongi kohal vaatlejad nii eri parteidest kui poliitneutraalsed. Seda nii valimiste ajal kui siis, kui kast avatakse ja hääli loetakse. Kast on kinni pitseeritud, kõik pitseerimiskaablid on nummerdatud ja arvel. Nalja teed - tuuakse uus kast. Milline partei oleks nõus vabatahtlikult teisel laskma oma silmade ees valskust teha?
E
../ 26. mai 2016 19:45
Ega nad ei valigi, vaid nende eest valitakse.
s
see e-valimiste programmi/ 26. mai 2016 19:09
ju testiti Brüsselis, vastus oli - ei kõlba, ei ole usaldusväärne, aga ikka lastakse edasi. Miks ei saa hääli üle kontrollida, andmed koheselt hävitatakse, seda lambapead aru ei taha saada. Eesti on jah maailmas kõige suurem susserdaja ja sahkerdaja, aga sellega pole ilus suurustada.
t
to see / 26. mai 2016 19:18
Kes seda testis - eu pole möla tasemelt kaugemale jõudnud
j
jõhker laim/ 26. mai 2016 19:20
E-hääli hoitakse täpselt sama kaua kui paberhääli. Mõlemad hävitatakse 30 päeva möödumisel.
k
kas tõesti?/ 28. mai 2016 10:07
eelmisel valimisel hävitati tulemused küll kohe peale valimisi, mis tekitas väga palju kahtlusi.
a
arvamus/ 26. mai 2016 19:50
ära valeta.Taavi Rõivas ütles selge sõnaga,et kõik toimub nii nagu valimisjaoskondades.
Samamoodi interneti teel e-valimisi kontrollib valimiskomisjon nagu valimiskomisjonides
paberhääletamisel.Hoitakse samamoodi valimistulemusi kuu aega alles nagu paberhääle-
tamisel.Peaminister ütles,et valitsus ei tegele e-valimistulemustega.
Samamoodi on võimalus valimiskomisjoni poole pöörduda 1 kuu jooksul ja teada saada
kas ta e- hääletamine on kirjas.Hääletajate ja kelle poolt hääletatai need nimekirjad on
eraldi,nii et valimiskomisjon ei tea kelle poolt inimene hääle andis.Hääletajate ja kes
hääled said on võrdne,nii et ei ole võimalik kellelegi omal soovil hääli juurde anda.
Keskerakonna inimestel on raskusi arusaamisega nii nagu oma rahaasjadega.
m
mann/ 26. mai 2016 20:43
Rõivase suust tuleb kogu aeg kuldmune.
m
mann/ 26. mai 2016 20:41
Mõnel juhul teevad valetamistega isegi venelastele silmad ette.
h
Herbert von Kaerajan/ 26. mai 2016 19:02
Kui nad nn.eliitlased,muuta e-valimisi ei taha,siis võiks ju kasvõi üks kordki uuesti valida ilma e-hääleta?
o
olen / 26. mai 2016 18:49
e-hääletaja olnud.Ei ole keskerakonna valija kunagi olnud,kuid kahtlused on tekkinud selle e-hääletusega küll.See,et väga vanad inimesed on e-hääletajad ja reformi poolt hääletajad tekitab küll kahtlusi.
m
Märt/ 26. mai 2016 19:00
Olen 84aastane ja alati e-hääletanud parempoolse maailmavaate eest. Ei tasu meid niisama kahtlustada!
h
hea/ 26. mai 2016 19:25
kui sa 48 oled ja metsavend pole sa kunagi olnud!
a
arvamus/ 26. mai 2016 20:09
õnneks ma tean väga palju vanu inimesi,kes oskavad e-hääletada.Need on endised
pangandustöötajad,raamatupidajad,kontoritöötajad ja veel teisi ametnikke.
Arvutid tulid raamatupidamises kasutusele enne 1990dat aastat.Sellest on tagasi umbes
26 aastat.Kui praegu on inimene 80 aastat vana,siis oli ta üle 50-ne aasta vana kui
arvutiga töötas.Ei ole imestada,et keskerakond ei tule oma rahaasjadega toime,sest
nagu ma aru saan nad ei oska ka praegu arvutit kasutada.
k
26. mai 2016 21:35
Kas sina hääletad hooldekodust?
õ
Õige/ 26. mai 2016 22:28
jutt. Olin üle 50-ne,kui arvutiga tööd alustasin,käisin ka kursustel.Hiljem õppisin paar raamatupidamise programmi, mis võimaldas mul töötada kuni aastaid oli 70+. Nüüd 77-sena enam ametit ei pea, aga appi lähen ikka kui noortel tuttavatel on vaja aastaaruandeid kokku panna. Olen olnud ka e-hääletaja,põhjuseks eelkõige see,et jaoskond on ebamugavas kohas jalgsi minekuks.Ei taha lasta end sõidutada,tahan ise toime tulla. E-hääletus on lihtsam kui pangaülekanne või tuludeklaratsioon , riigiregistrile ettevõtte aastaaruande tegemist pole mõtetki võrdluseks tuua.Ma ei ole mingi haruldus, mul on omaealisi tuttavaid ja endisi kolleege, kes tulevad samade asjadega toime nagu minagi.
m
mina tunnen/ 28. mai 2016 10:12
mitut raamatupidajat, kes koondati just seetõttu et ei suutnud/tahtnud arvutit ära õppida.Hooldekodus aga nägin, kuidas suunati vanureid hääletama kohalikel valimistel.Ehkki kedagi ei sunnitud, ainult soovitati.
k
Koopakoll/ 26. mai 2016 18:38
Ära vigise palun! Sinu sõnavõtud ja sinu pildi nägemine ajab lihtsalt iiveldama!
Kõige ebasümpaatsem olevus, keda eales näinud olen.
p
pane enda pilt ka siia üles,/ 26. mai 2016 19:10
et saaks võrrelda, kumb jubedam on!
v
vasjadusjakusjamusja/ 26. mai 2016 20:38
Igal ühel oma arvamus ja seda ei muuda ka sinu soigumine siin. Sina kui soovid, ulu teispool silda omade juures!
e
ei / 26. mai 2016 18:38
Need valimised on võltsitavad ja tuleb keelata. Ei ole loogiline , et refid. niikaua võimul püsivad.
j
Juku/ 26. mai 2016 18:52
Et siis astume sammu ajas tagasi ja oled sa kindel et pabervalimistega võltsimisvõimalus väiksem on? Kahtlen.
l
Loogiline/ 27. mai 2016 21:45
ei saa see tõesti kuidagi olla. Kui kõik oleks õige, siis oleksime tõesti juba ammu viie rikkama riigi hulgas, mitte ei marsiks kuskil lennuväljal ikka vanaviisi edasi.

Juurika Jorss/ 26. mai 2016 18:31
Tuletage meelde viimaseid RK valimisi - RE reiting oli jaan. ja veebr. 22%, valimistulemuseks 27,8%, apr. jälle 22%.Teistel erakondadel sellist hüpet ei olnud. Järeldused tehke ise.
ä
ära valeta/ 26. mai 2016 18:45
RE reiting oli dets.2014 - 32%, jaan. -25%, veebr. - 23 ja märts 2015- 28%.
k
kaalika korss/ 26. mai 2016 19:04
Reitingud tehakse minu teada ka e-teel. Niisiis võltsitud.
a
Ants/ 26. mai 2016 18:23
E-valimised on üks suurepärasemaid asju. Ei kujuta ette kuidas minu invaliidist isa ja peaaegu liikumisvõimetu ema muidu üldse valida oleksid saanud. Natuke juhendamist, inimene tegi oma valiku ja oligi valitud. Kõik väga lihtne.
a
ab/ 26. mai 2016 18:33
sa kasti kojutoomisest oled ikka midagi kuulnud?
t
to ab/ 26. mai 2016 19:30
Nendes kastides ongi kõige kergem neid hääli vahetada
m
Mis seal nii muretseda/ 27. mai 2016 21:54
Vanainimestele tuuakse ju kast koju, kui soovi on üldse valida ja küll nad siis ise teavad ka, keda valida. Ega nad siis peast haiged pole, et juhendamist vajavad. Parem ärge otsige igasuguseid vabandusii, et kaitsta seda e-valimist.
j
just/ 28. mai 2016 10:16
sellest "juhandamisest" ongi vaja hoiduda.Vanadekodus osatakse ka vanureid hästi juhendada, sest vana inimene on ju ise loll ega oska õiget kandidaati valida.
v
veteran/ 26. mai 2016 18:18
Mida värki siin veel kritiseerida, kui oleks olemas aus rahvusvaheline kohtumõistmine siis oleks kogu see kuritegelik bande oma rõvedate tegude eest vangi pandud.
m
Mari/ 26. mai 2016 18:04
Miks see vene eit pidevalt vingub,kes teda pidevalt näpistab? Ikka veab see peletis oma riigi musta pesu (vabandan,tema riik on Vene Föderatsioon,siin hoiab ta oma lihakeha,sest nii on talle mugavam ja talle meeldib Euroopas,siis tunneb ta,et justkui oleks ka eurooplane,kuigi kogu tema olemus on mongollidne-vene segapudi).Faktid välja---milliseid hääli moonutati,miks nende erakond siis samuti kasutab E-hääletusel saadud hääli,kui need on täiesti valed,kuigi jah,enamus nende valijatest ei teagi,kuidas seda hääletust läbi viia,kas nad sedagi teavad,mis asi on arvuti ja isikut tõendav kaart,mida saad kasutada ainult sina ja kaardilugejaga.
j
Jana Toomil on õigus/ 26. mai 2016 18:00
Kui suur osa inimesi ei usalda e- hääletust praegusel kujul, siis see on juba ise põhjus, et süsteem üle vaadata ja kontrollitavaks muuta.
p
---/ 27. mai 2016 07:14
pabervalimistel tehtud valskused ikka reaalsemad. mida imet on sedelvalimistel tehtud ja kuidas rahvast lollitatud. aga eks kesikud muidugi ruigavad alati kui valimisi ei võida.
v
Vana inimene/ 26. mai 2016 17:50
Sel ajal kui e-valimistest ei olnud veel aimugi, olid valimised ainult ausad. Kunagi Stalin, Breznev ja paljud teised palavalt armastatud suured juhid valiti ju 99%-lise toetusega kohale. Hiljem on paljud tunnistanud, et ei käinud valimas. Ma ei tea siiani,kellel oli õigus. Ma ei tea, kas minu vanemad valisid Stalinit või ei,neilt ei ole enam võimalik küsida. Kui ka valisid,ma ei mõista neid hukka,nad tegid seda hirmust ja kartusest nii enda kui ka laste pärast. Aga selge on igal juhul see,et paberil hääletamise puhul on võltsimise võimalused palju suuremad. Seda oli näha viimastel valimistel,kuidas halvasti kirjutatud numbreid tõlgendatakse vastavalt vajadusele. Mina hakkasin ka e-hääletama pärast seda,kui mind hakkasid tülitama erinevate erakondade poliitikud kingitused näpus. Siis oli hea ausalt öelda,et olen e-hääletanud. Tehniliselt on see kergem kui pangaülekannete , tuludeklaratsioonide tegemine või lepingute digiallkirjastamine,kuigi saan ka nende tegemistega iseseisvalt hakkama.
h
hmm/ 26. mai 2016 19:18
neid inimesi siiski palju ei olnud, kes nõukogude ajal valimas, õigemini hääletamas ei käinud. Kui Sa ikka päeva kestel kohale ei ilmund saatis Jaoskond Sulle ukse taha Agitaatori. Ja vajadusel ka mitu korda. Austusest teise inimese vastu juba läksid. Aga eks seda ehääletust saab muidugi paremaks teha, hea kui see ette võetakse. Mind küll häiris kui RIA ei lubanud vanemate windowsi arvutitega hääletada, andes ette MIcrosofti kommertsreklaami. Isegi pangaautomaadid kasutavad windows xp-d aga "hääletamiseks" pole turvaline?
j
jalkafänn/ 26. mai 2016 23:49
Windows XP on kohutavalt ebaturvaline. Kui sul siiamaani see arvutis on, palun uuenda kasvõi vista peale (kuid soovitan 10 peale- veel tasuta). Eriti kui sa teed sellega makseid ja muud sellist. Võrdlus pangaautomaatidega on üsnagi mittesobiv. Nimelt kasutavad pangaautomaadid üsnagi suletud võrku- nad on küll internetiga ühenduses, aga info nendes liigub väga piiratud alal- põhimõtteliselt ainult serverisse ja tagasi. Ja see ala on maru hästi valvatud, samas kui potensiaalselt nõrgimas kohas- automaadis endas- ei ole just kerge märkamatult häkkida (teoreetiliselt võimalik, kuid turvameetmed peaks olema piisavad).
Piltlikult öeldes on see nagu hästi valvatud tee, kus on müürid ja valve kahel pool teed- kui midagi peaks ette tulema, on kohe näha.
Samas suvaline arvuti mida Maali maalt kasutab on ju palju haavatavam. Käib ju Maali (võtsin lihtsalt suvalise nime) internetis. Isegi kui tegevus piirdub kõigest uudiste lugemisega ja ehk netipangas käimisega, on kohe päris palju potensiaalseid võimalusi viirusel arvutisse hüpata. Nimelt reklaamid. Olenevalt viirusest ja viirusetõrjest ei pruugi suurem osa midagi halba teha- tehakse lihtsalt kahjutuks või viirusele ei sobi midagi su süsteemis. Samas just süsteemi sobivuse osas tekibki XP puhul tohutu risk- kuna XP toetamine on lõpetatud, siis ei parandata enam XP turvaauke, mis suurendab viirusega nakatumise riski. Nimelt toimib suurem osa viirusi mingit turvaauku ära kasutades. Turvaauke aga lapitakse kõige rohkem just uute windowsi versioonide puhul. Ehk viirus, mis XP peal töötab (ja neid ei ole vähe) ei pruugi enam näiteks vista peal töötada, sest turvaauku, mida viirus kasutas, ei ole antud OS-is.
Loodan et seletasin piisavalt selgelt. Kui mitte, palun vabandust- IT inimese kutsehaigus :D
o
Olev/ 27. mai 2016 09:28
it inimene, mis Sa ajad pada. See maa Maali kasutab ju turvatud internetiühendusi, Telia, Tele2 jt. Mis viirus see siis konkreetselt ikkagi on, mis winxp peal just e-valimist mõjutab? Asi käib ju üle veebi ja RIA audentimistarkvaraga.
n
nõukogude ajal/ 28. mai 2016 10:21
mindi valima ka selelpärast, et seal sai osta igasugust nänni, nt. apelsine, viinereid või raamatuid.Kes valima ei läinud, sellele tuldi valimiskastiga ukse taha, nii et valisid igal juhul.Ja valikus oli ainult üks kandidaat, valija asi oli see sedel kasti panna, ei muud.
n
nooo?/ 26. mai 2016 19:29
Vana inimene: "Mina hakkasin ka e-hääletama pärast seda,kui mind hakkasid tülitama erinevate erakondade poliitikud kingitused näpus. Siis oli hea ausalt öelda,et olen e-hääletanud."
Seda oleks võinud ka niisama öelda. Kingitustega käisid nad ikka aegsasti enne hääletuste algust.
v
vana inimene/ 26. mai 2016 19:49
mul ei kuku valetamine hästi välja,kasvatuse viga, aga e-hääletuse päevad on enne jaoskonna hääletust.Sellega on antud võimalus muuta oma hääletuse tulemust, kui tundsid,et keegi segas sind e-hääletusel. Vastupidises järjekorras pole muutus võimalik.
t
to vana.../ 26. mai 2016 23:32
nii et andsid ühe vale hääle ja ühe õige. Tegelikult ei läinud kaduma kumbi! Mõlemad loevad.
v
vana inimene/ 27. mai 2016 18:00
pole olnud vajadust parandada, aga topelt ei lähe arvesse. Kui sama ID-kaardiga on juba hääletatud,siis eelmine tühitatakse.
p
Põletame rehve/ 27. mai 2016 01:12
ega saagi meie kahjuks teada kas e-valmised on ausad kuna e hääled kustutatakse ju kohe peale valmisi. Aga miks kustutatakse, kuna oma nahk on kallis siis varas ikka kas kustutab oma jäljed või siis töötab puhtalt - tähendab sohk see e-häälte värk. Mis saab edasi paber-häältest, mina ei tea. Aga, et seaduslikud vargad koguaeg võimule pääsevad teeb meele mõruks küll. Tuletage meelde kuidas selle refi asjaga oli, raudtee omanik väitis, et Michal küsis miljon euri altkäe, nüüd Leedo nendib, et rehvar Remo Holsmer olla läbi vahemees-varga Allan Kiili huvitatud lausa 4 millist, siis veel Meikari avalikustatud kilekoti lugu, isikute kes pole saanud valijate mandaati osalemine koalitsatsiooni läbirääkimistel (Nilssoni lugu, ülbuse tipp) Autorollo ja küllap võite isegi siia tuua näiteid veel ja veel aga finaaliks meile kõigile seadused!!! No tere seadused mis rehvide pinkidest välja tulevad: Töölepinguseadus - 3 päeva tasuta haigena kodus, töötukassa rahade mujale kantimine (ikka seadusega), kütuseaktsiisi rahade eemale suunamine teede korrashoiult, rahvale raskel ajal (masu ajal) ootamatu käibemaksu (tuletan siinkohal meelde, et kommunaal kuludelt oli k.maks 5%) tõstmine 20nele protsendile jne jne. No tere talv, kes valiks sellist vaenlast valitsema! Ei ole Eestimaal nii palju lolle, siin elab siiani tark talupojamõistus. Kas on meil valitsus mõni akadeemik nagu Vabariigi algusaegadel. - ei tea, et oleks, sest Stenbocki majja on tunginud vääritu kontigent. Pange tähele: seda on lubanud: Andrus Ansip, Taavi Rõivas, Toomas Hendrik Ilves (läbi Ärma joki Ta ise ka - häbi), ilmselt on neid veel ja veel. Et lugu võib mõnel demokraatlikul maal läbi plakatikleepija nii näruseks muutuda ajab täna lausa nutma. Kuid ärgem laskem endile ära teha, võidelgem värdjate vastu kes on võimule ligi saanud!
a
Arvamus./ 26. mai 2016 17:41
Toomel on seekord täiesti õigus- e-valimisi on võimalik suvaliselt muuta. Valimispunktis ei tohi isegi kahekesi boksi minna, kodus võib igaüks teha mida iganes. See on äärmiselt vale. See tuleks kiiremas korras ära muuta.
p
pool Euroopat/ 26. mai 2016 18:36
Paljudes Euroopa riikides saab hääletada POSTI TEEL. Näiteks hiljutistel Austria valimistel oodati posti teel saabuvaid hääli üle 700 000. Ükski neist ei käinud kuskil kabiinis ja keegi ei turvanud kirja teekonda postiasutustes.
n
nali/ 26. mai 2016 19:16
Kui oli loetud pooled posti teel tulnud häältest,olid kandidaadid suurel määral võrdsed.Viimased 210000 häält olid 87% Belleni poolt andes talle vajalikud hääled võiduks.Tulemuseks on järjekordne president kes häbeneb oma rahvast ja riiki
n
nomisnüüd/ 26. mai 2016 17:30
Täiesti p..., ma tõstsin taas jala ÕLe portaali! Aga kõnetada sai mind see vaid seepärast, et siin on teema, milles Toomiga sama seisukohta jagan. Inimesed on nii ära suretatud ja ajud uinutatud taustamüraga, et oma igapäevaelu elatakse automaatpiloodilt, seega tegelikult oleks võimalik neilt isegi pankade poolt röövida iga päev kontolt ühe euro (olgu, mitte päris, aga siiski) ja nad isegi ei märkaks, kuidas e-maailm neid manipuleerib.
Publik on siin (Õhtulehes) ikka päris (üli)räige.
m
mann/ 26. mai 2016 20:53
Mis teha ajupesu hakand mõjuma.

m
mu meelest/ 26. mai 2016 17:27
janna ON JU PUTKINI KÄSA PIKENDUS
k
Kahjuks/ 28. mai 2016 10:27
on just sinusugused Putini käepikendused, ise seda mõistmata.
e
Ene/ 26. mai 2016 17:20
Mõni oskabki ainult viriseda. Ajaga tuleb kaasas käia. Paberil saab ju ka võltsida.
t
Tramvai/ 26. mai 2016 17:51
Pberil saab ja kuidas veel!
Internet peaks siis pangad nii ebaturvaliseks muutma ja kõik miljonid TROLLIdele tõstma,kui ainult tahetakse
t
to ene/ 26. mai 2016 18:01
Kesikla enda valimised on ju heaks tõestuseks kuidas paberhääletust saab reguleerida
e
ei ole/ 26. mai 2016 21:40
kunagi ühtegi erakonda kuulunud,kuid üks kord olen olnud valmisjaoskonnas valimiskomisjonis ja võin kinnitada,et paber hääletusel võltsimine on VÕIMATU.Kohal on peale valimiskomisjoni ka vaatlejad.Olen täitsa kindel,et kui varakult enne valimisi keegi avaldab soovi olla kusagil jaoskonnas vaatleja,see ka võimaldatakse.
ä
Ähh/ 27. mai 2016 04:53
Unustasid öelda, et lauataga istujad on igaüks erinevatest erakondadest, kes samuti üksteisel silma peal hoiavad, et keegi, jumal hoidku, sobi ei teeks.
Nojah ja need vaatlejad peale selle lisaks.
a
Ants/ 26. mai 2016 17:19
Kuidas selline kremli troll üldse Europarlamenti sai? Kas tõesti keegi valis ta sinna?
e
Edgar tegi/ 26. mai 2016 18:29
18.01.2014:
Savisaar ütles ka seda, et Keskerakond on ainus erakond, kes saab lubada, et vähemalt üks esindaja järgmises europarlamendis on rahvuselt venelane.
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/savisaar-lubas-keskerakonna-ridades-venelase-europarlame...
h
hven/ 27. mai 2016 10:06
Lubab? Valimistulemusest hoolimata?
j
Jüri/ 26. mai 2016 17:15
Igaühele on selge, et e-valimised on võltsvalimised Reformierakonna võimule aitamiseks.
l
l/ 26. mai 2016 17:24
sinu "igaüks" on IT-kauged konservatistid.
a
ahsoo/ 26. mai 2016 17:14
Küll Loone talle selgitab meie riigi väärtusi. Jaana elab siin kasutab e-valimiste kaudu enda võitu pääsemaks sinna ,kus ta praegu on ja nüüd vigiseb oma riigi vastu. Kuidas sellised meie poliitikasse üldse pääsevad.
a
Andrei!/ 26. mai 2016 17:05
Mingu inisegu venemaa valimiste yle !
ä
ää/ 26. mai 2016 17:28
l
lord/ 26. mai 2016 20:47
vene valimised on eesti e-valimiste kõrval naljamäng, kas sa kujutaksid ette kui venemaa kasutaks e-valimisi ja outini partei saavutaks seal 90 % tulemuse, missugune seakisa siin eestis siis algaks

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee