Eesti uudised

Uudis pagulaste sotsiaalmaksust vihastas loomerahvast (123)

Juhan Haravee, 24. mai 2016 06:00
Pagulasvanur: Riigi makstud sotsiaalmaksule võib Eestis loota vaid töötu peansioniealine rahvusvahelise kaitse saaja.Foto: Reuters / Scanpix
Eelmisel nädalal saatis rahandusministeerium sotsiaalministeeriumisse kooskõlastamiseks eelnõu, millega soovitakse muuta "Sotsiaalmaksu maksmise korda erijuhtudel". Paraku jõudis uudis sellest rahvani moonutatud kujul ja sundis loomerahva protestima.

Määruse värske muudatusega reguleeritakse ka Eestis elava mittetöötava rahvusvahelise kaitse saaja (rahva hulgas siiani tuntud kui pagulase) sotsiaalmaksu.

Pühapäeva pärastlõunal uudistekanalitesse jõudnud teade käsitles seda nii, et riik hakkab maksma sotsiaalmaksu kõigi Eestis elavate mittetöötavate rahvusvahelise kaitse saajate eest.

Uudisest oli aga välja jäänud olulisim osa, mille tõttu algaski segadus ja loomerahva pahameel.

Lubati ju, et migrantidele ei tule eeliseid!

"Uudis, et riik hakkab mittetöötavate pagulaste eest tasuma sotsiaalmaksu, rabas üksjagu," räägib Õhtulehele Tartu ülikooli maalieriala professor ja Eesti Kunstnike Liidu presidendiks olnud Jaan Elken.

«Eesti riik ei väärtusta vabakutselise kunstniku panust sedavõrd, et tasuks tema eest sotsiaalmaksu.» Jaan Elken Foto: Arno Saar

"Kohe tulid meelde loomeliitude, eelkõige aga kunstnike ja kirjanike (sest nende loomealade esindajaid on kõige rohkem ilma püsiva töökohata) maakuulamised iga uue kultuuriministri juures. Eesti riik ei väärtusta vabakutselise kunstniku panust sedavõrd, et tasuks tema eest sotsiaalmaksu.

Igati normaalne, et seda tehakse süliõpilaste ja ajateenijate eest, mingil määral on see arusaadav vangide, veidi kummalisem juba munkade ja nunnade puhul, viie riigipalgalise kunstniku ja kirjaniku puhul kuulub see aga juba paketi sisse.

Ülejäänud vabakunstnikud (kui nad ei tööta just täistööajaga õppejõuna) peavad oma sotsiaalmaksu kokku kraapima tillukeselt kunstiturult teenitud honoraridest, kultuurkapitali stipendiumidest jmt."

"Jälk. Miljoni vaese maa ei leia kahtkend senti koolitoidu jaoks, kusjuures on fakt, et kümnetele tuhandetele lastele on see ainus enam-vähem normaalne söögikord päevas, pensionist ei piisa hooldekodu jaoks, Hvostovi elavalt mädaneva ämma juhtumit mäletate," ütleb kirjamees Sven Kivisildnik.

«Miskid tolgused just lubasid, et immigrantidele ei hakata eeliseid looma.» Sven Kivisildnik Foto: Stanislav Moškov

"Töötuid alandatakse sentidega. Palgavaesus on epideemiline. Kohutavalt jälk. Aga maailma päästmiseks leitakse vahendid ahvikiirusel. Isegi mõte sellest on jälk ja kuritegelik, iga sent, mis meie vaestelt ära võetakse ja maailmapäästmise küünilisse mülkasse uputatakse, tapab meie vaeseid sõna otseses mõttes.

Meil on vaesusse surnud 30 000 inimest, vaesuse ees on põgenenud 100 000. Ikka veel vähe. Ja miskid tolgused just lubasid, et immigrantidel ei hakata eeliseid looma ja neid koheldakse nagu Eesti inimesi. Loomulikult oli see järjekordne propagandavale."

Muutus puudutab vaid kahte inimest

Siinkohal asus rahandusministeerium lõpuks selgitusi jagama.

"Uudisest on välja jäänud oluline täpsustus: riik maksab sotsiaalmaksu ainult vanaduspensioniealise (kes ei tööta ega saa pensioni ning tal ei ole seega ravikindlustust) rahvusvahelise kaitse saaja eest," selgitab rahandusministeeriumi avalike suhete osakonna juhataja asendaja Liisi Poll Õhtulehele. "Kõikidel Eesti pensionäridel on ravikindlustuskaitse olemas."

Rahandusministri värske määruse eelnõu tekstis on sõnaselgelt kirjas, et tehtud muudatused puudutavad just vanaduspensioniealist Eestis elavat mittetöötavat rahvusvahelise kaitse saajat. Eelnõud saatvas seletuskirjas sellest otsesõnu juttu pole, eks sellest tuli ka uudisesse viga.

Riikliku vanaduspensioni saamise eelduseks on aga 15aastane pensionistaaž. Sotsiaalmaksu makstakse vanaduspensioniealise mittetöötava rahvusvahelise kaitse saaja eest, et tagada talle ravikindlustuskaitse. Selliseid inimesi olevat sotsiaalministeeriumi sõnul Eesti praegu kaks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee