Foto: ALDO LUUD
Jaan Väljaots, uudistetoimetuse juhataja 19. mai 2016 18:19
Müstilisena tunduvate järjestikuste vingugaasisurmade ja -õnnetuste põhjus on taas välja selgitatud. Tehnilise järelevalve amet tegi kindlaks, et Tallinnas Kopli tänaval, kus kaks väikest last õhtuse vanniskäigu ajal vingumürgistuse said, oli vannitoa ripplae taga asetseva korstna suitsukanali avatud puhastusluuk, kust köögis asuva gaasiseadme põlemisgaasid pääsesid otse vannituppa. Ohtlikku olukorda võimendas vannitoa sundventilatsioon, mis tekitas alarõhu ja põhjustas tõenäoliselt suitsulõõris tagurpidi tõmbe.

Vingugaasiandurit korteris polnud, tõdeb TJA ja annab soovituse: ostke ja paigaldage andur. „Pidage meeles, et vingugaas on värvitu ja lõhnatu, tapab kiiresti ja seda ei tunne ega näe. Kui gaasiseade on pesemisruumis, siis tuleb osta niiskuskindel vingugaasiandur,“ rõhutab TJA.

Probleem on selles, et vähemalt poolteist kuud tagasi kinnitasid andurite müüjad, et niiskuskindlaid andureid Eestis ei müüda. TJA ei oska ka praegu öelda, kust neid osta saaks. Kuid riigiamet on oma töö teinud ja soovituse andnud.

Kui oleksin Eesti riigiametnik, oleks mul gaasiboileri omanikele veelgi tõhusam soovitus – pange enne vanni minekut keele alla üks surematuse kapsel.