Eesti uudised

Tartu raekoja kellad saadetakse Hollandisse (1)

Toimetas Piret Pappel, 25. mai 2016 10:17
Foto: Kalle Paalits
1. juunil, lastekaitsepäeval saadetakse laste laulu saatel sümboolselt ära Tartu raekoja senine kellamäng, et seda Hollandi kuninglikus valukojas häälestada.

Kellamängu täiendamiseks korraldas linn annetuskampaania, mille tulemusena on tänaseks eraisikutelt ja ettevõtjatelt kogunenud 39 718 eurot. Kuni 28. maini saab kellamängu toetada veel Hooandja keskkonnas.

Tartu linnapea Urmas Klaas tänas kõiki toetajaid, kes on kaasa tulnud Tartu linna algatusega täiendada Tartu raekoja kellamängu 16 uue kellaga. „Tartu saab Eestis unikaalse ja mitmekesiste võimalustega kellamängu. Selleks et Tartu raekoja kellamäng hakkaks võimalikult hästi kõlama, otsustasime Hollandi meistritel lasta häälestada ka praegused 18 kella,“ lisas Klaas.

Raekoja kellamäng saadetakse sümboolselt teele 1. juunil kell 9.30, lastekaitsepäeva avamisel raekoja platsil, kus lapsed laulavad kellade saatel kolm tuntud lastelaulu. Kellad saadetakse häälestamisele samasse tehasesse, kus valmivad ka 16 uut kella. Nii vanad kui uued kellad jõuavad Tartusse tagasi oktoobriks.

Kellade häälestamise vajadus tõusis päevakorda sel kevadel. Tartu linna nõustanud Saksa, Taani ja Hollandi asjatundjate hinnangul ei helise ajaloolisi traditsioone järgides käsitsi valmistatud kellad kusagil sama täpselt kui tänapäevase tehnoloogiaga tööstuslikult valmistatud kellad, kuid neid on võimalik häälestada.

Vanu kelli on edukalt häälestatud mujalgi Euroopas. Henk van Blooijs Hollandi Kuninglikust Valukojast ütles, et kellade kõikumised tugevuses ja sageduses põhjustab see, et kellad on valmistatud käsitsi ega ole seetõttu kujult sajaprotsendiliselt veatud ja sileda pinnaga.