Eesti uudised

Tartus avati mälestustahvel tulemüürile (2)

Silja Paavle, 19. mai 2016 06:00
Karlovlased Toomas Liivamägi (vasakul) ja Taavi Pae avasid maailma esimese tulemüürile pühendatud mälestustahvli.Foto: Silja Paavle
Tartu Karlova linnaosas tehti eelmisel nädalal ajalugu – avati teadaolevalt maailma esimene mälestustahvel tulemüürile. Tahvliga tunnustati tulemüüri, mis päästis 1941. aastal Väike-Tähe tänava ümbruse mahapõlemisest.

Mõte müüri mälestustahvliga tunnustada tekkis geograaf Taavi Pael, kui ta mullu linnaosa ajalehte Kirev Karlova 1941. aasta Karlova põlengust artiklit kirjutas.

Tuli läks lahti 1941. aasta 12. juunil lõunasel ajal, kui kunagise Tähe 58 hoovi sattus süütepomm. Tuli levis sealt mitmes suunas, maatasa põles suur hulk Ees-Karlovas kõrgunud maju.

Tule levikut Riia tänava poole takistas kõrge tulemüür. Tulemüür on osa praegusest kohvik-hotellist Villa Margaretha ning nii saabki ühel pool müüri imetleda Karlovale omast puitarhitektuuri, teisele poole on ehitatud aga nii mõnigi puitlinnaossa sobimatu kivimaja.

Taavi Pae ütleb, et just selle 75. aastat tagasi toimunud põlengu tõttu laiub ka endise füüsikahoone ja Pargi sauna vahel niinimetatud Päeva park, mis ootab sõjahaavade lappimist tänaseni.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee