Maailm

Medvedev Krimmi pensionärile: "Raha ei ole. Pidage vastu." (57)

Aadu Hiietamm, 25. mai 2016 06:00
AUS VASTUS: Venemaa peaminister Dmitri Medvedev tunnistas Krimmis naispensionäri küsimusele vastates, et pensionide tõstmiseks pole raha. Foto: Reuters / Scanpix
"Kuidas elada 8000 rubla suuruse kuupensioniga?" küsis Venemaa peaministrilt Dmitri Medvedevilt Krimmis vanem naine. Vastus oli: "Raha ei ole. Teie pidage siin vastu, kõike head teile, head tuju ja tervist!"

Annekteeritud Krimmi poolsaart külastanud Venemaa peaministril Dmitri Medvedevil tuli kuulda sealsete elanike kurtmist väikese pensioni üle. Vastava dialoogi leiab YouTube’i riputatud videolt, millest sai kiiresti tõeline hitt.

"Pensionist on võimatu ära elada. Hinnad on meeletud ja jõudu ei ole enam. Indekseeritakse valesti. Meid solvatakse, ei anta isegi nelja protsenti! Mis tähendab 8000 (106 eurot), see on ju närune! Meiega pühitakse jalgu," kurtis naispensionär oma suurt muret peaministrile.

"Te ju ütlesite, et indekseerimine tuleb. Kus see siis on?" küsis ta.

Medevedev oli sunnitud tunnistama, et probleemid on praegu kõigis Venemaa regioonides ja võimud ei saa tõsta pensione ainult ühes piirkonnas.

"Indekseerimist pole kusagil. Me ei ole seda otsustanud. Lihtsalt raha ei ole praegu. Kui selle leiame, teeme ka indekseerimise," lubas peaminister.

"Teie pidage siin vastu, kõike head teile, head tuju ja tervist!" lõpetas Medvedev lühikeseks jäänud ebameeldiva dialoogi.

Aus vastus ilmselt meeldis rahvale ja peaministrile öeldi selle eest aitäh.

Naljahambad koostasid valitsuse otsuse

Veebiavarustes levitatakse pärast seda dialoogi naljahammaste koostatud Venemaa valitsuse otsust, mille on allkirjastanud valitsuse esimees Dmitri Medvedev. Otsuse pealkiri on "Venemaa Föderatsiooni elanikkonna vaeste kihtide toetamisest".

Dokumendist saab lugeda, et kooskõlas Venemaa Föderatsiooni põhiseadusega otsustab valitsus:

1. Raha ei ole.

2. Pidage vastu.

3. Kõike head teile, head tuju ja tervist.

Ajaleht Moskovskii Komsomolets meenutab, et samasuguse soovitusega esines 2015. aasta algul Sverdlovski seadusandliku kogu liige, võimuparteisse Ühtne Venemaa kuuluv Ilja Gafner.

Ta ütles kaupluses pensionärile: "Kui raha napib, siis tasub meenutada, et me oleme kõik venemaalased, kes on käinud läbi näljast ja külmast, ja mitte ainult ei käinud. Tuleb lihtsalt mõelda oma tervise peale ja näiteks vähem süüa, kuigi see ei õnnestu loomulikult."

Olgu lisatud, et pärast sellist soovitust läks võimupartei esindaja elu allamäge. Ilja Gafneri varandus arestiti võlgade katteks ja ta jäi ilma ka saadikukohast.

Krimmi võimud ruttasid pensionäri kriitikat siluma. Krimmi valitsuse esimehe asetäitja Dmitri Polonski ütles raadiojaamale Govorit Moskva, et pensionide suurus Krimmis ei erine Venemaa teiste regioonide omast.

Ametlikel andmetel tõsteti venemaalaste pensioni tänavu neli protsenti. Seejuures nõudis osa valitsusest täiendavat indekseerimist.

Selleks on vaja aga muuta riigieelarvet. Täienduste tegemine eelarvesse otsustati edasi lükata kuni septembris toimuvate riigiduuma valimisteni, et vältida valimiste eel täiendavaid kulutusi.

Riigiduuma eelarvekomitee esimees Andrei Makarov ütles, et pensionide täiendavat indekseerimist hakkab oktoobris arutama riigiduuma uus koosseis. Otsusele jõutakse veel hiljem.

Ees seisab pensionireform

Aprillis tegi Venemaa rahandusministeerium ettepaneku pensionireformi läbiviimiseks. Muu hulgas pakuti välja nii meeste kui ka naiste pensioniea tõstmist 65 aastale.

Praegu saavad mehed pensionile 60- ja naised 55aastaselt. Samuti paneb rahandusministeerium ette, et juurutada võiks vabatahtliku kogumispensioni ja loobuda töötavatele pensionäridele pensioni maksmisest.

11. mail kiitis riigiduuma kolmandal lugemisel heaks seaduse, mis näeb alates tuleva aasta 1. jaanuarist riigiametnike pensioniea järk-järgulise tõstmise.

Kiiev protesteerib

Ukraina välisministeerium avaldas eile protesti seoses Venemaa peaministri Dmitri Medvedevi visiidiga Krimmi.

Ministeerium väljendas nördimust, et sõitu Ukraina suveräänsele territooriumile ei kooskõlastatud Ukraina võimudega.

Samuti juhiti tähelepanu tõsiasjale, et Krimmi külastamisega rikkus Dmitri Medvedev ÜRO põhikirja ja rahvusvahelise õiguse printsiipe ja norme.

Analoogilist protesti avaldas Ukraina välisministeerium 18. märtsil seoses Venemaa presidendi Vladimir Putini Krimmis käiguga.

Samal teemal

26.03.2016
Venemaa pensionär tahab president Putini kohtu kaudu tagandada