Vene MI-35 sõjaväekopterid Moskva kohal.Foto: Reuters / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma 24. mai 2016 17:10
Satelliidipiltidelt ilmneb, et Süüria keskosas asuv strateegiliselt tähtis õhuväebaas, mida kasutasid Vene sõjajõud, on saanud väidetavalt Islamiriigi ulatuslikus rünnakus tugevaid purustusi, kirjutas BBC.

Eelmisel nädalal hävis T4 baasis, mis asub Palmyrast 60 kilomeetri kaugusel, tulekahjudes neli kopterit ja 20 veokit, vahendas BBC Stratfori teadet. Tulekahjude põhjust ei ole keegi kinnitanud.

Kremli-meelne veebilehekülg annab teada, et koptereid kasutasid nii Vene kui Süüria õhujõud. Vene opositsioonimeelne veebikülg viitas Süüria allikatele, et T4 õhuväebaasis oli suur tulekahju, mis levis masinapargile, ning pärast seda, kui kütusemahuti plahvatas, süttis neli Vene helikopterit põlema. Tulekahju põhjust ei ole kindlaks tehtud, vahendas BBC.

Venemaa kaitseministeerium lükkas teate, et Süüria õhuväebaasis hävisid Vene sõjakopterid, ümber. „Kõik Venemaa sõjaväekopterid, mis asuvad Süüria Araabia Vabariigis, täidavad plaanilisi ülesandeid terroristide hävitamiseks. Mingeid kaotusi Vene õhuväebaasi isikkoosseisus ei ole,“ sõnas Interfaxile kindralmajor Igor Konašenkov Vene kaitseministeeriumist. Tema väitel on kuulduste autoriks Vene kopterite ja paarikümne veoki hävitamisest Islamiriigi propaganda, mida ISIS üritas edutult müüa uudisena umbes 10 päeva tagasi.

Interfax kommenteerib, et Stratfori eksperdid võrdlesid fotosid varasemate Tiyasi baasi fotodega ja jõudsid järeldusele, et näha oleks nagu kopterite MI-24 jäänused. „Mis puutub Süüria õhuväebaasi fotodesse, siis põlenud lennu- ja autotehnika, aga ka arvukad lehtrid reaktiivlõhkekehade plahvatustest on seal mitte esimest kuud. See on visade võitluste tulemus selle lennuvälja pärast Süüria valitsusvägede ja terroristlike rühmitiste vahel,“ rääkis Konašenkov.

„Kui kogu lüürika kõrvale jätta ja öelda otse, siis on antud informatsiooni levitamine ilmselt meie partnerite poolne „tugev“ panus rahvusvahelisse võitlusse terrorismiga,“ lisas Vene kindral.