Maailm

Lennukihukk Vahemeres: kas tõesti terroristide kätetöö? (9)

Aadu Hiietamm, 20. mai 2016 06:00
KATKENUD LEND: Egiptuse lennukompanii Egypt Air reisilennuk Airbus A320-232 (pardal 66 inimest) kadus radariekraanilt neljapäeva öösel Vahemere lõunaosas. Plaanitud maandumiseni Kairo lennuväljal oli jäänud umbes kolmveerand tundi. Foto: AFP / Scanpix
Pariisist Charles de Gaulle’i lennuväljalt kolmapäeva hilisõhtul startinud ja Kairole suuna võtnud lennukompanii Egypt Air reisilennuk Airbus A320-232, pardal 66 inimest, sihtkohta ei jõudnud, vaid sööstis kolm ja pool tundi hiljem tulekerana Vahemerre.

Egiptuse lennukompanii Egypt Air reisilennuk Airbus A320 alustas lendu MS804 Pariisist Charles de Gaulle’i lennuväljalt Kairosse kell 23.09 (Eesti aja järgi neljapäeval kell 00.09. Lennuki pardal oli 56 reisijat, seitse meeskonnaliiget ja kolm julgeolekuohvitseri.

Samal teemal

Reisijate seas oli 30 egiptlast, 15 prantslast ja kaks iraaklast. Üheksa riiki – Saudi Araabia, Kuveit, Suurbritannia, Belgia, Sudaan, Tšaad, Portugal, Alžeeria ja Kanada – olid esindatud ühe reisijaga.

Murest murtud omaksed kogunesid eile Kairo lennujaama. Foto: AFP / Scanpix

Reisilennuk kadus radariekraanilt neljapäeva öösel Eesti aja järgi kell 3.30 ehk umbes kolmveerand tundi enne sihtkohta jõudmist. Airbus A320 lendas sel ajal 11 280 meetri kõrgusel juba Egiptuse õhuruumis.

Kaubalaeva kapten märkas tulekera

Lennuki kadumise ajal märkas Vahemere lõunaosas seilanud Kreeka kaubalaeva kapten tulekera. Seetõttu on alust arvata, et Airbus A320 sööstis põlevana merre umbes 130 miili kaugusel Kreekale kuuluvast Karpathose saare lõunarannikust.

Kuna ilmaolud olid õnnetuskohas head ja meeskond ei andnud ka hädasignaali, siis eksperdid ei välista terrorirünnakut.

Täpsustuseks olgu lisatud, et algselt levis info hädasignaalist, kuid Egiptuse lennundusminister Sherif Fathy kinnitas juba hommikul, et see info ei vasta tõele.

Egiptuse peaminister Sherif Ismail ütles, et esialgu on veel vara rääkida, mis lennukiga juhtus. Samas andis ta selgelt mõista, et terroriakt ei ole välistatud.

Prantsusmaa välisminister Jean Marc Ayrault palus hoiduda ennatlike järelduste tegemisest, sest kontrollitud infot pole. Tema mure on mõistetav, sest lennuk startis Pariisist Charles de Gaulle’i lennuväljalt.

Kui see on tõepoolest terroriakt, siis seab see Pariisi tähtsaima lennuvälja turvateenistuse halba valgusesse. Tõe selgitamiseks on vaja leida lennuki mustad kastid.

Allakukkunud Airbus A320-232 oli ehitatud 2003. aastal ja kogunud 48 000 lennutundi. Lennukit juhtisid Egiptuse meedia andmetel kogenud piloodid.

Samal teemal

19.08.2017
Põhjameres leiti Esimese maailmasõja aegne allveelaev
15.11.2016
IKKAGI TERRORIAKT? Egiptuse eksperdid leidsid lennukatastroofi ohvrilt lõhkeaine jälgi
23.04.2016
Lennuõnnetuse põhjus siiani selgusetu
21.04.2016
Egypt Airi stjuardess määras ise oma traagilise saatuse?