USA president Barack Obama alustas visiiti Vietnami ja Jaapanisse 21. mail 2016 Marylandist Joint Base Andrewsist.Foto: Reuters / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma 23. mai 2016 10:01
USA president Barack Obama ütles intervjuus Jaapani ringhäälingukompaniile NHK, et ei kavatse sel nädalal Hiroshimat külastades vabandada selle eest, et ameeriklased heitsid Teise maailmasõja lõpus sellele linnale aatompommi, mis tappis kümneid tuhandeid inimesi.

Vastates küsimusele, kas ta kavatseb Hiroshimas sõna võttes ka vabandada, ütles Obama: "Ei, sest ma arvan, et on tähtis mõista, et sõja keerises langetavad liidrid igasuguseid otsuseid."

Tegemist on tema administratsiooni seni kõige selgema avaldusega teemal, mis on aastakümneid tuliseid vaidlusi põhjustanud, kirjutas ERRi uudisteportaal.

"On ajaloolaste asi esitada küsimusi ja neid uurida, kuid kui inimene, kes on nüüd istunud selles ametis seitse ja pool aastat, tean ma, et iga juht peab tegema väga raskeid otsuseid, eriti sõja ajal."

USA õhujõud korraldasid 6. augustil 1945 Hiroshimale maailma esimese tuumarünnaku, kolm päeva hiljem visati tuumapomm ka Nagasakile, kokku hukkus rünnakuis ligikaudu 214 000 inimest.