Eesti uudised

Ilves tunnistas, et ei tahtnudki saada presidendiks (5)

Karoliina Vasli, 19. mai 2016 06:00
HÕÕ, VEIDI KÕRGE: Viljandi ordulinnuse varemetes jalutati taas neljakesi koo – pluss mõnikümmend saatjat.Foto: Laur Oks
Soome riigipea Sauli Niinistö riigivisiidi teine päev möödus Viljandis ja Ärma talus. Kuna Eesti president Toomas Hendrik Ilves on ikkagi taluperemees, kinkis Niinistö talle labida.

Eile hommikul kella üheksa paiku asutas presidendikorteež end Swissotelist teele, sihtpunktiks Viljandi. Niinistöt ja Ilvest ootasid Viljandi gümnaasiumi koolinoored.

Kuigi suur auditoorium oli õpilasi täis, oli kõik rangelt reguleeritud ja küsimusi esitasid kaks väljavalitut: Kirke Katariina Siimso Viljandi gümnaasiumist ja Lasse Aapeli Räty nende Porvoo sõpruskoolist.

Kirke tunnistas Ilvest oodates koolikaaslastele, et on pisut närviline ja kui ikka küsimused ei jookse, on olemas ka varuküsimused.

"Küsi, mis tunne on," lõõpis üks koolipoiss. Teine hõikas, et kindlasti tuleb presidentidega teha üks selfi. Kirke uuris, millal riigipead esimest korda mõtlesid presidendiks saamisest?

Soome president Niinistö viitas 1990ndate lõpule. Ilves tunnistas, et 2006. septembris ehk vahetult enne valimisi. Ta nentis, et ta ei muretsenud, kas võidab või ei, kuna ta ei eeldanudki võitu.

"Kui loeti hääli, mõtlesin: ohh!"

Seepeale uuris Soome koolipoiss Lasse, kas Ilves on kunagi kahetsenud presidendiks saamist. "Ma ei tahtnudki presidendiks saada. Ma lõpetasin nii. Kui midagi tegema hakkad, siis teed seda. Ei mõtle, et see oli halb idee."

Jututeemadest kerkisid esile muidugi ka praegune julge­olekuolukord ja pagulaskriis. Kui meie räägime esialgu kümnetest põgenikest, siis Soomega pole see võrreldav. Niinistö märkis, et mullu jõudis neile 35 000 põgenikku.

"Ma ei ütleks, et Soome läks kaosesse, võtsime olukorra üle kontrolli, meil oli igaühele koht," ütles ta. ­Niinistö uuris, mis on meie kvoot. Saalist kostis 550. "Meil on kümme korda suurem," sõnas Niinistö.

"Mind hirmutab siinne reaktsioon nende suhtes, kes paistavad teistsugused, kellel on teine nahavärv," sõnas ta ja lisas, et peab sellist vihkamist ohtlikuks, sest võimegi Euroopas saada külge maine, et oleme rassistid.

Presidendid liitusid seejärel esileedi Ieva Ilvese ja Jenni Haukioga, jalutamaks Viljandi ordulinnuse varemetes. Enne seda olid esileedid käinud Viljandi pärimusmuusika keskuses.

Päeva tipphetk oli aga Ärma külastamine. Sakala kirjutas, et kodutalu uksel pidas Ilves tervituskõne ning siis suunduti parki, kus istutati ühiselt pihlakas.

Pärast kehakinnitust sõitis korteež tagasi pealinna, kus riigivisiidile pandi punkt Soome saatkonnas kohtumisel soomepoistega.

Samal teemal

19.05.2016
AJATELG | Toomas Hendriku ja Ieva lugu
19.05.2016
PALJU ÕNNE: Toomas Hendrik ja Ieva Ilves saavad lapse!
19.05.2016
President Ilves lendab koos abikaasaga USA-sse
18.05.2016
President Ilves koolinoortele: ma ei tahtnudki presidendiks saada