Sisuturundus

Mitut erinevat arvutit tead? Kindlasti mitte seitset... 

Kaup24, 23. mai 2016, 14:13
Foto: Shutterstock
Kas oled kindel, et tead ja tunned kõiki arvuteid? Kindlasti oled näinud statsionaarseid arvuteid ja portatiivseid, kuid neid on rohkem. Järgnev artikkel tutvustabki neid kõiki. 

Traditsiooniline arvuti – lauaarvuti

Lauaarvuteid leidub peaaegu igas kontoris. Need arvutid on mahukad ning neil on suured monitorid. Lauaarvutite tehnoloogia areng käib ajaga kaasas ning nende nõudlus ja populaarsus jääb samale tasemele.

Eelised: Võime lisada mälu - mälu on võimalik suurendada kümnete terabaitide (TB) võrra. Võimalus on ühendada mitu kuvarit samal ajal ning samuti ühendada teleriga.

Puudused: On raske ühest kohast teise liigutada, ning on lihtne vigastada mõnda detaili. Lauaarvuti kogub tolmu ning kui arvuti tolmu eemaldamiseks lahti võtta, ei pruugi vaatepilt sugugi meeldiv olla.

Lauaarvutit on võimalik osta brändi järgi ning samuti ise erinevatest osadest kokku panna. Neid kasutatakse nii kodudes, kontorites kui avalikes kohtades (raamatukogud, koolid jne).

Sülearvutid

Sülearvutid on arvatavasti kõige levinum arvutitüüp, populaarsem ka lauaarvutist. Miks? Sest nad kaaluvad vähe, on kompaktsed ning ei ole vaja ühendada monitoriga. Saab kasutada tööl, koolis, internetis surfamiseks ja mängimiseks. Hea töövahend informatsiooni leidmiseks ja suhtlemiseks.

Eelised: Kompaktne ja lihtne kaasas kanda. Piisavalt väike ja võimas. Mälumahtu võib suurendada kasutades väliseid draive, on võimalik ühendada lisamonitori ja klaviatuuriga. Ei vaja pidevalt vooluvõrgu olemist.

Puudused: Patarei kestab maksimaalselt 4-6 tundi, puhkerežiimil kuni 10 tundi ning seega vajab pidevalt laadimist. Loetud ühenduste arv, vastuvõtlik välistele teguritele – põrutus, niiskus, tolm, ehkki sobib töötamiseks ka väljas. Sülearvutid on kallimad kui lauaarvutid, kuid hinnas sisaldub ka monitor.

Tahvelarvutid

Hetke "kuumim" artikkel arvutiturul, mida soovivad kõik lapsed. Ka täiskasvanud armastavad neid, kuna neid on äärmiselt lihtne kaasas kanda. Suurepärane tahvelarvuti võib asendada nii lauaarvutit kui sülearvutit. Tõsi, tahvelarvuti kasutamisega on lihtne harjuda, kuid vanematele inimestele võib see siiski liiga keeruliseks osutuda.

Eelised: Väike ja kompaktne. Piisavalt võimas, et kasutada tavalisi kontorirakendusi, internetti, fototöötlusprogramme jne. Juhtmevaba. Aku kestab kauem kui sülearvutil – kuni üks päev. Odav, tasuta operatsioonisüsteem (Android või Windows 10).

Puudused: Väga vähe porte, mistõttu on tahvelarvutit väga raske korraga mitme seadmega ühendada. Puudub DVD-mängija. Näpuga ekraani käsitsemine vajab aega harjumiseks.

Puuduseid arvestamata on tahvelarvutid väga tahetud kaup. Eriti vilgas müük käib e-poodides. Kaup24 e-poes on müügil väga lai tahvelarvutite valik. Võimalik on soetada nii soodsaid 50-euroseid tableteid kui ka kuni 1000-euroseid iPad tahvelarvuteid. Muidugi on hind seotud funktsioonide ja võimalustega.

Hübriidarvuti

Tegu on sülearvuti ja tahvelarvuti hübriidiga. Näiteks ASUS Transformer Book T100 Chi ning Prestigio Multipad Visconte 2. Teisisõnu: ühte arvutisse on ühendatud kaks erinevat. Hübriidarvutil on võimalik eraldada klaviatuur, mis muudab selle tahvelarvutiks.

Eelised: Väga kasulik tavapäraseks kasutamiseks nii klaviatuuriga kui ilma. Klaviatuurita ekraan toimib nagu tahvelarvuti, seega on see hea töövahend äripresentatsioonideks. Saadaval kahe erineva operatsioonisüsteemiga.

Puudused: Kallis, kuna sihtrühmaks äriinimesed. Võib esineda probleeme ekraani ühendamisel klaviatuuriga (liitekoht toimib magnetina). Ekraan töötab ilma klaviatuurita lühikest aega.

Hübriidarvutid on kitsale sihtgrupile, mistõttu ei ole nad ka suurt populaarsust saavutanud.

Kõik-ühes arvutid

See on väga oluline lauaarvutite puhul, kus kõik on mahutatud monitori (näiteks Apple iMac 27" Retina). Terve see ekraan on tegelikult arvuti, kuhu on lisatud ka kõik vajalikud ühendusvõimalused. Sellistel kõik-ühes arvutitel on isegi DVD-lugejad, USB, HDMI, VGA pordid. Samuti WiFi võimalus.

Puudused: Laualt maha kukkudes võib puruneda. Pole võimalik mälu juurde lisada – ainult väliste seadete abil.

See arvuti on ehitatud nii, et seda ei pea hoidma laua peal püsti, vaid võib ka panna laua peale lebama. Kujuta ette pinda, kuhu saad otse kirjutada ning internetis surfata. Paljud sellised arvutid on kasutusel ka Eestis.

Mini PC – väike lauaarvuti

Sinu lauaarvuti probleemiks on, et see üpris suur ja lai. Tehnika arendajad on üritanud kõik vajaliku ühendanud ühte väiksesse karpi. Ning see on neil õnnestunud. Üks väiksemaid Mini PC arvuteid on Intel Nuc. Selle mõõdud on 11.6 mm x 112 mm x 34.6 mm. Võrdluseks, sinu käe laius on 15 cm, mis tähendab, et see arvuti mahub ilusasti sinu peopesale. Ning sellel on küllalt võimas Intel i5 protsessor. Sellel on 2 USB 3.0 ja üks USB 2.0 porti, 64 GB mälu ning võimalus on lisada ka väline draiv. Teisisõnu, Mini PC ei võta palju ruumi ning on täisväärtuslik arvuti.

Eelised: Võtab vähe ruumi. On vaiksed. On kõige olulisemad ühendusvõimalused.

Puudused: Puudub helisalvestamise võimalus. Puudub VGA port, millega tavaliselt on võimalik ühendada monitori ja arvutit, kuid tuleb leida monitor HDMI ühendusega või osta spetsiaalne üleminek.

See on suurepärane alternatiiv suurele arvutile, kuigi see on siiani päris kallis. Võib öelda, et uus samm statsionaarsete arvutite evolutsioonis.

Plug-in arvutid

See on tähelepanuväärne uus arvutite tüüp, ka Eestis. Ilmselt on kõige tuntuim esindaja Intel Compute Stick.

See arvuti on disainitud teleritele, millel on HDMI ühendus ning töötab Windows 8 ja 10 ning Linux Ubuntu operatsioonisüsteemiga, samuti on sellel USB port, microSD kaardilugeja, tänu millele saad lisada mälu kuni 128 GB.

Eelised: Mahub taskusse ning on põrutuskindel. Ei ole vaja eraldi vooluallikat, kuna võtab energia otse televiisorist.

Puudused: Väike kettamaht, ei saa korraga olla ühendatud WiFiga ja Bluetoothiga, mistõttu tuleb eelistada Bluetoothi – kuna televiisoriga ühendades on vaja bluetooth-klaviatuuri.

See arvuti on neile, kes tahavad töötada hotelliruumis või soovivad tavalist telerit kasutada tavaarvutina. Igal juhul, nõudmist sellisele arvutile pole.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee