EMADUS KAUNISTAB: Soome presidendipaari äsjasel riigivisiidil Eestisse mõjus Soome esileedit Jenni Haukiot võõrustav Ieva Ilves eriti malbelt ja kaunilt. Nüüd teame täpsemalt, miks. Foto: Alar Truu
Karoliina Vasli 20. mai 2016 06:00
Mõned avalikud kohtingud, kihlus, pulm, laps: tormiline armastuslugu Toomas Hendriku ja Ieva moodi

Eile rabas avalikkust teade, et Toomas Hendrik Ilves ja tema abikaasa Ieva Ilves saavad aasta teises pooles lapse. Veel paar nädalat tagasi imestas presidendi nõunik Toomas Sildam terasema silmaga inimeste fotoanalüüsist tulenenud asjakohase küsimuse peale: "On see nali?"

Meedias hakati Ieva võimaliku raseduse teemal arutlema mai alguses, kui presidendipaar külastas Ida-Virumaad. Muidu laitmatu figuuriga Ieva jäi seal nii mõnelegi fotole nii, et kleidi keskosa paistis pingul olevat.

"On see nali?" küsis presidendi avalike suhete juht Toomas Sildam vastu, kui Õhtuleht uuris, ega Ilveste pere ometi järelkasvu oota. Kantselei avalike suhete juht Piret Pert täpsustas: "Kui presidendipaari eraelu kohta on olnud põhjust midagi teatada, siis presidendi kantselei on seda alati teinud. Praegu seda põhjust pole."

Eile vahetult pärast tööpäeva lõppu teatas aga Toomas Hendrik Ilves (või ta PR-meeskond) presidendi ametlikul Facebooki lehel: "Head sõbrad, tahan Ievaga jagada teile head uudist, et meie pere ootab sügisel täiendust.

KÕHUKE: Terasema silmaga vaatajad märkasid küsimusi esitada fotode põhjal, mis tehti presidendipaari visiidil Narva 2. mail. Presidendi kantselei vastas, et millestki eraelulisest pole põhjust teatada. Foto: Sergei Stepanov/NPA

Esimesed kriitilised kuud on möödas ja nüüd saame uudist kinnitada avalikkusele. Laps peaks sündima pärast minu presidendiaja lõppemist. Palun kõigilt mõistmist, et seega käsitleme seda oma pere isikliku teemana."

Napp tund varem oli kantselei teatanud, et Ilvesed lendavad samal õhtul Ameerika Ühendriikidesse, et alustada töövisiiti.

Ehk ka parima tahtmise juures ei õnnestuks siinsetel ajakirjanikel Ilvestele otse ligi pääseda ning kantselei saab toonitada, et praegu vastavad nad ennekõike küsimustele, mis puudutavad visiiti.

Mitmed Toomas Hendriku eraelu puudutavad teated on tulnud ennegi tööpäeva lõpus – näiteks aastatagune uudis tema ja Evelin Ilvese lahutusest.

Tormiline armulugu

Vähemasti avalikkuse ees on Toomas Hendriku ja Ieva suhe kulgenud kiirkäigul.

Veel mullu augustis väitis presidendi pressinõunik Toomas Sildam, et ei oska Riias Toomas Hendrik Ilvesega fotole jäänud noore daami kohta midagi öelda.

Lätlanna Ieva Kupce nimi ületas uudiskünnise septembris, kui ta oli presidendi saatja Arvo Pärdi juubelikontserdil Tallinnas. Kaamera ees vahetati kelmikaid pilke, ent siis ei võetud isegi käest kinni.

3. detsembril esitles Toomas Hendrik Ilves kinos Sõprus oma lemmikhittide kogumikplaati, kus ta ei pidanud paljuks koos Ievaga isegi kõmupiltnike ees tantsupõrandal jalga keerutada.

President Toomas Hendrik Ilves ja Ieva Ilves visiidil Narvas Foto: Sergei Stepanov/NPA

7. detsembril tuli Kadriorust teade, et kihlus oli novembris, mispeale torkas aprillis lahutatud Evelin Ilves sotsiaalmeedias, et siin on ka vastus küsimusele, mis ajas teda aasta varem augustis võõra mehega Solarise katusele suudlema.

Tegelikult vanad sõbrad

Ehkki presidendi kantselei hämas, et Toomas Hendriku ja Ieva abiellumise aeg pole veel teada, pidi pruutpaaril tegelikult selleks ajaks juba olema avaldus sisse antud, sest vastavalt Eesti vabariigi seadustele ei sõlmita abielu varem kui ühe kuu möödumisel avalduse esitamisest, laulatus Halliste kirikus ning pulmapidu poolesajale lähemale sõbrale ja sugulasele Ärmal toimus aga 2. jaanuaril.

Sellel, et presidendi kantselei pole Toomas Hendriku eraelu puudutavates küsimustes olnud alati päris siiras, viitab seegi, et hiljem on välja tulnud, et Ieva ja Toomas Hendrik tunnevad teineteist juba peaaegu paarkümmend aastat.

Lähedasele tutvusele viitab seegi, et president on Ieva paari aasta eest sündinud tütre Isabella ristiisa. Muide, Ieva tütrest ja titevankriga Kadriorus käimisest andis Eesti avalikkusele teada presidendi nõuniku kohalt lahkuma sunnitud Iivi Anna Masso. Varem oli jutuks olnud vaid Ieval teismeline poeg Ralfs, kelle isa suhtes pole kahtlusi – Ivars Pundurs, Läti suursaadik Kreekas.

Tütre isa kohta ütles Toomas Sildam vaid, et Ieva kaotas ta raskele haigusele, Postimees lisas sellele, et isa oli aserbaidžaanlane, kellega Ieva tutvus Bakuus.

Eesti Ekspress uuris välja, et Ieval oli armusuhe Aserbaidžaani inimõiguste advokaadi Isakhan Ashuroviga, ent mees suri vähki juba poolteist aastat enne Isabella sündi ja Ashurovi perekond ei usu, et ta saaks lapse isa olla.

Toomas Sildam märkis, et Ekspress otsis vale asja valest kohast. Küsimusele, kas tütre isa võiks olla Toomas Hendrik Ilves, vastas Ieva Ilves oma esimeses teleintervjuus "Kahekõnele", käsi südamel, et tütar pole presidendi laps.

Mis soost on presidendi laps, on veel vara küsida.

Evelin Ilvese prohvetlikud sõnad

Toomas Hendrik Ilvesel on abielust Merry Bullockiga lapsed Luukas Kristjan Ilves (sündinud 1987) ja Juulia Kristiina Ilves (1992). Evelin Ilvesega on riigipeal tütar Kadri Keiu (2003).

2006. aastal ütles Evelin Ilves Õhtulehele, et sooviks veel lapsi. Ta avaldas lootust, et kindlasti võiks ühel päeval rahvas kaasa elada riigi esipaari pere suurenemisele.

Nüüd Toomas Hendrik Ilves selles rollis ongi, aga juba teise naisega.