TAGASI KODUMAAL: Nadia Savtšenko (paremal) koos õe Veraga vahetult pärast saabumist Kiievi Borõspili lennuväljale. Sealt suundus ta kohtumisele president Petro Porošenkoga.Foto: AFP / Scanpix
Õhtuleht.ee 26. mai 2016 06:00
Eile toimus kauaoodatud vangide vahetus: Ukraina lennuk tõi Venemaal vangi mõistetud piloodi ja ülemraada saadiku Nadia Savtšenko Doni äärsest Rostovist Kiievisse ja Venemaa lennuk toimetas Kiievis vangi mõistetud Venemaa sõjaväeluurajad Jevgeni Jerofejevi ja Aleksandr Aleksejevi Moskvasse.

Väidetavalt jõuti vahetuses kokkuleppele alles esmaspäeva hilisõhtul peetud telefonivestluses, milles osalesid Venemaa president Vladimir Putin ja Ukraina president Petro Porošenko, Prantsusmaa president Francois Hollande ja Saksamaa liidukantsler Angela Merkel.

Donetski linnakohus mõistis Nadia Savtšenko 22. märtsil 22 aastaks üldrežiimiga kolooniasse, süüdistatuna 17. juunil 2014 Luganski lähistel kahe Vene ajakirjaniku tapmisele kaasa aitamises.

Kohtuotsus nägi Vene piiri ebaseadusliku ületamise eest ette 30 000 rubla trahvi. Savtšenko end süüdi ei tunnistanud. Kohtuotsus jõustus 5. aprillil.

Juba siis räägiti, et Kiiev ja Moskva peavad läbirääkimisi Nadia Savtšenko vahetamiseks Ukrainas mullu mais kinni peetud Venemaa sõjaväeluuraja Jevgeni Jerofejevi ja Aleksandr Aleksejevi vastu.

Enne tuli aga ära oodata kohtuotsus ja selle jõustumine. Kiievi kohus mõistis

Jerofejevile ja Aleksejevile agressiivse sõja pidamise ja terrorismi eest 14 aastat vanglat koos vara konfiskeerimisega 18. aprillil. Ka nemad oma süüd ei tunnistanud. Otsus jõustus 23. mail.

Eile andis Ukraina president neile armu. Samal ajal andis Venemaa president armu Savtšenkole ning tee vahetuseks oli vaba.

Nadia Savtšenkol tuli Venemaal koos eeluurimise all oldud ajaga vangis olla ligi 23 kuud. Jerofejev ja Aleksandrov pääsesid kergemini, sest nende vangis istumine kestis aasta.

Lääneriikides tervitati Nadia Savtšenko vabastamist ning toonitati, et see on hea uudis. Samas lisati, et unustada ei tohi ka teisi Ukraina kodanikke, keda Venemaal põhjendamatult kinni hoitakse.