Kommentaar

Valime rahva oma presidendi (27)

Õhtuleht.ee, 19. mai 2016, 06:31
Marina Kaljurand Arno Saar
Õhtuleht ei hakka pikalt keerutama ega ootama augusti lõppu, kui Eestile uue presidendi valimine jääb riigikogu otsustada. Me ei malda kannatada ka septembrini, kui presidendi väljaselgitamine võib siirduda põllule valijameeste teha. Meie valime presidendi ära juba jaanipäevaks.

Eestile on kombeks üks kuni üheksa presidenti korraga. Rahva isa, kes tallekesi vagurusele ja meeleparandusele manitseb. Eesti müügimees, kes rahvusvahelisel areenil meid nähtavaks ja kuuldavaks teeb. Visionäär ja võimu tasakaalustaja. Mugav kummitempel, kes tänutundest prii elamise ja kõhutäie eest prõmmib kellega tarvis ja jagab ordeneid meelepärastele.

Meie valime rahva oma presidenti.

Kahetsusväärsel moel ei ole eesti rahvale antud võimalust oma esimest meest ise kohale määrata. Jaak Jõerüüt kirjutab paari päeva taguses Postimehes: „Kui rahvas on kaugendatud oma kõrgeima võimu teostamisest riigipea valimistel, on tegemist juba sellise astme võõrandumisega, mille kõrvaldamiseta ei ole lootustki saada üle muust lõhestatusest ühiskonnas.“

Meie valitud president ei pruugi asuda sügisel elama Kadrioru lossi tagatiiba. Ent me loodame, et mandaat, mille ta meie mängulise valimise käigus omandab, juhib ka tema mõtteid ja tegusid parema ja tegusama Eesti heaks.

Kuidas me valime?

Samal teemal

Esimesel mainädalal koostasime nimekirja 32 väljapaistvast poliitikust ja ühiskonnategelasest, kellel meie arvates on potentsiaali saada valitud eesti rahva presidendiks. Teiste seas on ka tosin inimest, kelle valmisolekust olla „kandidaadi kandidaat“ selleks hetkeks avalikult teada. 

Edasi las selgitab parima kahevõitlus.

Paigutasime kandidaadid võistlustabelisse, kus ees on viis vooru. Presidendikandidaadi kandidaadid said esimesena asukoha tabelis vastavalt oma reitingule Turu-uuringute ASi presidendikandidaatide populaarsusküsitluses aprillis 2016 (võrdse reitingu korral võtsime arvesse ka märtsi tulemuse). Paigutasime nad tabelisse olümpiasüsteemis, et tugevamad kohtuksid omavahel võistluse võimalikult hilises faasis.  

Ülejäänud võistlejate tabelipositsiooni selgitasime loosi teel.

Kuidas käib võistlus?

Ajavahemikul 12.–16. maini küsitles Turu-uuringute AS Ühiskonnauuringute Instituudi ja Õhtulehe palvel tuhandet inimest, esitades neile meie võistlejad paarikaupa ja paludes neil hinnata iga paari puhul, kumba kandidaati nad eelistaksid järgmise Eesti presidendina.

Sarnane küsitlus – küll iga kord poole lühema nimekirjaga – kordub veel neljal lähinädalal.

Igast paarist saab võitjana väljuda ainult üks. Kui tulemus peaks jääma viiki (mis on äärmiselt ebatõenäoline), otsustab edasipääseja loos. Esimese paari parim kohtub järgmises voorus teise paari liidriga  jne.

Kümmekond päeva enne jaanipäeva peaksime olema jõudnud kahe viimase tugevama kandidaadini.

Õhtulehe rahva oma president peaks selguma reedel, 17. juunil.

Kes pääseb edasi?

16 esimest edasipääsejat on juba selgunud, kuid põnevuse huvides hoiame neid homseni veel saladuses. Homses Õhtulehes saate põhjaliku ülevaate, kuidas eesti rahvas määras meie kandidaatide saatuse presidendimängu esimeses voorus.

27 KOMMENTAARI

t
T.Mets 20. mai 2016, 22:09
Üks kommija lubab Kallase ja Kaljuranna valiku puhul anda oma hääle Kallasele. Mees, tule pilvedelt alla, parteid on hoolitsenud selle eest, et oma hä...
(loe edasi)
p
pakkumine 20. mai 2016, 12:44
Neeme Järvi presidendiks.Parem oleks olnud ainult ERI KLAS aga tema on juba taevastel radadel.
Loe kõiki (27)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee