Eesti uudised

Miks kapo ei tõkestanud islamiterrorismi toetaja tegu? (10)

Siim Randla, 23. mai 2016, 06:00
KOHTUALUSED: Tallinna ringkonnakohus kergendas Ramil Khalilovile ja Roman Mankole mõistetud karistust.  Tiina Kõrtsini
Harju maakohtus islamiterrorismi toetamises süüdi mõistetud Roman Manko kaitsja vandeadvokaat Olavi-Jüri Luik, kes saavutas Tallinna ringkonnakohtus kaitsealuse karistuse vähendamise, küsib: miks kaitsepolitsei ja prokuratuur väidetavat õigusvastast tegu ei tõkestanud ja Mankot varem ei hoiatanud.

Riigiprokuratuuri süüdistuse järgi toetasid Ramil Khalilov ja Roman Manko Eestis elanud Ivan Sazanakovi tegevust Süüria territooriumil tegutsevas relvastatud terroristlikus ühenduses, kuhu ta siirdus kapo andmetel võitlema 2013. aastal. 2013. oktoobris andis Khalilov väidetavalt Sazanakovile üle vähemalt 500 eurot, 2014. aastal edastas Khalilov Mankole palve minna Lätti ning küsida Sazanakovile "püha sõja" toetuseks raha, seisis süüdistuses. Olavi-Jüri Luik taotles Tallinna ringkonnakohtus Manko õigeksmõistmist. Süüdistusaktis puudub Mankole etteheidetavas teos mis tahes Sazanakovi puudutav käsitlus, näiteks viide kohtuotsusele, milles ta mõistetakse süüdi terrorikuriteos, millise terroriühendusega Sazanakov kavatses ühineda ja millisega ühines, milliseid terrorikuritegusid Sazanakov/terroriühendus toime pani, selgitab kaitsja. Samuti see, miks on alust arvata, et Sazanakov kasutab väidetavalt saadud raha eelkirjeldatud kuritegude toimepanemiseks. Antud juhul ei ole sellist süüdistusakti esitatud, ütleb Luik. Kaitsja sõnul väidetavat õigusvastast tegu ei tõkestatud, kuigi väidetavalt oli selleks võimalus.

Samal teemal

"Kaitsepolitsei ja prokuratuuri esmane kohustus on kuriteo tõkestamine. Kui eeldada, et prokuratuuri poolt Sazanakovi kohta väidetu vastab tõele, siis teadsid nad nimetatust juba enne Roman Mankole etteheidetavate tegude toimepanemist ja sellele vaatamata Mankod ei hoiatatud," kinnitab kaitsja.

Mais asja arutanud Tallinna ringkonnakohus tühistas osaliselt Khalilovi ja Manko suhtes tehtud Harju maakohtu otsuse ning kergendas ERRi teatel Khalilovile ja Mankole Sazanakovile raha edastamise eest mõistetud karistusi: Khalilovile mõistis kohus karistuseks kolmeaastase, Mankole kaheaastase vangistuse.

10 KOMMENTAARI

n
29. august 2017, 11:31
Neil ju ISISe tunnusmärk, islamisti habe ees, pole kahtlustki, et sellise tunnustega on terroristid
m
Mis KAPO?? meil ei ole julgeolekut 23. mai 2016, 12:30
Kui Kapo on luure või salaorganisatsioon siis mina olen USA president! Eestis ei ole, ega ei ole mitte kunagi olnud riiklikuluure organisatsiooni. Sel...
(loe edasi)
Loe kõiki (10)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee