Eesti uudised

Piraadipartei presidendikandidaat Kender: Eesti peab lahendama kodakondsusprobleemi ja maksma kodanikupalka (28)

Õhtuleht.ee, 23. mai 2016 13:01
Kaur KenderFoto: Teet Malsroos
Eesti riigi peamised ülesanded on lahendada kodakondsusprobleem ja asutada kodanikupalk, arvas telekanali ETV+ külaliseks olnud skandaalne kirjamees Kaur Kender, keda MTÜ Piraadipartei esitleb oma presidendikandidaadina.

Kender leiab, et Eestis peaks kehtestama demokraatia diktatuuri, mis tähendab, et kõigi tähtsate küsimuste otsustajaks oleks vahetult rahvas näiteks referendumi abil.

Samal teemal

„Kas mina võiks saada ametlikuks presidendikandidaadiks? Kes teab – sest eile kirjutas mulle üks suur partei, et mai lõpul tuleb neil mingisugune konverents ning nad tahavad, et ma räägin seal teemal "Millist presidenti on Eestil vaja“. Ja igaüks teab, et kui toimuksid debatid, kus ma räägiksin Marina Kaljuranna või Jaak Jõerüüdiga, oleksid need palju huvitavamad ning nende presidendiks saamise šansid väheneksid,“ kõneles Kender.

Küsimusele, milliseid samme astuks Kender juhul, kui tema presidendiks valitakse, vastas kirjanik, et kõige tähtsamad küsimused on Eesti jaoks praegu kodakondsus ja kodanikupalk. „Kõige tähtsam riigi ülesanne on lahendada probleem kodakondsusega. Küsimus hallide passidega ja nende inimestega, kellel on Vene kodakondsus. Ja on veel üks probleem: kuidas sisse viia kodanikupalk. See tähendab, kuidas teha, et selle eest, et sa oled Eesti kodanik, saaksid sa palka. See on lihtne küsimus, kuid seda tuleb hakata otsustama. Ja selleks tuleb kodakondsuse küsimus lahendada. Või kui ainult senised kodanikud saavad seda palka, siis saame me kodusõja või midagi selle taolist.“

Kirjanik on veendunud, et presidendil peab olema reaalne võimalus mõjutada riigi poliitikat. „Kui sa saad presidendikandidaadiks, siis peab sul olema selge ja konkreetne plaan, mida sa pead selgitama erakondadele, kes on Riigikogus, ning leidma nende toetust. Sa saad presidendiks ainult siis, kui need parteid sinu plaaniga nõustuvad,“ pajatas Kender. „Tegelikult on inimesed väsinud sellest, et mitte midagi ei muutu. Kõik tahavad kusagile ära sõita. Aga seda tuleb muuta. Ei tohi, et meil riigis oleks ainult Tallinn, kuhu kõik tahavad kolida, aga ülejäänud maakonnad on tühjad. Igale maakonnale tuleb anda võim tegeleda kohalike asjadega. Meil saab iga küsimus riigi küsimuseks ja rahva saatuseks. See on vale. Näiteks kanep või homoseksuaalsed abielud. Kui meil Pärnu otsustab, et kanep on legaalne, et seal sõlmitakse sellised abielud, siis rahvas sinna ka sõidab, ja mitte ainult Eestist,“ selgitas kirjanik.

Kohtuprotsessi tõttu Kenderi raamatu pärast on saanud kirjanikust paljude jaoks Eesti sõnavabaduse sümbol. Kirjaniku enda sõnul Eestis praegu otsest tsensuuri praktiliselt ei ole, kuid on olemas ühiskondlik tsensuur. „Vertikaalset tsensuuri on väga vähe. Peale enda ei tea ma peaaega mitte keda, kelle suhtes oleks rakendatud vertikaalset. Kuid on olemas horisontaalne tsensuur, mis nagu kodakondsuski on teemad, millest ei taheta rääkida.

“Ja teine, millest pole sünnis rääkida, on see, miks meil ei ole kahte ametlikku keelt. Miks vene keel ei ole riigikeel? Miks meil ei ole kolme ametlikku keelt – koos inglise keelega? Proovige neil teemadel debatte korraldada ning sellest avalikult rääkida – kõik ütlevad: „See on põhiseaduse vastu!“ Aga meil räägib põhiseadus, et Eesti riik peab kaitsma eesti kultuuri, eesti rahvast ja eesti keelt. Aga mina ütlen, et eesti keel on iga keel, mida Eestis kõneldakse. Eesti rahvas on kõik, kes siin elavad. Eesti kultuur on ka Bulgakov, keda eesti keeles trükiti. Minu prokurör ütleb, et Dostojevski oli psühhopaat. Vaat see on prokurör, mitte eesti kultuur.“

„Minu kriminaalasi näitab, et Eesti on õigusriik. See tähendab, et riigil on alati õigus. Šansse on mul kohtus väga vähe. Olen mingis mõttes nagu Nelson Mandela. Kui nad mind kolmeks aastaks kinni panevad, nagu prokurör ähvardab, siis tulen ma tagasi tugevamana. Vaatame, mis saab,“ rääkis Kaur Kender.

Samal teemal

08.11.2016
Eksperdid: Kender ei vaja psühhiaatrilist ravi
21.08.2016
ENESETAPP JA MÕRV: Saksa poliitiku korterist leiti kaks laipa
09.05.2016
Jürgen Ligi kodanikupalgast: riigil pole nii palju raha, et tugevamaid ülal pidada
08.05.2016
Savisaar läheb Repsi vastu lahingusse