Eesti uudised

Kahtlustus: Tartu abilinnapea koostas suure kelmusevõrgu (20)

Arvo Uustalu, 26. mai 2016 06:00
Kahtlustus: Tartu abilinnapea koostas suure kelmusevõrgu.Foto: Mati Hiis
Muu hulgas kahtlustatakse Kajar Lemberit ka avalike tualettidega seotud afääris.

Tartu abilinnapead ja sotside aseesimeest Kajar Lemberit kahtlustatakse altkäemaksu võtmises ning suures soodustuskelmuses osalemises: muu hulgas võib ta olla seotud Raadi magusate kruntide ideekonkursi ja linna avalike tualettide rajamise afääriga.

Keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo juht Janek Maasik ütleb, et kriminaalmenetlusega alustati juba 2014. aasta kevadel.

Soodustuskelmuse paragrahvi alusel hakati siis uurima pettusi Euroopa Liidu toetuste taotlemisel. 26 taotluse puhul on uurijatel alust arvata, et need on saadud kelmusega.

Kajar Lember oli siiski vaid üks suure kelmusemängu osaline.

Samal teemal

Lember osales petuskeemis, milles äriühingud kasutasid ühenduslüliks oleva ettevõtte nii-öelda teenuseid ning koos organiseeriti sobivaid hinnapakkumisi.

Samas üritati ise võimalikult väikese omafinantseeringuga fondidest võimalikult suurt rahastust saada. Lember võib olla seotud 850 000 euro väljapetmises, mis Maasiku sõnul on Euroopa Liidu maksumaksja raha.

Lemberi altkäemaksukahtlusest rääkides ütles Lõuna ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokurör Marek Vahing, et abilinnapea on otsuseid teinud rahalist kasu saades ja suunanud linnaraha lähtudes nii omakasust kui ka kolmanda isiku huvidest.

Muu hulgas on Lemberile esitatud kahtlustus seoses Raadil asuva kinnistu ja selle ideekonkursiga, Tartu avalike tualettidega ja ühe äriühingu huvides linnaeelarvest raha eraldamisega.

Teene eest sai ta ühelt ehitusärimehelt vastu mitmesugust vara. Kui suuri summasid Lember altkäemaksu ja kelmustega sai, seda prokuratuur veel ei avalda. Ka suurusjärku mitte.

Pressikonverentsi ajaks ei olnud vahistatud kedagi ning kinni peetud oli lisaks Lemberile veel üks inimene. Linnavalitsuse ametnikest on kahtlustuse saanud ainult Lember. Kriminaalasja raames oli eilseks üle kuulatud kuus, neist altkäemaksu andjatena kaks isikut.

Lember teatas 12. mail, et loobub abilinnapea ametist, et keskenduda ärile. Ta põhjendas oma otsust sooviga osaleda mitmel linna korraldataval Raadi potentsiaalse arendusobjekti ideekonkursil. Ta leidis, et konkursil osalemine tekitaks linnaametis olles huvide konflikti.

Jutt käib ilmselt Roosi 83 ja 84 kinnistust. Tartu linnavalitsus teatas äsja, et kuulutab välja avaliku ideekonkursi linnale kuuluvatel Roosi tänav 83 ja 84 kinnistutel kultuuri-, turismi-, meelelahutus- või spordielu edendavaid tegevusi realiseerivate ideede leidmiseks.

Sügisel avatava hiiglasliku ERMi vahetus läheduses asuvad krundid on magus suutäis, millel linn pakub hoonestusõigust kolmekümneks aastaks.

LENNUANGAARID: Roosi 83 kinnistul on kaks vana lennuangaari. Krunt asub peatselt avatava ERMi vahetus läheduses. Foto: Aldo Luud

Roosi 83 kinnistul asub kaks vana lennuangaari ning kinnistu suurus on üle kolme hektari. Selle kõrvalkinnistu suurus on poolteist hektarit.

Kajar Lember Facebookis: lähen vastu uutele väljakutsetele

Tänasel Tartu linnavolikogu istungil andsin teada, et olen lahkumas abilinnapea ametist. Üheltpoolt on ülimalt kurb minna, kuna tänane Tartu linnavalitsus on minu hinnangul väga äge punt, kellega koos on hea töötada.

Teisalt on hea, et maha jääb vaid positiivne, sest arvan, et minu vastutusalades ja ka laiemalt on Tartus asjad korras ja seda nii tegemiste kui ka inimsuhete vallas ja seetõttu on hea tagasi vaadata ning ka edasi minna.

SDE on nüüd 2,5 aasta jooksul näidanud ennast Tartus tõsise tegijana ning oleme Tartu asja ajanud järjekindlalt selle nimel, et maailma suuruselt teises Eesti linnas oleks parim kodu nii elanikele, külalistele, kui ka ettevõtetele.

Lähen täna vastu uutele väljakutsetele erasektoris ning tahaks ka seal teha lisaks Vudilale ja Asva linnusele ka Tartu jaoks miskit suurt ja ilusat:-)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee