Video: Aldo Luud
Õhtuleht.ee 25. mai 2016 15:26
Endiselt vahi all viibiv Tartu abilinnapead Kajar Lemberit on alust kahtlustada soodustuskelmuste toimepanemisel, ütlesid PPA Keskkriminaalpolitsei ja Lõuna ringkonnaprokuratuuri esindajad tänasel pressikonverentsil.  Tema petutaotluste osa läbi äriühingute on 850 000 euro ulatuses, mille suurusjärk on praegu veel uurimisel.

Täna pärastlõunal andsid keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo juht Janek Maasik ja Lõuna ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokurör Marek Vahing ülevaate altkäemaksukuriteo kriminaalasjast, mille tõttu peeti eile kahtlustatavana kinni Tartu abilinnapea Kajar Lember.

Janek Maasik ütles pressikonverentsil, et Kajar Lember on endiselt kahtlustatavana kinni peetud. Kriminaalmenetlus sai alguse 2014. aasta kevadel ning tänaseks on kriminaalmenetluse tulemusel kohtus 26 toetusetaotlust, kus on alust arvata, et on toime pandud soodustuskelmus. Kelmustega on seotud ehitusettevõte, mille ülesandeks oli pakkuda teenust. Maasik selgitas, et põhiline muster oli see, et välditi omafinantseeringu kohustuste täitmist. Seetõttu moonutati hinnapakkumisi ning soodustati teatud ettevõtteid, et saada fondidelt võimalikult suuri toetusi.

Rahaliselt ulatus see kuni 21 miljoni euro väljapetmiseni, selgitas Maasik. Lemberi osa väljapetmisel jääb 850 000 euro ulatusse. Maasik rõhutas, et soodustuskelmuste puhul jagatakse Euroopa Liidu maksumaksja raha. 

Lõuna ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokuröri Marek Vahingu sõnul on uurimise põhjal alust arvata, et Kajar Lember on ametnikuna usaldust kuritarvitanud. Ta ei ole abilinnapeana käitunud Tartu linna, vaid enda ja kolmanda osapoole huvides, rääkis Vahing. Prokuröri sõnul on kahtlustused esitatud Lemberile seoses Raadi kinnistu ja ideekonkursiga, avalike tualettidega, mille korral ametnik eraldas raha linnaeelarvest ning mille eest sai ta ühelt ehitusettevõtjalt vastutasuks hüvesid. Prokurör summasid ei avaldanud, sest need on veel tuvastamisel.

Maasik ja Vahing kinnitasid, et kedagi vahistatud selle kriminaalasjaga seoses veel ei ole, kuid on kinni peetud. Kahtlustatavatena on üle kuulatud kuus füüsilist isikut. Tartu linnavalitsuse ametnikest sai kahtlustuse ainult aselinnapea Kajar Lember.