Saksa aardekütid: Merevaigutuba on Tšehhias.Foto: Zdenek Fiedler, Wikipedia
Aadu Hiietamm 19. mai 2016 06:00
Teise maailmasõja lõpul kadunuks jäänud Merevaigutuba paneb endiselt aardeotsijate südamed kiiremini põksuma. Nüüd väidavad Saksa aardekütid Erich Stenz (69) ja Georg Mederer (64), et kaheksandaks maailmaimeks ja Peterburi kroonijuveeliks nimetatud Mere­vaigu­tuba on Tšehhias Frydlanti lossis , vahendab Bild Online.

Erich Stenz töötas enne pensionile jäämist ligemale 20 aastat Saksa luureteenistuses BND. Juba siis otsis ta Merevaigutuba.

Nüüd usub ta, et on koos ärimees Georg Medereriga tegemas oma elu avastust. Stenz on päris kindel, et Merevaigutuba on Tšehhias Frydlanti lossis, mis asub Berliinist linnulennult 250 kilomeetri kaugusel.

Aardekütid toetuvad 1945. aastal lossis töötanud naiskoka ütlustele. Ta suri 2013. aastal, kuid tema pereliikmed rääkisid Stenzile ja Medererile, et ema jutu järgi tõid SS-lased 1945. aasta veebruaris lossihoovi veoautodega hulgaliselt suuri kaste. Need peideti lossi salakäikudesse, mis hiljem müüriti kinni.

Kahjuks ei jaga lossi valdajad aardeküttide vaimustust ega ole neid seni lossi lubanud. Lossihaldur Jana Pavlikova ütles ajalehele Bild: "Lossis ei ole ühtki salakeldrit. Ja siin ei ole ka Merevaigutuba."

Stenz ja Mederer leiavad aga, et selle jutuga soovitakse neist vaid lahti saada. "Me otsime tõe väljaselgitamiseks edasi," rõhutavad nad.